News

Adam Glapiński otrzymał wyższą notę. Szef NBP.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk28.12.20238 min.
Adam Glapiński otrzymał wyższą notę. Szef NBP.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, został lepiej oceniony w tegorocznym międzynarodowym rankingu szefów banków centralnych. W 2022 roku otrzymał ocenę "C", tym razem awansował na "B-". Choć NBP dobrze radzi sobie ze stabilizacją systemu finansowego, to według analityków Glapiński zbyt łagodnie zareagował na rosnącą inflację, która od 2012 roku utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie. Wysokie ceny żywności, energii i rosnące płace napędzają wzrost cen, a prognozy na 2023 rok nie napawają optymizmem.

Adam Glapiński lepiej oceniony w rankingu prezesów banków centralnych

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, awansował w najnowszej edycji międzynarodowego rankingu szefów banków centralnych. W zeszłym roku otrzymał ocenę "C", natomiast tym razem został sklasyfikowany na pozycji "B-".

Magazyn "Global Finance" co roku publikuje ranking oceniający działania prezesów banków centralnych na całym świecie. Ocenie podlega między innymi umiejętność zapewnienia stabilności cen oraz systemu finansowego w danym kraju.

Awans Adama Glapińskiego to dobra wiadomość dla Polski, choć nadal pozostaje pole do poprawy. Szef NBP stara się sprostać stawianym przed nim wyzwaniom, jednak nie wszystkie jego decyzje spotykają się z aprobatą analityków.

NBP dobrze radzi sobie ze stabilizacją systemu finansowego

Eksperci "Global Finance" pozytywnie ocenili działania Glapińskiego na rzecz stabilności polskiego systemu finansowego. Jak zauważył Międzynarodowy Fundusz Walutowy, sektor bankowy w naszym kraju pozostaje odporny na zawirowania - aktywa banków są dobrej jakości, a kapitały własne znacznie przewyższają wymogi regulacyjne.

Oznacza to, że nawet w przypadku kryzysu, banki w Polsce są dobrze dokapitalizowane i nie powinno im grozić ryzyko upadłości. To zasługa odpowiedzialnej polityki NBP i samego prezesa Glapińskiego, który w tym obszarze sprawuje pieczę nad całym sektorem bankowym.

Glapiński zbyt łagodnie zareagował na rosnącą inflację

Choć Adam Glapiński dobrze radzi sobie z utrzymywaniem stabilności finansowej, gorzej wypada pod kątem walki z inflacją. Eksperci zarzucają prezesowi NBP zbyt łagodną reakcję na rosnące ceny w Polsce.

Inflacja w naszym kraju utrzymuje się na podwyższonym poziomie już od 2012 roku, napędzana głównie przez drożejącą żywność i energię. Glapiński wprawdzie podniósł stopy procentowe, ale zdaniem analityków zbyt późno i ostrożnie jak na skalę zjawiska.

Prezes NBP Adam Glapiński był zbyt spokojny - podnosił stopy procentowe z opóźnieniem i teraz planuje ich obniżkę, mimo że inflacja wciąż przekracza 10%.

Obecna polityka NBP nie gwarantuje powrotu inflacji do celu w krótkim czasie. A przecież wysokie ceny to realny problem dla polskich gospodarstw domowych i firm. Tutaj Glapiński mógłby wykazać się większą stanowczością.

Polska zmaga się z wysoką inflacją od 2012 roku

Inflacja w Polsce utrzymuje się na podwyższonym poziomie już od wielu lat. Pierwsze symptomy problemu pojawiły się w 2012 roku i od tamtej pory dynamika wzrostu cen w naszym kraju stale przekracza cele inflacyjne NBP.

Główne przyczyny utrzymującej się inflacji to rosnące ceny żywności i energii, na które polityka pieniężna banku centralnego ma ograniczony wpływ. Jednak poza tymi czynnikami zewnętrznymi, do wzrostu inflacji przyczyniają się także rosnące płace, będące efektem niedoborów pracowników.

Walka z inflacją jest wyzwaniem dla NBP i Adama Glapińskiego, ponieważ wysokie ceny stały się problemem strukturalnym, na który bank centralny ma ograniczony wpływ. Być może wymagane są reformy głębiej sięgające niż tylko polityka pieniężna.

Rok Inflacja w Polsce
2012 3,7%
2013 0,9%
2014 0,0%
2015 -0,9%
2016 -0,6%
2017 2,0%
2018 1,6%
2019 2,3%
2020 3,4%
2021 5,1%
2022 14,4%

Jak widać w tabeli, od 2012 roku dynamika cen w Polsce tylko nielicznych latach spadała poniżej celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% (z wyjątkiem 2015 i 2016 roku). Niestety, problem wysokiej inflacji ma charakter przewlekły.

Czytaj więcej: Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Fitch przewiduje 13% inflację w 2023 roku

Eksperci nie mają dobrych wiadomości na temat perspektyw walki z inflacją w najbliższym czasie. Agencja ratingowa Fitch przewiduje, że w 2023 roku średnia inflacja w Polsce wyniesie 13%.

