Banki

1030, jaki to bank - porównanie najlepszych ofert

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska27.12.20236 min.
1030, jaki to bank - porównanie najlepszych ofert

1030, jaki to bank to często zadawane pytanie przez osoby szukające informacji na temat tego nowego produktu bankowego. Konto osobiste 1030 zostało wprowadzone w 2022 roku i jest promowane przez rząd jako dobry sposób na oszczędzanie oraz ochronę oszczędności przed inflacją.

Kluczowe wnioski:
 • Konto 1030 to rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem na poziomie 10,3% w skali roku do kwoty 10 000 zł.
 • Środki na koncie 1030 są wolne od podatku Belki. Oprocentowanie naliczane jest miesięcznie.
 • Konto może założyć każda osoba fizyczna, także małoletnia.
 • Wpłaty i wypłaty nie są limitowane. Możliwe są przelewy i płatności kartą.
 • Porównując oferty, należy zwrócić uwagę na opłaty i prowizje banków.

Jaki to bank 1030?

Konto osobiste 1030 to nowy produkt bankowy, który został wprowadzony w 2022 roku. Jest to rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem na poziomie 10,3% w skali roku do kwoty 10 000 zł. Tak wysokie oprocentowanie ma zachęcić Polaków do oszczędzania i ochrony oszczędności przed inflacją.

Konto 1030 jest dostępne w wybranych bankach, które przystąpiły do programu. Aby je założyć, wystarczy złożyć wniosek w banku, który je oferuje. Nie trzeba przenosić konta ani zmieniać banku, jeśli nie chcemy.

Dla kogo jest konto 1030?

Konto 1030 jest przeznaczone dla osób fizycznych - zarówno pełnoletnich, jak i małoletnich. Mogą je założyć także emeryci i renciści. Jedna osoba może mieć tylko jedno konto tego typu.

Ze względu na wysokie oprocentowanie, konto 1030 jest szczególnie atrakcyjne dla osób posiadających oszczędności, np. na lokatach bankowych. Pozwala uzyskać wyższe zyski przy podobnym poziomie bezpieczeństwa.

1030, co się za tym kryje?

Nazwa "1030" odnosi się do oprocentowania konta, które wynosi 10,3% w skali roku. Jest ono naliczane od środków do 10 000 zł. Oznacza to, że przy maksymalnym saldzie 10 000 zł możemy uzyskać ok. 1000 zł odsetek rocznie.

Co ważne, oprocentowanie na koncie 1030 jest wolne od podatku Belki, który dotyczy standardowych lokat i rachunków oszczędnościowych. Dzięki temu zysk jest wyższy.

Konto 1030 zostało stworzone przez rząd specjalnie w celu zachęcenia Polaków do oszczędzania i ochrony kapitału przed inflacją. Ma być bezpieczną "przystanią" dla naszych oszczędności.

Jak naliczane jest oprocentowanie?

Oprocentowanie na koncie 1030 jest naliczane na koniec każdego miesiąca - od salda środków do 10 000 zł. Następnie kapitalizowane, czyli dopisywane do salda rachunku. Dzięki temu nasze oszczędności rosną szybciej.

Jeśli saldo przekroczy próg 10 000 zł, oprocentowaniu podlega tylko kwota do tego pułapu. Nadwyżka jest nieoprocentowana i lepiej ją wypłacić lub przelać na inne konto.

Czytaj więcej: Oszczędzaj czas z sesjami przelewów w Nest Bank

Jak działa bank 1030?

Konto 1030 działa podobnie jak standardowy rachunek oszczędnościowy. Możemy wpłacać na nie dowolne kwoty, a także wypłacać pieniądze lub wykonywać przelewy when needed. Nie ma żadnych limitów transakcji.

Należy jednak pamiętać, że wpłaty powyżej 10 000 zł nie są oprocentowane, więc lepiej nadwyżkę trzymać na innym koncie.

Do konta 1030 jest wydawana karta płatnicza. Możemy więc płacić nią w sklepach i w Internecie tak, jak zwykłą kartą debetową. Wypłaty z bankomatów też są możliwe.

Wpłaty, wypłaty, przelewy

Na konto 1030 możemy wpłacać dowolne kwoty - zarówno gotówką, jak i przelewem. Podobnie z wypłatami i przelewami na inne konta - nie ma żadnych limitów. Możemy więc swobodnie zasilać i wypłacać pieniądze w zależności od aktualnych potrzeb.

Jedyny limit to 10 000 zł - powyżej tego salda, środki nie są oprocentowane. Warto więc nadwyżkę trzymać na innym koncie lub ją wypłacić.

Kto powinien założyć konto 1030?

1030, jaki to bank - porównanie najlepszych ofert

Konto 1030 jest korzystne przede wszystkim dla osób posiadających pewną poduszkę finansową, np. na standardowym rachunku oszczędnościowym lub lokacie. Przeniesienie tych środków na konto 1030 pozwoli zarabiać znacznie więcej dzięki wysokiemu oprocentowaniu.

Z konta 1030 mogą też skorzystać osoby otrzymujące wynagrodzenie, emeryturę czy rentę. Regularne wpłaty choćby części środków na ten rachunek ochronią je przed inflacją i pomogą pomnażać.

Konto 1030 dla małoletnich

Konto 1030 to także dobra opcja dla oszczędności małoletnich - np. prezenty urodzinowe, komunijne czy pieniądze od dziadków. Na takim rachunku będą one bezpieczne i dodatkowo przyniosą zysk.

Konto dla małoletniego otwiera rodzic lub opiekun prawny. Małoletni uzyskuje pełny dostęp po ukończeniu 13 lat.

Korzyści z konta 1030

 • Wysokie oprocentowanie do 10,3% od środków do 10 000 zł
 • Brak podatku Belki od zysku
 • Możliwość wpłat, wypłat, przelewów bez limitów
 • Wygodne płatności kartą w sklepach i Internecie
 • Ochrona oszczędności przed inflacją

Dzięki temu konto 1030 pozwala zarabiać znacznie więcej niż tradycyjne rachunki oszczędnościowe przy podobnym poziomie bezpieczeństwa. To obecnie jedna z najkorzystniejszych ofert na rynku.

Porównanie kont 1030

Konto 1030 jest dostępne w kilkunastu bankach. Różnią się one jednak poziomem opłat, wysokością niektórych prowizji czy dodatkowymi benefitami.

Bank Opłata miesięczna Prowizja za wypłaty z bankomatów
ING Bank Śląski 0 zł 0 zł
mBank 5,99 zł 0 zł

Jak widać na przykładzie dwóch popularnych banków, oferty mogą się znacznie różnić. Warto to sprawdzić przed wyborem konkretnej instytucji.

Niektóre banki mają też dodatkowe benefity dla posiadaczy konta 1030. Na przykład darmowe ubezpieczenie, rabaty na produkty finansowe czy oprocentowanie lokat wyższe niż w ofercie standardowej.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia, czym jest 1030, jaki to bank - nowy produkt bankowy, jakim jest konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 10,3% do kwoty 10 000 zł. Opisuje, kto może założyć konto 1030, jakie korzyści daje i jak działają wpłaty oraz wypłaty środków.

Dowiadujemy się, że rachunek 1030 został stworzony przez rząd, aby zachęcić Polaków do oszczędzania i ochrony oszczędności przed inflacją. Jest dostępny w wybranych bankach. Może go założyć każda osoba fizyczna - również małoletnia.

Konto 1030 pozwala zarabiać znacznie więcej niż standardowe rachunki oszczędnościowe dzięki wysokiemu oprocentowaniu sięgającemu 10,3% rocznie. Nie ma też podatku Belki od zysku. Wpłaty, wypłaty i przelewy nie są limitowane.

Artykuł porównuje także oferty kilku banków prowadzących rachunki 1030. Różnią się one poziomem opłat i prowizji, więc warto to sprawdzić przed wyborem konkretnej instytucji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie