News

Aktualne kursy euro, dolara i franka - 8 stycznia.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak08.01.20244 min.
Aktualne kursy euro, dolara i franka - 8 stycznia.

Kursy walut zmieniają się każdego dnia. W poniedziałek 8 stycznia doszło do wzrostu kursu dolara względem złotego, co oznacza osłabienie polskiej waluty. Kurs euro również nieznacznie urósł. Tego dnia odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zadecyduje o poziomie stóp procentowych. Ekonomiści nie spodziewają się jednak ich obniżki, mimo spadku inflacji.

Kursy walut na 8 stycznia

W poniedziałek 8 stycznia doszło do wzrostu kursów głównych walut względem złotego. Nastąpiło osłabienie polskiej waluty na rynkach finansowych.

Kurs dolara wzrósł z poziomu 3,96 zł w piątek do niemal 3,98 zł w poniedziałek rano. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku euro. Wspólna waluta podrożała z 4,34 zł do 4,35 zł.

Z kolei kurs franka szwajcarskiego utrzymał się na stabilnym poziomie 4,67 zł i nie odnotowano tu większych zmian.

Notowania dolara i euro

Wzrost notowań dolara i euro względem złotego może oznaczać chwilowe pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i mniejsze zaufanie do polskiej waluty. Jest to jednak zjawisko przejściowe.

Waluta Kurs Zmiana
USD/PLN 3,9761 zł +0,1%
EUR/PLN 4,3526 zł +0,06%

Jak wynika z tabeli, wzrost kursów nie jest drastyczny, choć dolar podrożał nieznacznie mocniej niż euro. W dalszym ciągu warto obserwować notowania tych walut, ponieważ ich kursy wpływają na importedną sferę gospodarki.

Wzrost kursu dolara do złotego

W poniedziałek 8 stycznia za jednego dolara trzeba było zapłacić 3,98 zł, podczas gdy jeszcze w piątek kurs wynosił 3,96 zł. Oznacza to wzrost kursu o 0,02 zł.

Taka zwyżka może wynikać z rosnącej inflacji w USA, co powoduje umocnienie się dolara. Inwestorzy w obliczu wysokiej inflacji chętniej lokują środki w amerykańskiej walucie niż w innych aktywach.

Dolar umacnia się także ze względu na podnoszenie stóp procentowych przez Fed. Wyższe stopy procentowe czynią dolara bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.

Czytaj więcej: Horała zaskakuje: Sam podejmie decyzję o swoim odejściu z pracy

Osłabienie polskiej waluty

Wzrost kursów dolara i euro oznacza jednocześnie osłabienie złotego. Choć skala tego zjawiska nie jest na razie duża, należy je monitorować.

Słabszy złoty utrudnia polski eksport, gdyż towary z naszego kraju stają się mniej konkurencyjne cenowo na rynkach zagranicznych.

Ponadto osłabienie złotego powoduje wzrost cen importowanych towarów, a to z kolei przekłada się na wyższą inflację w kraju.

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Aktualne kursy euro, dolara i franka - 8 stycznia.

Istotnym wydarzeniem makroekonomicznym 8 stycznia jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zadecyduje o poziomie stóp procentowych, które bezpośrednio przekładają się na kursy walut i inflację.

Choć inflacja w grudniu spadła do 6,1%, na razie nie należy się spodziewać obniżki stóp procentowych

Mimo spadku inflacji, na obniżkę stóp procentowych na razie się nie zanosi. Wynika to głównie z niepewności co do kształtowania się wydatków budżetowych w 2024 roku.

Prognozy co do zmiany stóp

Ekonomiści spodziewają się, że pierwsza w tym roku zmiana stóp procentowych może nastąpić najwcześniej w marcu. Wówczas NBP przedstawi aktualizację projekcji makroekonomicznej uwzględniającej wydatki budżetowe.

Dopiero prognozy NBP dadzą pełny obraz sytuacji gospodarczej i pozwolą ocenić, czy jest przestrzeń do obniżenia stóp procentowych w celu pobudzenia aktywności gospodarczej.

Podsumowanie

W artykule omówiono kursy głównych walut w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku. Przedstawiono zmiany notowań dolara, euro i franka szwajcarskiego względem złotego. Nastąpił niewielki wzrost kursów dolara i euro, co oznacza osłabienie polskiej waluty. Zwrócono uwagę na znaczenie decyzji RPP w sprawie stóp procentowych dla kształtowania się kursów walutowych. Podkreślono, że mimo spadku inflacji, na razie nie należy spodziewać się obniżki stóp procentowych. Dopiero aktualizacja projekcji NBP w marcu pokaże, czy jest możliwość stymulowania gospodarki poprzez luzowanie polityki monetarnej.

Przedstawione analizy mają charakter prognostyczny. Należy je traktować z przymrużeniem oka, gdyż przewidywania ekonomistów bywają obarczone błędem. Niemniej artykuł dostarcza interesujących informacji na temat mechanizmów kształtowania się kursów walutowych.

Lektura pozwala lepiej zrozumieć zależności panujące na rynkach finansowych. Tekst zachęca do refleksji nad tym, jak decyzje banków centralnych przekładają się na portfele zwykłych obywateli. Z pewnością jest to temat wart pogłębienia we własnym zakresie.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się interesujący i przydatny. Zachęcam do śledzenia kursów walutowych i wyciągania własnych wniosków na temat kondycji gospodarki. Finanse potrafią być fascynujące!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.