News

Aktualne kursy walut (28 listopada) - sprawdź cenę euro, dolara i franka szwajcarskiego!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak28.11.20237 min.
Aktualne kursy walut (28 listopada) - sprawdź cenę euro, dolara i franka szwajcarskiego!

Sprawdź najnowsze notowania głównych walut obcych w Polsce. We wtorek 28 listopada kurs euro wynosi 4,35 zł, dolar amerykański kosztuje 3,97 zł, a frank szwajcarski 4,51 zł. Analitycy oceniają, że w najbliższych dniach kluczowy wpływ na wahania kursów walut będą miały dane makroekonomiczne dotyczące inflacji w Polsce i na świecie. Od nich zależeć będą decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych.

Kluczowe wnioski:
 • Euro utrzymuje się w okolicach 4,35 zł, a jego kurs może zależeć od inflacji w strefie euro.
 • Dolar kosztuje blisko 3,98 zł, a jego notowania zdeterminują dane o inflacji w USA.
 • Frank szwajcarski drożeje do 4,51 zł, wróżąc dalsze umocnienie w najbliższym czasie.
 • Krajowe dane o inflacji zadecydują, czy RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.
 • Na rynkach panuje niepewność, więc wahania kursów walut mogą być większe.

Kurs euro utrzymuje się w okolicach 4,35 złotego

We wtorek 28 listopada kurs euro utrzymuje się na poziomie 4,35 złotego. Jest to stosunkowo wysoki poziom, biorąc pod uwagę średnią z ostatnich miesięcy, która wynosiła około 4,30 zł. Obecna wartość wspólnej waluty europejskiej to efekt osłabienia złotego z powodu rosnącej inflacji i niepewności co do decyzji RPP dotyczących stóp procentowych.

Kluczowym czynnikiem dla kształtowania się kursu euro w najbliższym czasie będą najnowsze dane o inflacji w strefie euro, które zostaną opublikowane pod koniec listopada. Jeśli okażą się one wyższe od oczekiwań analityków, może to skłonić Europejski Bank Centralny do podwyższenia stóp procentowych, co umocniłoby wspólną walutę.

Wpływ decyzji EBC na notowania euro

Ostatnie miesiące pokazują, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego mają kluczowe przełożenie na zachowanie kursu euro. Podwyżki stóp procentowych w strefie euro powodowały umacnianie się wspólnej waluty, nawet mimo słabszych danych gospodarczych. Można więc oczekiwać, że jeśli inflacja pozostanie wysoka, bank centralny będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, co będzie wspierać euro.

Z drugiej strony, w przypadku spadku inflacji możliwe są obniżki stóp procentowych, które osłabią wspólną walutę. Wtedy kurs euro wobec złotego mógłby zejść poniżej 4,30. Jest to jednak mniej prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę utrzymującą się presję cenową w gospodarce.

Dolar amerykański wyceniany na 3,98 zł

We wtorek 28 listopada za jednego dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 3,98 zł. To stosunkowo wysoka cena jak na ostatnie miesiące, kiedy kurs USD/PLN kształtował się w przedziale 3,90-3,95. Osłabienie złotego wobec dolara to efekt rosnących obaw o spowolnienie globalnej gospodarki w połączeniu z wysoką inflacją.

W najbliższym czasie na notowania dolara kluczowy wpływ będą miały dane o inflacji w USA, które zostaną opublikowane pod koniec listopada. Jeśli odczyty CPI okażą się wyższe od prognoz, zwiększy to oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp procentowych przez Fed, co będzie wspierać dolara.

Rezerwa Federalna może zmienić nastawienie

Dotychczasowa polityka Rezerwy Federalnej, nastawiona na walkę z inflacją i podwyżki stóp procentowych, wspierała wartość dolara. Jednak w ostatnim czasie pojawiają się sygnały świadczące o tym, że Fed może złagodzić retorykę i spowolnić bądź wstrzymać podwyżki stóp.

Taki ruch osłabiłby dolara, powodując spadek kursu poniżej 3,90 zł. Jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz, dopóki inflacja w USA nie wyhamuje w znaczący sposób. Stąd na razie dolar pozostaje mocny, a jego kurs może jeszcze wzrosnąć w reakcji na wysokie odczyty CPI.

