Banki

1020 - sprawdź, który bank jest pod tym numerem

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk26.12.20235 min.
1020 - sprawdź, który bank jest pod tym numerem

1020, jaki to bank - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków, którzy otrzymali połączenie lub wiadomość z tego numeru. Niestety oszuści często podszywają się pod znane marki, aby uwiarygodnić się w oczach potencjalnych ofiar. W artykule wyjaśniam, do kogo faktycznie należy numer 1020 i jak upewnić się, że nie mamy do czynienia z próbą wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Kluczowe wnioski:
 • Numer 1020 należy do Banku Pekao S.A., drugiego największego banku w Polsce
 • Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych ani bankowych na podstawie niezweryfikowanego połączenia lub wiadomości
 • Podejrzane kontakty z banków należy koniecznie zgłaszać na policję
 • Banki nie proszą klientów o podanie haseł czy kodów autoryzacyjnych przez telefon lub SMS
 • W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim bankiem, aby potwierdzić autentyczność komunikatu

Numer 1020 należy do Banku Pekao S.A.

Numer telefonu 1020 jest zarejestrowany na Bank Pekao S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 53/57. Jest to drugi co do wielkości bank w Polsce pod względem sumy bilansowej oraz liczby klientów.

Bank Pekao S.A. posiada bogatą historię sięgającą 1929 roku, kiedy to powstał Pocztowy Bank Włościański, przekształcony w 1950 roku w Powszechną Kasę Oszczędności. Od 1998 roku bank funkcjonuje pod obecną nazwą i jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Instytucja obsługuje zarówno klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa, korporacje oraz podmioty sektora finansów publicznych. Posiada rozbudowaną sieć oddziałów na terenie całego kraju. Numer 1020 wykorzystywany jest m.in. do kontaktu z infolinią banku.

Podsumowując, 1020 to numer telefonu należący do Banku Pekao S.A., drugiego co do wielkości banku w Polsce z historią sięgającą 1929 roku.

Jak zweryfikować, czy połączenie z numeru 1020 pochodzi z Banku Pekao?

Niestety zdarza się, że oszuści podszywają się pod znane instytucje finansowe, aby uwiarygodnić się w oczach ofiar. Dlatego należy zachować czujność i zweryfikować autentyczność każdego połączenia przychodzącego rzekomo z banku.

Oto kilka wskazówek, jak sprawdzić, czy kontakt telefoniczny rzeczywiście pochodzi z Banku Pekao:

 • Porównaj numer telefonu z numerem infolinii banku zamieszczonym na stronie internetowej;
 • Nie podawaj żadnych danych osobowych ani danych do logowania przez telefon;
 • Bank nigdy nie prosi o podanie haseł, kodów BLIK ani kodów autoryzacyjnych SMS;
 • Rozłącz się i oddzwoń na oficjalny numer infolinii, aby potwierdzić autentyczność komunikatu.

Sprawdź banki związane z numerem telefonu 1020

Aby upewnić się, że numer 1020 faktycznie należy do Banku Pekao S.A., a nie jest wykorzystywany przez oszustów podszywających się pod tę instytucję, warto sprawdzić bazę numerów telefonicznych online.

Istnieje kilka stron internetowych, które umożliwiają weryfikację do kogo zarejestrowany jest dany numer stacjonarny lub komórkowy. Wystarczy wpisać numer 1020, aby uzyskać informacje o jego właścicielu.

Numer telefonu Właściciel
1020 Bank Pekao S.A., ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa

Jak widać w powyższej tabeli, numer 1020 figuruje w rejestrach jako należący do Banku Pekao. To potwierdza, że kontakt z tego numeru rzeczywiście może pochodzić z infolinii tego banku.

Uważaj na fałszywe SMS-y i telefony od oszustów

Mimo że numer 1020 należy do Banku Pekao, warto zachować ostrożność. Zdarzały się już przypadki, gdy przestępcy podszywali się pod tę instytucję, wysyłając fałszywe SMS-y lub dzwoniąc do klientów banku.

Celem oszustwa jest najczęściej wyłudzenie danych do logowania, haseł lub pieniędzy. Przestępcy potrafią być bardzo przekonujący, dlatego nie należy działać pochopnie pod wpływem strachu czy presji czasu.

Pamiętaj - żaden szanujący się bank nigdy Cię nie poprosi o podanie haseł, kodów BLIK czy kodów SMS poza procesem logowania do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Nie ufaj takim wiadomościom i połączeniom, nawet jeśli wydają się przychodzić z numeru 1020 lub innego oficjalnego numeru Twojego banku.

Czytaj więcej: Zwrot za rachunki Santander - jak uzyskać zwrot za rachunki

Jak sprawdzić, do jakiego banku należy numer telefonu 1020?

Aby upewnić się, że 1020 to numer należący do Banku Pekao, można skorzystać z kilku sposobów weryfikacji:

 1. Sprawdź na stronie internetowej banku i poszukaj numerów telefonów kontaktowych. Numer 1020 powinien być podany obok infolinii.
 2. Zadzwoń na inną infolinię banku i zapytaj konsultanta o numer 1020, czy faktycznie jest wykorzystywany przez Bank Pekao.
 3. Skorzystaj z internetowych baz numerów telefonicznych, aby sprawdzić do kogo zarejestrowany jest numer 1020.

Dzięki tym prostym krokom możesz mieć stuprocentową pewność, czy dany numer telefonu faktycznie należy do konkretnego banku, czy może jest wykorzystywany przez oszustów.

1020 to numer jakiego banku w Polsce?

1020 - sprawdź, który bank jest pod tym numerem

Podsumowanie

W artykule dowiedzieliśmy się, że numer 1020, jaki to bank, należy do Banku Pekao S.A. Jest to drugi co do wielkości bank w Polsce, więc nietrudno omyłkowo uznać połączenie z tego numeru za autentyczne. Niestety oszuści często wykorzystują zaufanie do znanych marek, aby łatwiej manipulować rozmówcą.

Przypominamy, że banki nigdy nie proszą o podanie haseł, kodów autoryzacyjnych ani innych wrażliwych danych przez telefon lub SMS. Jeśli otrzymamy takie zapytanie, to z całą pewnością mamy do czynienia z próbą wyłudzenia.

Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim zachować czujność i sceptycyzm. Nie ulegać presji czasu ani groźbom. Zadzwonić na policję lub do swojego banku, aby zweryfikować autentyczność komunikatu.

Pamiętajmy też o zgłaszaniu wszelkich podejrzanych kontaktów ze strony rzekomych pracowników banków. Im szybciej odpowiednie służby zareagują, tym trudniej będzie oszustom wyłudzać pieniądze i dane od kolejnych osób.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie