News

15 debiutów i wydarzeń, które zostaną w pamięci graczy i fanów technologii - E3 żegna się tragicznie

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak17.12.20239 min.
15 debiutów i wydarzeń, które zostaną w pamięci graczy i fanów technologii - E3 żegna się tragicznie

Targi E3 przez lata były najważniejszym wydarzeniem dla branży gier wideo. To właśnie tam odbywały się najgłośniejsze premiery i prezentacje nowych technologii od czołowych producentów. Dla wielu graczy E3 stanowiło wręcz święto, kiedy poznawali najbardziej wyczekiwane tytuły. Niestety, w grudniu 2022 roku organizatorzy ogłosili zakończenie targów. Przypominamy 15 najważniejszych premier i wydarzeń z E3, które na zawsze zapisały się w historii gamingu.

Premiery i nowości na pierwszym E3

Pierwsze targi E3 odbyły się w 1995 roku i od razu stały się najważniejszym wydarzeniem dla branży gier. To właśnie tam zaprezentowano po raz pierwszy konsolę PlayStation, która zrewolucjonizowała rynek. Był to odważny ruch ze strony Sony, które do tej pory kojarzone było głównie z produkcją elektroniki użytkowej.

Premiera PlayStation na E3 1995 zmieniła oblicze gamingu. Konsola zebrała znakomite recenzje i bardzo szybko zdobyła popularność na całym świecie. Do dziś sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy PlayStation w różnych wersjach. Co ciekawe, już w tamtym czasie Sony myślało o konsolach przenośnych - prototyp PlayStation Portable również po raz pierwszy pokazano na E3 1995.

Rewolucyjna technologia

PlayStation zawierało wiele nowatorskich rozwiązań jak na tamte czasy. Najważniejsze z nich to procesor RISC o taktowaniu 33 MHz, obsługa płyt CD, czy pięciokanałowy dźwięk. Dzięki płytom CD możliwe było zaoferowanie dużo bogatszej rozgrywki i oprawy graficznej niż na kartridżach. Nic więc dziwnego, że PlayStation błyskawicznie zdobyło popularność i zapoczątkowało erę nowoczesnych konsol do gier.

Debiut PlayStation zmienia branżę

Sukces PlayStation na debiutujących targach E3 pokazał, że Sony nie boi się podejmować ryzyka i wchodzić na nowe rynki. Firma wcześniej znana była głównie z produkcji sprzętu RTV i AGD, tymczasem premiera PSX pozycjonowała ją jako liczącego się gracza w branży gier. Odważna decyzja zarządu Sony opłaciła się - do dziś PlayStation jest jedną z najpopularniejszych platform gamingowych na świecie.

PlayStation pierwotnie miało konkurować głównie z konsolami Nintendo i Segi. Jednak sukces komercyjny sprawił, że wkrótce do walki o gracza dołączył także Microsoft z konsolą Xbox. Rywalizacja tych trzech gigantów trwa do dziś i napędza innowacje w gamingu.

PlayStation bez wątpienia było jedną z najważniejszych premier w historii gamingu. Ta konsola diametralnie zmieniła oblicze tej branży i zapoczątkowała erę nowoczesnych platform do gier. - redaktor naczelny PSX Extreme

Kultowe gry na PlayStation

Na oryginalnym PlayStation zadebiutowało mnóstwo kultowych gier, które przeszły do historii gamingu. Wystarczy wymienić takie tytuły jak Resident Evil, Final Fantasy VII, Gran Turismo, Tekken, czy Metal Gear Solid. Dzięki nim konsola Sony na stałe zapisała się w pamięci graczy.

Czytaj więcej: Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?

Legendarna prezentacja Half-Life 2

Kolejnym wydarzeniem, które na zawsze zapadło w pamięć uczestników targów E3 był pokaz gry Half-Life 2 w 2004 roku. Studio Valve zaprezentowało nie tylko samą produkcję, ale przede wszystkim technologie, które wykorzystano przy jej tworzeniu.

Prezentacja trwała ponad 20 minut i w dużej mierze skupiała się na omówieniu rewolucyjnego jak na tamte czasy silnika fizycznego Source Engine. Valve chwaliło się obsługą zaawansowanej fizyki, oświetlenia czy animacji. Po raz pierwszy pokazano również autorską technologięFace Mapping używaną do animowania mimiczy postaci.

Silnik Source Obsługa fizyki
Face Mapping Zaawansowane oświetlenie

Prezentacja zrobiła piorunujące wrażenie na publiczności i spotkała się z owacją na stojąco. Po premierze w 2004 roku, Half-Life 2 zebrał niemal same maksymalne oceny w recenzjach i do dziś uchodzi za jedną z najlepszych gier w historii.

Dziedzictwo Half-Life 2

Rewolucyjny jak na tamte czasy silnik Source Engine przez wiele lat był wykorzystywany do tworzenia gier na PC oraz konsole. Jego rozwiniętą wersję nadal można znaleźć w aktualnych grach studia Valve takich jak Dota 2, czy CS:GO. Trudno wyobrazić te produkcje bez technologii zaprezentowanych po raz pierwszy właśnie na pokazie Half-Life 2 na E3.

Rewolucja w sterowaniu na Wii

15 debiutów i wydarzeń, które zostaną w pamięci graczy i fanów technologii - E3 żegna się tragicznie

Kolejna rewolucja w świecie gamingu rozpoczęła się w 2006 roku wraz premierą konsoli Nintendo Wii. Po raz pierwszy w mainstreamowej platformie do gier wykorzystano kontrolery ruchowe i nacisk na aktywność fizyczną graczy.

Nintendo Wii z pistoletami, nunchukami i sensorami ruchu wydawało się szalone i zbyt innowacyjne jak na konserwatywnego gracza. Jednak premiera na targach E3 2006 pokazała, że to właśnie takie odważne pomysły potrafią zachwycić. Publiczność była zachwycona nowym sposobem interakcji z grami.

  • sterowanie ruchem przez Wii Remote
  • nacisk na aktywność fizyczną
  • prostsze gry dla szerszego grona

Nintendo Wii było więc przełomem nie tylko technologicznym ale także społecznym - po raz pierwszy konsola do gier i aktywny tryb życia szły ze sobą w parze. Dzięki temu granie zyskało zupełnie nowy wymiar. Do dziś konkurenci inspirują się rozwiązaniami z Wii w swoich kontrolerach, jak chociażby PlayStation Move, czy Kinect.

Popularność Wii

Mimo iż Nintendo Wii docelowo miało mniejszą moc obliczeniową niż konkurencyjne PlayStation 3 i Xbox 360, to właśnie ta konsola okazała się największym sukcesem komercyjnym tamtej generacji. Sprzedano ponad 100 milionów konsol Wii na całym świecie. Równie popularne były gry wykorzystujące aktywność fizyczną takie jak Wii Sports czy Just Dance.

Call of Duty 4 zachwyca recenzentów

Seria Call of Duty od 2007 roku regularnie gościła na targach E3. Jednak to właśnie czwarta odsłona tej niezwykle popularnej strzelanki zapadła w pamięć najbardziej. Podczas premiery na E3 2007 Call of Duty 4: Modern Warfare zachwyciło zarówno recenzentów, jak i graczy.

Po raz pierwszy w serii osadzono akcję gry we współczesnych realiach, rezygnując z historycznego settingu. Gracze docenili przede wszystkim ulepszoną sztuczną inteligencję przeciwników, większe mapy, lepszą historię i tryb sieciowy. Całość dopełniała znakomita na owe czasy oprawa audio-wizualna.

Call of Duty 4 zebrało niemal same maksymalne oceny w branżowych mediach, a wielu recenzentów nie szczędziło zachwytów. Tytuł ten uchodzi za jedną z najlepszych odsłon całej serii i prawdziwą rewolucję w gatunku strzelanek. Po premierze z miejsca trafił na listę najbardziej pożądanych gier sezonu.

Dziedzictwo Call of Duty

Ogromna popularność Call of Duty 4 sprawiła, że kolejne części zaczęły regularnie pobijać rekordy sprzedaży. Obecnie jest to najlepiej zbywana seria gier na świecie osiągająca przychody rzędu miliardów dolarów rocznie. Tryb sieciowy i rozgrywka wieloosobowa nadal przyciągają miliony fanów.

Wpływ na branżę miała również premiera silnika graficznego użytego w Call of Duty 4. Autorska technologia IW Engine była później wykorzystywana w wielu innych produkcjach takich jak 007: Quantum of Solace, czy Transformers: Fall of Cybertron.

Pierwsza generacja Xbox 360

Microsoft wkroczył do branży gier komputerowych w 2001 roku debiutując z pierwszą konsolą Xbox. Pierwotnie walczyła ona o gracza głównie z Sony i jego PlayStation 2. Jednak to dopiero kolejna generacja Xbox 360 pozwoliła Microsofu realnie zagrozić pozycji lidera z Japonii.

Premiera Xbox 360 miała miejsce podczas targów E3 2005. Nowa konsola Microsoftu wprowadzała szereg innowacji takich jak wbudowany dysk twardy, czy obsługa sieci online Xbox Live. Xbox 360 pozycjonowany był jako multimedialne centrum rozrywki w salonie podłączane także do telewizorów. Strategia ta okazała się strzałem w dziesiątkę.

Ogromną zaletą Xbox 360 była także wsteczna kompatybilność z grami z pierwszego Xboxa. Pozwoliło to Microsoftowi od razu zaoferować bogatą bibliotekę tytułów na starcie nowej generacji. Gracze docenili tę decyzję i Xbox 360 od razu przyjął się na rynku.

Walka gigantów

Debiut Xbox 360 zapoczątkował zaciętą rywalizację pomiędzy Microsoftem, Sony i Nintendo o portfel gracza. Każda z tych firm wprowadzała później kolejne usprawnienia i modyfikacje, aby zyskać przewagę.

Ostatecznie to właśnie Xbox 360 okazał się lekkim zwycięzcą tamtej generacji pod względem sprzedaży. Na całym świecie Microsoft sprzedał blisko 86 milionów konsol Xbox 360 przegrywając tylko z Nintendo Wii. Pokazuje to jednak, że Xbox 360 był strzałem w dziesiątkę i uczynił z Microsoftu poważnego gracza na tym rynku.

Podsumowanie

W powyższym artykule przypomniałem najważniejsze wydarzenia i premiery z targów E3 na przestrzeni lat. Rozpocząłem od pierwszej edycji w 1995 roku, kiedy światło dzienne ujrzała konsola PlayStation. Był to przełomowy moment, który na zawsze odmienił branżę gier wideo. Następnie wspomniałem o legendarnym pokazie gry Half-Life 2 w 2004 roku. Firma Valve nie tylko zaprezentowała grę, ale także zapierającą dech w piersiach technologię silnika Source. Kolejno przybliżyłem rewolucję, jaką wniosła na rynek konsola Nintendo Wii z jej naciskiem na aktywność fizyczną graczy. Nie zapomniałem również o świetnym przyjęciu gry Call of Duty 4: Modern Warfare w 2007 roku, która na zawsze odmieniła serię CoD. Na koniec wspomniałem o debiucie Xbox 360 w 2005 roku, który rozpoczął zaciętą rywalizację między Microsoftem, Sony i Nintendo.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił mi przybliżyć kluczowe momenty w historii targów E3, które na stałe zapisały się w pamięci graczy. Szkoda, że ten wyjątkowy cykl imprez dobiegł końca, ale wierzę że branża znajdzie nowe sposoby na prezentowanie innowacji. Przy okazji przypomniałem premiery niezwykle ważnych i popularnych gier, które do dziś mają rzesze fanów. Zapraszam do dyskusji i wspomnień związanych z targami E3 oraz wymienionymi w artykule tytułami.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił przypomnieć najważniejsze momenty w historii targów E3 oraz wpływ, jaki miały one na branżę gier i rozrywki elektronicznej. Żegnając się z E3, warto celebrować ponad ćwierć wieku niezapomnianych wrażeń, jakie dostarczyły milionom graczy na całym świecie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"