Czytaj więcej: Unikaj Błędów Wybierając Pożyczkę czy Kredyt: Kluczowe Różnice, o Których Warto Wiedzieć

Frank szwajcarski zyskuje na wartości i kosztuje 4,51 zł

Frank szwajcarski kontynuuje trend wzrostowy wobec złotego. We wtorek 28 listopada za franka trzeba zapłacić 4,51 zł, podczas gdy jeszcze miesiąc temu jego kurs nie przekraczał 4,40 zł. To efekt umacniania się waluty Szwajcarii w reakcji na globalne obawy o spowolnienie gospodarcze i poszukiwanie bezpiecznych przystani przez inwestorów.

Frank szwajcarski od zawsze uchodził za jedną z najbezpieczniejszych walut świata. W czasach kryzysu inwestorzy chętnie przenoszą do niego kapitał, traktując jako ochronę przed ryzykiem i zmiennością rynkową. Obecna sytuacja nie jest wyjątkiem.

W najbliższym czasie kurs franka wobec złotego może jeszcze wzrosnąć, jeśli globalna niepewność będzie się utrzymywać lub pogłębiać. Czynnikiem ryzyka jest tu recesja w strefie euro, która zwiększyłaby zainteresowanie bezpiecznym frankiem. Z drugiej strony kurs CHF/PLN mógłby się obniżyć, gdyby nastroje rynkowe się poprawiły.

Inflacja zdeterminuje decyzje RPP w sprawie stóp procentowych

Aktualne kursy walut (28 listopada) - sprawdź cenę euro, dolara i franka szwajcarskiego!

Kluczowym czynnikiem dla kształtowania się kursów walut w najbliższym czasie będą decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych. A te z kolei w dużej mierze zależą od dynamiki inflacji i perspektyw gospodarczych. Dlatego tak istotne są nadchodzące odczyty inflacyjne w kraju i na świecie.

Jeśli inflacja w Polsce okaże się niższa niż oczekiwano, może to skłonić RPP do rozważenia obniżki stóp procentowych. Taki ruch osłabiłby złotego i wpłynął na wzrost kursów euro, dolara czy franka. Z kolei wyższa inflacja umocniłaby oczekiwania co do utrzymania obecnego poziomu stóp bądź ich dalszych podwyżek.

Waluta Kurs Zmiana
EUR/PLN 4,35 0,01% ▲
USD/PLN 3,98 0,15% ▲
CHF/PLN 4,51 0,22% ▲

Notowania walut reagują na sytuację na globalnych rynkach

Oprócz czynników krajowych, istotny wpływ na zachowanie polskiej waluty mają sygnały płynące z zagranicy. W szczególności kluczowe są nastroje panujące na rynkach finansowych, determinujące apetyt inwestorów na ryzyko i gotowość do zakupu walut emerging markets, do których należy złoty.

Obecnie na globalnych giełdach i rynkach walutowych widać dużą zmienność i nasilenie obaw o spowolnienie gospodarcze. Negatywne nastroje przekładają się na umocnienie bezpiecznych walut, takich jak dolar czy frank, a osłabienie bardziej ryzykownego złotego. Jeśli globalna niepewność będzie narastać, może to jeszcze pogłębić trend osłabiania polskiej waluty.

 • Kursy walut zależą od decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych.
 • Kluczowe znaczenie mają nadchodzące dane dotyczące inflacji.
 • Globalna niepewność osłabia złotego, wspierając bezpieczne waluty.
 • Scenariusze dla walut zależą od rozwoju sytuacji gospodarczej.
 • Inwestorzy powinni być gotowi na spore wahania kursów.

Prognozy dalszego kursu walut są obarczone dużą niepewnością

Eksperci mają problem ze stworzeniem precyzyjnej prognozy dotyczącej kształtowania się kursów euro, dolara czy franka wobec złotego. Wynika to z dużej zmienności i niepewności na rynkach finansowych, jak również mnogości czynników mogących wpływać na notowania. Niemniej większość analityków spodziewa się utrzymania obecnych trendów.

Oznaczałoby to dalsze, choć nie gwałtowne umacnianie dolara i franka kosztem osłabionego złotego. Kursy walut zależeć będą jednak od rozwoju sytuacji gospodarczej i decyzji banków centralnych po obu stronach Atlantyku. Inwestorzy i oszczędzający w walutach muszą liczyć się ze zwiększoną zmiennością i okresowymi odchyleniami od trendów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"