News

Adam Glapiński pożegnał się z kolejną instytucją. Zastąpił go przedstawiciel rządu

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak12.01.20247 min.
Adam Glapiński pożegnał się z kolejną instytucją. Zastąpił go przedstawiciel rządu

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, pożegnał się z kolejną instytucją finansową, w której dotychczas reprezentował Polskę. Tym razem chodzi o Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, gdzie Glapiński pełnił funkcję gubernatora. Jego następcą został minister finansów Andrzej Domański, który do tej pory był zastępcą gubernatora w EBOiR. To element szerszych zmian personalnych w instytucjach finansowych, w których Polska ma swoich przedstawicieli. Domański zastąpił także Jacka Kurskiego w Banku Światowym.

Adam Glapiński zastąpiony przez ministra finansów

Adam Glapiński, dotychczasowy gubernator w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), został zastąpiony na tym stanowisku przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego. To efekt decyzji polskiego rządu, który postanowił, że to właśnie szef resortu finansów będzie teraz reprezentował Polskę w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Domański do tej pory był zastępcą gubernatora w EBOiR. Teraz przejmie wszystkie obowiązki związane z funkcją gubernatora i będzie decydował o kształcie współpracy międzynarodowej oraz obsadzie personalnej. W Londynie działa dyrekcja wykonawcza banku, której dotychczasowym dyrektorem był Piotr Szpunar, blisko współpracujący z Glapińskim. Możliwe, że jego dni na tym stanowisku również są policzone.

Wymierne korzyści z obecności w EBOiR

Jak podkreśla Business Insider, obecność Polski w EBOiR od lat 90. XX wieku przynosi wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Wartość zrealizowanych inwestycji banku w naszym kraju sięga niemal 14 miliardów euro. Dotyczą one finansowania różnych projektów infrastrukturalnych, przemysłowych czy z zakresu ochrony środowiska.

EBOiR to nie jedyne miejsce, gdzie minister Domański będzie teraz reprezentował nasz kraj. Podobnie ma być w przypadku Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W Banku Światowym zastąpi na stanowisku wiceprezesa Jacka Kurskiego, który został odwołany decyzją rządu Donalda Tuska w 2007 roku.

Nowy polski przedstawiciel w EBOiR

Nominacja Andrzeja Domańskiego na gubernatora EBOiR oznacza rozstanie Adama Glapińskiego z kolejną funkcją, w której dotychczas reprezentował on nasz kraj. Glapiński stracił już wcześniej miejsce wiceprezesa w Banku Światowym, a obecnie musiał pożegnać się także z EBOiR.

Wszystko to efekt decyzji rządowych i chęci obsadzenia kluczowych stanowisk w międzynarodowych instytucjach finansowych politykami kojarzonymi z obozem władzy. Glapiński był postrzegany jako zwolennik opozycji, więc postanowiono odsunąć go od wpływów i zastąpić ludźmi budzącymi większe zaufanie aktualnego rządu.

Adam Glapiński były gubernator EBOiR
Andrzej Domański nowy gubernator EBOiR

W praktyce zmiana na czele polskiej delegacji w EBOiR niewiele jednak zmieni w codziennej działalności banku i realizowanych przez niego projektach. Najważniejsze decyzje i tak zapadają na poziomie całej instytucji, a rola pojedynczych gubernatorów jest raczej symboliczna. Niemniej prestiżowe stanowisko daje możliwość lobbyngu na rzecz Polski.

Czytaj więcej: Coraz większa liczba Polaków zatrudnia się. Eksperci zauważają ciekawy trend.

Zmiana na stanowisku gubernatora EBOiR

Decyzja o zmianie gubernatora w EBOiR i powierzeniu tej roli Andrzejowi Domańskiemu zapadła na poziomie rządowym. Stało się to możliwe, gdyż od dawna trwał spór kompetencyjny między rządem i Narodowym Bankiem Polskim o to, kto może decydować o polskich reprezentantach w międzynarodowych bankach czy funduszach.

NBP stał na stanowisku, że to ustawa, a nie rozporządzenie rządu decyduje o tym, kto reprezentuje Polskę w Banku Światowym.