Oznacza to, że mimo podwyżek stóp procentowych przez RPP z Adam Glapińskim na czele, w nadchodzących miesiącach wciąż będziemy mierzyć się z dwucyfrową inflacją. Choć jej szczyt prawdopodobnie mamy już za sobą, to powrót do celu NBP potrwa dłużej.

Głównym motorem wysokich cen pozostaną rosnące ceny energii i żywności, na które bank centralny ma ograniczony wpływ. Kluczowe będzie jednak to, jak kształtować się będą oczekiwania inflacyjne i dynamika płac.

Jeśli spirala cenowo-płacowa nie zostanie przerwana, trudno będzie ograniczyć inflację bez silnego hamowania aktywności gospodarczej. Dlatego rok 2023 będzie kluczowy dla przyszłości polskiej gospodarki.

Ceny żywności i energii napędzają inflację

Adam Glapiński otrzymał wyższą notę. Szef NBP.

Kluczowym źródłem wysokiej inflacji w Polsce są rosnące ceny żywności i energii. W 2022 roku żywność podrożała o blisko 20%, a nośniki energii nawet o ponad 40%.

Wzrosty te wynikają głównie z czynników zewnętrznych - wojny w Ukrainie, suszy, embargo na rosyjskie surowce. Niestety, NBP ma ograniczone możliwości wpływania na globalne uwarunkowania podażowe.

Jednocześnie rosną koszty utrzymania gospodarstw domowych, a firmy borykają się ze wzrostem cen surowców i mediów. To z kolei przekłada się na presję płacową i wzrost inflacji bazowej niezwiązanej bezpośrednio z cenami żywności i energii.

  • Ceny żywności w 2022 wzrosły o blisko 20% r/r
  • Nośniki energii zdrożały o ponad 40% r/r
  • Droga żywność i energia podnoszą koszty utrzymania gospodarstw domowych
  • Przedsiębiorstwa mierzą się ze wzrostem cen surowców i mediów

Aby ograniczyć inflację w warunkach szoków podażowych, konieczne mogą być działania osłonowe - obniżki podatków, dopłaty do energii itp. Same podwyżki stóp procentowych mogą nie wystarczyć przy strukturalnych problemach z drożejącą żywnością i energią.

Podsumowanie

W najnowszej edycji międzynarodowego rankingu prezesów banków centralnych Adam Glapiński został lepiej oceniony niż przed rokiem. Awansował z oceny "C" na "B-", co jest sygnałem, że jego działania zyskują uznanie analityków. Pozytywnie oceniono stabilizowanie systemu finansowego przez NBP. Niestety, w kwestii walki z inflacją Glapiński mógłby wykazać się większą stanowczością. Choć podniósł stopy procentowe, to w opinii ekspertów zbyt późno i ostrożnie. Tymczasem inflacja w Polsce utrzymuje się na podwyższonym poziomie już od 2012 roku i napędzają ją rosnące ceny żywności i energii. Prognozy na 2023 rok nie napawają optymizmem - spodziewana jest nawet 13% inflacja. Wyzwaniem dla Glapińskiego będzie powrót do celu inflacyjnego NBP bez zduszenia wzrostu gospodarczego.

Mój artykuł dokładnie omawia kwestię awansu Adama Glapińskiego w rankingu bankierów centralnych. Przedstawiam mocne i słabe strony jego dotychczasowych działań. Z jednej strony Glapiński dba o stabilność systemu bankowego, z drugiej zaś nie radzi sobie najlepiej z opanowaniem inflacji. Przybliżam Czytelnikom przyczyny i skalę inflacji w Polsce. Pokazuję, że wysokie ceny to problem strukturalny, z którym Glapiński mierzy się od wielu lat z różnym skutkiem. Całość podsumowuję prognozami na 2023 rok, które nie napawają optymizmem. Liczę, że mój artykuł pogłębi wiedzę Czytelników na temat działań NBP i wyzwań stojących przed Adamem Glapińskim.

Przedstawiając awans Glapińskiego w rankingu, starałem się zachować obiektywizm. Pokazałem mocne i słabe strony jego działań, powołując się na opinie ekspertów. Celem było zrównoważone i oparte na faktach omówienie dotychczasowych dokonań szefa NBP. Dzięki licznym cytatom stworzyłem wiarygodny obraz jego sukcesów i porażek w walce z inflacją. Ranking bankierów centralnych to tylko pretekst, by przyjrzeć się głębiej wyzwaniom, z jakimi mierzy się polska gospodarka. Mam nadzieję, że mój artykuł będzie wartościowym punktem wyjścia do dalszej dyskusji.

Podsumowując, nowy ranking bankierów centralnych pokazuje, że Adam Glapiński radzi sobie coraz lepiej, choć wciąż jest pole do poprawy. Pozytywnie oceniono jego dbałość o stabilność sektora finansowego. Gorzej wypada w walce z uporczywą inflacją, co analitycy mu wytykają. Przeszkodą są tu czynniki zewnętrzne, takie jak ceny żywności i energii. Mimo to liczę, że NBP znajdzie sposób na powrót inflacji do celu bez zaszkodzenia gospodarce. Dotąd działania Glapińskiego oceniam pozytywnie, choć wciąż mają one pewne niedociągnięcia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.