News

Aktualne kursy walut: euro, dolar, frank - Jaka jest cena w piątek, 1 grudnia?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak01.12.20235 min.
Aktualne kursy walut: euro, dolar, frank - Jaka jest cena w piątek, 1 grudnia?

Aktualne kursy walut w piątek, 1 grudnia pokazują umocnienie polskiej waluty wobec głównych dewiz.

Kluczowe wnioski:
  • Kurs złotego rośnie po publikacji dobrych danych z polskiej gospodarki.
  • Euro traci do polskiej waluty mimo globalnej niepewności na rynkach.
  • Dolar amerykański także tanieje w piątek wobec umocnionego złotego.
  • Frank szwajcarski drożeje, ale jego wzrosty są niewielkie.
  • Funt brytyjski pozostaje pod presją, co wpływa na umocnienie innych walut.

Złoty zyskuje na tle głównych walut

Notowania polskiej waluty w ostatnim czasie pokazują jej wyraźne umocnienie względem głównych światowych walut. W piątek, 1 grudnia, widzimy dalsze wzrosty kursu złotego, który odnotowuje zyski zarówno wobec euro, dolara, jak i franka szwajcarskiego.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na obecną siłę polskiej waluty są bardzo dobre dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki. W szczególności mowa o wysokim odczycie wskaźnika PMI dla przemysłu, który w listopadzie osiągnął poziom 48 punktów. To znacznie powyżej oczekiwań rynkowych.

Wzrost indeksu PMI wspiera umocnienie złotego

Indeks PMI obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle istotnie wpływa na nastroje inwestorów i ich ocenę perspektyw złotego. Jego niespodziewanie wysoki odczyt za ostatni miesiąc dodatkowo wzmacnia polską walutę, budując przekonanie o sile rodzimej gospodarki.

Tak dobre wyniki indeksu PMI to sygnał, że tempo wzrostu aktywności w przemyśle utrzymuje się na solidnym poziomie. Sprzyja to umocnieniu złotego i poprawia jego notowania zarówno wobec głównych walut takich jak dolar czy euro, jak i frank szwajcarski.

Kurs euro w dół po danych z polskiej gospodarki

Piątkowe notowania pokazują dalsze umacnianie się złotego względem euro. Kurs euro do złotego spada o 0,65 proc. i zbliża się do poziomu 4,32. Tym samym widać kontynuację trendu z całego listopada, kiedy to nasza waluta mocno zyskiwała na tle wspólnej europejskiej waluty.

Tak dobre wyniki polskiej gospodarki, potwierdzone wysokim indeksem PMI, kontrastują z problemami strefy euro związanymi m.in. z inflacją i spowolnieniem gospodarczym. Inwestorzy w naturalny sposób poszukują bardziej obiecujących rynków, takich jak polski, co osłabia euro wobec złotego.

Czytaj więcej: Niespotykane Tępo Wydobycia i Sprzedaży Węgla - Nowy Rekord na horyzoncie!

Dolar traci do złotego mimo globalnej niepewności

Mimo utrzymującej się globalnej niepewności, związanej m.in. z wojną w Ukrainie, indeksem zaufania konsumentów w USA czy protestedami w Chinach, dolar także traci do polskiej waluty. Kurs dolara do złotego spada w piątek o 0,66 proc., schodząc poniżej poziomu 3,97.

W listopadzie PLN utrzymał się w trójce najbardziej zyskujących walut na świecie. Widać to nie tylko na wykresie USD/PLN, ale i EUR/PLN, gdzie dominuje trend spadkowy.

Z analiz ekspertów wynika, że inwestorów przekonuje utrzymująca się dobra koniunktura w Polsce i poprawiające się perspektywy gospodarcze. To zwiększa apetyt na ryzyko i kapitał płynie w stronę złotego, mimo ogólnoświatowych czynników niepewności osłabiających dolara.

Frank szwajcarski niezmiennie drożeje wobec złotego

Aktualne kursy walut: euro, dolar, frank - Jaka jest cena w piątek, 1 grudnia?

W przeciwieństwie do dolara i euro, szwajcarski frank w piątek drożeje wobec polskiej waluty. Jego notowania rosną o 0,23 proc., co jest kontynuacją trendu z wcześniejszych dni grudnia. Można to tłumaczyć utrzymującym się globalnym sentymentem awersji do ryzyka.

Waluta Zmiana kursu
EUR/PLN -0,65%
USD/PLN -0,66%
CHF/PLN +0,23%

Jak wynika z tabeli, szwajcarska waluta pozostaje jedyną z głównych walut, która drożeje wobec polskiego złotego. Oznacza to utrzymujący się popyt na bezpieczne aktywa, jakim jest frank, mimo że inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał w bardziej ryzykownych, ale obiecujących aktywach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Waluty zyskują na tle osłabionego funta brytyjskiego

Oprócz indeksu PMI i dobrych danych z Polski, czynnikiem wspierającym umocnienie złotego jest również sytuacja na rynku brytyjskim. Notowania funta pozostają pod presją związaną z problemami gospodarczymi UK. Osłabia to GBP wobec głównych walut.

Słaby funt sprawia, że inwestorzy chętniej przenoszą kapitał z ryzykownych aktywów brytyjskich do aktywów z Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak polski złoty. Sprzyja to jego umocnieniu zarówno w ujęciu tygodniowym, jak i w perspektywie całego ostatniego kwartału tego roku.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem aktualną sytuację na rynku walutowym, ze szczególnym uwzględnieniem notowań polskiego złotego. Przeanalizowałem kursy złotego w relacji do głównych walut - euro, dolara i franka szwajcarskiego. Zwróciłem uwagę na wyraźne umocnienie naszej waluty zarówno w ujęciu dziennym, jak i w odniesieniu do całego ostatniego miesiąca.

Jako kluczowe czynniki wzmacniające złotego wskazałem bardzo dobre dane z polskiej gospodarki, które budują przekonanie o jej sile i odporności. Chodzi przede wszystkim o wysoki, ponadprogowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Zaznaczyłem, że kontrastuje to z problemami innych gospodarek europejskich, przyciągając kapitał zagraniczny do Polski.

Stwierdziłem, że na umocnieniu złotego korzysta również osłabienie funta brytyjskiego, który pozostaje pod presją. Inwestorzy przenoszą środki z ryzykownych aktywów brytyjskich do Europy Środkowo-Wschodniej, dodatkowo wspierając wzrosty kursu naszej waluty.

Podsumowując, moja analiza pokazuje, że złoty ma obecnie bardzo dobrą passę, zyskując zarówno na umacniających się fundamentach polskiej gospodarki, jak i problemach pozostałych rynków. To czynniki, które jeszcze przez pewien czas powinny wspierać jego notowania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.