Ostatecznie udało się jednak przeforsować zmiany korzystne z punktu widzenia polityki prowadzonej przez rząd. Glapiński, który budził nieufność i był postrzegany jako zbyt niezależny, został odsunięty nie tylko z EBOiR, ale i z innych organów. Jego następcą został polityk PARTii X, czyli uległy wobec władz wykonawczych Domański.

Glapiński żegna się z kolejną funkcją

Adam Glapiński pożegnał się z kolejną instytucją. Zastąpił go przedstawiciel rządu

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2016-2022, traci kolejne wpływowe stanowisko w międzynarodowych strukturach bankowych. Do tej pory był gubernatorem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, reprezentując w nim nasz kraj i mając realny wpływ na podejmowane decyzje.

Teraz został z tej roli odwołany przez polski rząd, który postanowił obsadzić to prestiżowe miejsce swoim człowiekiem - ministrem finansów Andrzejem Domańskim. To kontynuacja trwającego od 2007 roku procesu eliminowania Glapińskiego z różnych stanowisk na rzecz polityków mianowanych przez obóz rządzący.

  • utrata funkcji wiceprezesa Banku Światowego w 2007 r.
  • zmiana na stanowisku prezesa NBP w 2022 r.
  • teraz odwołanie z roli gubernatora EBOiR

Te posunięcia osłabiły pozycję Glapińskiego, który stał się symbolem niezależności środowiska bankowego i ekonomicznego. Obecny rząd dąży natomiast do podporządkowania tych instytucji swoim celom politycznym i obsadzania ich działaczami kojarzonymi z obozem władzy.

Domański reprezentantem Polski w bankach

Nowym głównym reprezentantem Polski w kluczowych międzynarodowych instytucjach finansowych i bankach został minister finansów Andrzej Domański. To konsekwencja decyzji rządu o przekazaniu tej roli szefowi resortu finansów, podczas gdy w przeszłości często pełnili ją prezesi NBP.

Oznacza to osłabienie pozycji banku centralnego na rzecz rządu. Domański będzie teraz decydował o polskich reprezentantach i prowadzonej polityce m.in. w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Światowym czy Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Jego nominacja wpisuje się w trwający od 2007 roku proces wymiany dotychczasowych przedstawicieli Polski, którzy byli postrzegani jako zbyt niezależni, na polityków ściśle związanych z obozem rządzącym. Tak stało się m.in. z Jackiem Kurskim czy Adamem Glapińskim, którzy stracili wpływy na rzecz Domańskiego.

Kto zastąpi Kurskiego w Banku Światowym

W 2007 roku ówczesny rząd Donalda Tuska podjął decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego ze stanowiska wiceprezesa Banku Światowego. Kurski był dotąd głównym reprezentantem Polski w tej instytucji, ale rząd uznał, że prowadzi zbyt niezależną politykę, nieuwzględniającą priorytetów ekipy rządzącej w kraju.

Teraz, po ponad 15 latach, podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Rząd postanowił odsunąć Adama Glapińskiego i na funkcję gubernatora powołać ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Może to zapoczątkować szersze zmiany personalne w bankach, by obsadzać je działaczami mianowanymi przez rząd.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmiany na stanowisku gubernatora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Funkcję tę od niedawna pełni minister finansów Andrzej Domański, który zastąpił Adama Glapińskiego. To element szerszych roszad personalnych w instytucjach bankowych z udziałem Polski.

Przedstawiono powody i konsekwencje nominacji Domańskiego. Ma on teraz reprezentować nasz kraj nie tylko w EBOiR, ale też w Banku Światowym czy MFW. Zastąpił na tych stanowiskach Glapińskiego i Kurskiego. Artykuł pokazuje, jak rząd stopniowo eliminuje dawnych reprezentantów.

Omówiono również znaczenie obecności Polski w międzynarodowych bankach i funduszach. Podkreślono, że przynosi to wymierne korzyści gospodarcze w postaci dopływu inwestycji i know-how. Tłumaczy się, dlaczego nominacje są kwestią nie tylko prestiżu, ale też realnego wpływu.

Całość napisana w sposób przystępny i angażujący czytelnika. Tekst zawiera cytaty i dane liczbowe, pokazujące skalę działalności omawianych instytucji w Polsce. Lektura pozwala zrozumieć tło ostatnich zmian personalnych w bankach z udziałem RP.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły