News

Adam Glapiński YouTuber - Prezes NBP a banknoty z czasów PRL

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak26.01.20244 min.
Adam Glapiński YouTuber - Prezes NBP a banknoty z czasów PRL

Adam Glapiński YouTuber zaprezentował niedawno niezwykle ciekawą zawartość trzech tajnych skrzyń, przechowywanych od dekad w skarbcu NBP. Okazało się, że skrywały one materiały do produkcji nieznanych wcześniej banknotów z czasów PRL. Były to tzw. "wojenne banknoty" serii E-71, które nigdy nie zostały wprowadzone do obiegu. Prezes NBP opowiedział o kulisach ich powstania, wyglądzie oraz o tym, jaki był ostatecznie los tych niecodziennych banknotów z okresu zimnej wojny.

Odtajnione banknoty z czasów PRL

Kilka lat temu Narodowy Bank Polski ujawnił istnienie trzech tajnych, wojskowych skrzyń. Jak się okazało, przez dziesięciolecia były one przechowywane w skarbcach NBP. Po ich otwarciu wyszło na jaw, że zawierają materiały do produkcji nieznanych wcześniej banknotów z czasów PRL.

Były to banknoty oznaczone kryptonimem "E-71". Jak wyjaśnił prezes NBP Adam Glapiński, liczba 71 odnosi się do roku 1971, kiedy zakończono prace projektowe nad tą serią banknotów. Nigdy jednak nie weszły one do powszechnego obiegu.

Kulisy powstania serii E-71

Decyzja o przygotowaniu tych banknotów zapadła na mocy tajnych uchwał Komitetu Obrony Kraju. Był to organ ds. obronnych ówczesnej Rady Ministrów PRL. W jego skład wchodziło kierownictwo partii komunistycznej oraz rządu.

Banknoty serii E-71 miały posłużyć w sytuacji konfliktu zbrojnego między Związkiem Radzieckim a państwami NATO. Przygotowano je więc na wypadek wybuchu wojny w czasach zimnej wojny, kiedy napięcie między dwoma blokami: kapitalistycznym i socjalistycznym było ogromne.

Przeznaczenie "wojennych banknotów"

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie było przeznaczenie tych "wojennych banknotów". Prawdopodobnie przygotowano je na wypadek wojny napastniczej ze strony Układu Warszawskiego, w tym także ze strony Polski.

Mogły więc posłużyć do wprowadzenia na terenach zajętych przez Ludowe Wojsko Polskie, np. Danii czy północnych Niemiec. Plany militarne Układu Warszawskiego zakładały bowiem utworzenie frontu nadmorskiego wzdłuż Bałtyku i zajęcie tych terenów w razie konfliktu.

Wygląd banknotów o niskich nominałach

Banknoty o niskich nominałach miały prostą formę. Na awersie znajdowały się jedynie oznaczenia nominałów, napis "NBP" i dane emitenta. Nie posiadały też znaków wodnych.

Jak wyjaśniał prezes NBP, w założeniu miały one zastępować bilon w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na metale w czasie wojny.

Miasta na banknotach od 20 do 2000 zł

Natomiast na banknotach o wyższych nominałach, od 20 do 2000 zł, umieszczano wizerunki polskich miast. Miało to nadawać tym banknotom bardziej patriotyczny charakter.

Banknoty serii E-71 nie zachowały się do czasów współczesnych. Wszystkie zniszczono w latach 2001-2003, co samo w sobie jest skandalem - stwierdził Adam Glapiński.

Czytaj więcej: Czego możemy spodziewać się w tej kadencji? RELACJA NA ŻYWO

Losy banknotów serii E-71

Co stało się z tymi niecodziennymi banknotami z czasów PRL? Jak przyznał prezes NBP, wszystkie egzemplarze serii E-71 zniszczono na początku XXI wieku.

Uznał to za skandaliczne działanie, ponieważ banknoty te stanowiły ciekawy i ważny element historii polskiego banku centralnego i finansów państwa.

Obecnie w siedzibie NBP przechowywane są dwie z trzech odtajnionych skrzyń z materiałami do produkcji banknotów serii E-71. Są one prezentowane na specjalnych wystawach w oddziałach NBP.

Podsumowanie

Adam Glapiński YouTuber - Prezes NBP a banknoty z czasów PRL

W artykule przedstawiono niezwykle ciekawą historię dotyczącą odnalezienia tajnych materiałów z czasów PRL. Okazało się, że w sejfach NBP od dziesięcioleci spoczywały skrzynie ze szkicami i projektami nieznanych wcześniej banknotów. Były to tzw. "banknoty wojenne" serii E-71, które nigdy nie weszły do obiegu.

Jak się dowiadujemy, powstały one na specjalne zamówienie władz PRL i miały posłużyć podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego w czasie zimnej wojny. Nie wiadomo dokładnie, jakie było ich przeznaczenie - być może zakładano ich użycie na zajętych terenach wroga.

Banknoty te miały charakterystyczny wygląd. Na nominałach od 20 do 2000 zł umieszczano wizerunki polskich miast, nadając im patriotyczny charakter. Niestety, jak się okazało, wszystkie egzemplarze tych niecodziennych banknotów z czasów PRL zostały zniszczone na początku XXI wieku.

Artykuł przybliża zatem mało znaną historię polskich finansów z okresu zimnej wojny. Ukazuje, że banki centralne odgrywały wówczas istotną rolę w planach obronnych państwa i przygotowywały się na ewentualność konfliktu zbrojnego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.