A1 - gdzie są płatne odcinki na tej autostradzie?

A1 - gdzie są płatne odcinki na tej autostradzie?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.10.2023 | 4 min.

Autostrada A1 to główny szlak komunikacyjny w Polsce, łączący południe kraju z północą. Na ponad 650 km tej trasy znajduje się kilkanaście odcinków płatnych, gdzie kierowcy muszą uiścić opłatę za przejazd. Gdzie dokładnie trzeba płacić na A1 i jakie są zasady korzystania z płatnych fragmentów tej autostrady?

Gdzie znajdują się płatne odcinki na A1?

Płatne odcinki autostrady A1 zlokalizowane są na południu i północy Polski. Pierwszy płatny fragment zaczyna się na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego (ok. 265 km od początku trasy w Gdańsku) i ciągnie się przez województwo łódzkie i śląskie aż do Gorzyczek na granicy ze Słowacją. Łączna długość tego odcinka wynosi ok. 265 km.

Kolejny odpłatny odcinek znajduje się na północy, pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Ma on długość ok. 61 km. Poza tymi dwoma głównymi odcinkami płatnymi, krótkie fragmenty płatne (po kilka lub kilkanaście km) występują także w okolicach Częstochowy, Tuszyna i Piotrkowa Trybunalskiego.

Ile jest płatnych odcinków autostrady A1?

Na autostradzie A1 wyróżnić można następujące główne odcinki płatne:

 • Odcinek Piotrków Trybunalski – Gorzyczki (ok. 265 km)
 • Odcinek Toruń – Gdańsk (ok. 61 km)

Poza tym istnieją krótsze, kilkunastokilometrowe odcinki płatne w rejonie:

 • Częstochowy
 • Tuszyna
 • Piotrkowa Trybunalskiego

Łącznie na całej długości A1 z Gdańska do Gorzyczek jest około 10 odcinków, na których pobierane są opłaty od kierowców.

Jak długie są płatne fragmenty A1 i gdzie się zaczynają?

Najdłuższy płatny odcinek A1 rozciąga się na południu Polski. Zaczyna się w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, niedaleko miejscowości Rząśnia (265 km od początku A1 w Gdańsku), a kończy przy przejściu granicznym w Gorzyczkach przy granicy ze Słowacją. Liczy sobie ok. 265 km.

Kolejny co do długości płatny fragment A1 znajduje się na północy kraju, pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Rozpoczyna się w miejscowości Turzno, ok. 15 km na wschód od Torunia (405 km od początku trasy) i ciągnie się do węzła Stanisławie, na obrzeżach Gdańska, kończąc się na 466 km A1. Długość tego odcinka to ok. 61 km.

Pozostałe płatne odcinki liczą po kilka, kilkanaście kilometrów i zlokalizowane są w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy i Tuszyna.

Na jakim obszarze trzeba płacić za przejazd autostradą A1?

Płatne odcinki znajdują się na następujących obszarach Polski:

 • Województwo łódzkie - okolice Piotrkowa Trybunalskiego
 • Województwo śląskie - rejon Częstochowy i dalej na południe aż do Gorzyczek
 • Województwo kujawsko-pomorskie - okolice Torunia i dalej na północ do Gdańska

Zdecydowana większość płatnych odcinków znajduje się na południu Polski, w województwach łódzkim i śląskim. Krótsze odcinki płatne występują także na północy kraju, w województwie kujawsko-pomorskim. Reszta trasy A1 przebiegająca przez województwa wielkopolskie, lubuskie i pomorskie jest bezpłatna.

Jakie opłaty obowiązują na płatnych odcinkach A1?

Wysokość opłat na płatnych odcinkach A1 zależy od ich długości oraz kategorii pojazdu. Obowiązują następujące stawki (ceny za przejazd całym odcinkiem płatnym):

 • Samochody osobowe:
  • Odcinek Piotrków Trybunalski - Gorzyczki: 25-26 zł
  • Odcinek Toruń - Gdańsk: 12 zł
 • Samochody dostawcze i autobusy:
  • Odcinek Piotrków Trybunalski - Gorzyczki: 50-52 zł
  • Odcinek Toruń - Gdańsk: 24 zł

Na krótszych odcinkach opłaty wynoszą od 3 do 8 zł dla aut osobowych. Szczegółowe stawki można sprawdzić na stronach operatorów tych odcinków.

Jak zapłacić za przejazd płatnymi odcinkami A1?

Istnieje kilka sposobów opłacenia przejazdu płatnymi odcinkami A1:

 • Gotówką lub kartą w punktach poboru opłat - przy wjeździe na odcinek płatny
 • Przez aplikację mobilną SkyCash
 • Za pomocą urządzenia elektronicznego e-Toll (na odcinku Toruń-Gdańsk)
 • Wykupienie biletu autostradowego w formie e-biletu

Najwygodniejsze są płatności elektroniczne (SkyCash, e-Toll, e-bilet), które nie wymagają zatrzymywania się. W punktach poboru opłat można zapłacić gotówką lub kartą. Na niektórych bramkach są też bankomaty. Trzeba jednak się zatrzymać i pobrać bilet.

Gdzie można kupić bilety na przejazd autostradą A1?

Tak kupisz bilet na autostradę w systemie e-TOLL. Z wyznaczeniem trasy może być problem

Bilety autostradowe na przejazd płatnymi odcinkami A1 można kupić:

 • W kasach i automatach na stacjach benzynowych przy autostradzie A1
 • W wybranych kioskach i urzędach pocztowych
 • Przez internet na stronach operatorów autostradowych
 • W aplikacjach mobilnych SkyCash i Autopay
 • Dzwoniąc na infolinię operatorów

Najwygodniej kupić e-bilet przez internet lub aplikację, co pozwala uniknąć kolejek i straty czasu przy płaceniu na bramkach. Bilety można też nabyć stacjonarnie - na stacjach benzynowych czy w kioskach.

Jak ominąć płatne odcinki na trasie A1?

Aby uniknąć opłat za przejazd autostradą A1, można skorzystać z bezpłatnych alternatywnych tras. Odcinki płatne na A1 można objechać następująco:

 • Odcinek Piotrków Trybunalski - Gorzyczki: drogami krajowymi nr 1, 46, 78
 • Odcinek Toruń - Gdańsk: drogą krajową nr 91
 • Pozostałe krótsze odcinki: lokalnymi drogami równoległymi do A1

Objazdy wydłużają jednak czas przejazdu, więc korzystniej jest zapłacić za autostradę, jeśli się spieszymy. Można też rozważyć podróż pociągiem lub autobusem dalekobieżnym na dłuższych odcinkach.

Podsumowanie

Autostrada A1 ma kluczowe znaczenie dla komunikacji w Polsce, ale na części jej odcinków obowiązują opłaty. Główne płatne fragmenty znajdują się na południu i północy kraju - w województwach śląskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Łącznie to około 300 km odpłatnych odcinków. Opłaty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od długości odcinka i typu pojazdu. Można je uiścić gotówką, kartą lub elektronicznie. Zaplanowanie podróży z uwzględnieniem lokalizacji płatnych fragmentów A1 pozwoli uniknąć nieprzewidzianych kosztów.

Najczęściej zadawane pytania

Główne płatne odcinki zlokalizowane są na południu (Piotrków Trybunalski - Gorzyczki) i północy (Toruń - Gdańsk). Krótsze płatne fragmenty znajdują się też w okolicach Częstochowy, Tuszyna i Piotrkowa Trybunalskiego.

Samochód osobowy za przejazd całym odcinkiem płatnym płaci od 12 zł (Toruń-Gdańsk) do ok. 25-26 zł (Piotrków-Gorzyczki). Na krótszych odcinkach opłaty wynoszą 3-8 zł.

Bilety na A1 można kupić m.in. na stacjach benzynowych, w kioskach, przez internet, w aplikacjach mobilnych oraz dzwoniąc na infolinię operatorów autostradowych.

Można jechać równoległymi drogami krajowymi i lokalnymi - wydłuży to jednak czas przejazdu. Najszybciej dojedzie się autostradą.

Tak, opłaty obowiązują niezależnie od kierunku przejazdu danym odcinkiem autostrady A1.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
 2. Były członek PiS na tajemniczej liście - teraz doradca Glapińskiego
 3. Alarmujące doniesienia od Volkswagen - ogromna redukcja zatrudnienia w planach?
 4. ING logowanie biznes - Jak zalogować się do konta firmowego?
 5. Niespodziewana suma emerytury KE Donalda Tuska - najnowsze oświadczenie majątkowe
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły