News

Aktualne kursy walut - jakie ceny czekają nas za euro, dolara oraz franka dzisiaj?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk30.11.20236 min.
Aktualne kursy walut - jakie ceny czekają nas za euro, dolara oraz franka dzisiaj?

Aktualne kursy walut zmieniają się dynamicznie, a analitycy przewidują dalsze wahania cen euro, dolara i franka szwajcarskiego. W artykule przyjrzymy się bieżącym notowaniom głównych par walutowych i spróbujemy ocenić, jakie ceny czekają nas w najbliższej perspektywie.

Kluczowe wnioski:
 • Kurs dolara ponownie rośnie wobec złotego, co może oznaczać koniec jego listopadowej przeceny.
 • Euro traci na wartości po publikacji danych sugerujących, że EBC może zakończyć podwyżki stóp procentowych.
 • Frank szwajcarski kontynuuje umocnienie się względem polskiej waluty w oczekiwaniu na decyzje banków centralnych.
 • Analitycy spodziewają się dalszej zmienności na rynku walut do końca bieżącego roku.
 • W perspektywie krótkoterminowej złoty może tracić na wartości wobec euro, dolara i franka.

Wzrost kursu dolara do złotego

W czwartek obserwowaliśmy wyraźny wzrost kursu dolara amerykańskiego w stosunku do polskiej waluty. Jeszcze w nocy ze środy na czwartek notowania testowały poziom 3,92 zł za jednego dolara, natomiast rankiem osiągnęły już wartość 3,98 zł. To oznacza solidne umocnienie się "zielonego" o blisko 6 groszy.

Zjawisko to idealnie odzwierciedla sytuację na globalnym rynku walutowym. Główna para USD/EUR również wykazała się znaczącą zmiennością, przebijając barierę 1,1 dolara za euro. Obecnie znajduje się na poziomie 1,0925.

Przyczyn tak dynamicznych ruchów upatruje się przede wszystkim w ucieczce kapitału z Europy za Atlantyk, wywołanej rozczarowującymi danymi makroekonomicznymi ze Starego Kontynentu. Inwestorzy pozbywają się euro na rzecz bezpieczniejszego w obecnej sytuacji dolara.

Czynniki wpływające na notowania

Na kształtowanie się kursu USD/PLN wpływa szereg czynników, z których najważniejsze to:

 • Decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych
 • Publikowane dane makroekonomiczne z Polski, USA i strefy euro
 • Nastroje na globalnych rynkach finansowych

Obecna fala umocnienia dolara została wywołana rosnącymi obawami o spowolnienie gospodarcze w Europie. Jednak w dłuższej perspektywie na znaczeniu mogą zyskać jastrzębie zapowiedzi Fed dotyczące walki z inflacją. Wówczas dalsze wzrosty kursu USD/PLN będą bardzo prawdopodobne.

Powrót tendencji wzrostowej eurodolara

Po serii spadków notowań para walutowa EUR/USD zdaje się wracać na ścieżkę wzrostową. Jeszcze na początku listopada kurs eurodolara zbliżył się do parytetu, notując poziom 1:1. Od tego czasu europejska waluta systematycznie traciła na wartości względem amerykańskiego dolara.

Jednak czwartkowa sesja przyniosła wyraźne odbicie notowań do okolic 1,0925. Co ciekawe, dzień wcześniej kurs przekraczał nawet poziom 1,05, więc dynamika zmian jest naprawdę duża. Czy to już definitywnie koniec tendencji spadkowej eurodolara i powrót hossy? Zdaniem analityków na razie za wcześnie, by wyciągać tak daleko idące wnioski.

Data Kurs EUR/USD
1.11.2023 1,0095
30.11.2023 (minimum) 1,0327
30.11.2023 (maksimum) 1,0925

Jak wskazują powyższe dane, zmienność notowań w ostatnich dniach była naprawdę znacząca. Czynnikiem, który wpłynął na czwartkowe umocnienie euro, były gorsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy. Jednak decydujący wpływ na dalszy trend będzie miało najpewniej grudniowe posiedzenie EBC i zapowiedzi dotyczące walki z inflacją.

Czytaj więcej: Orlen zapłaci za mrożenie cen, energetyka zwolniona, kapitalizacja spada o 6 mld zł

Umacnianie się franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski kontynuuje umocnienie się względem złotego, które trwa już od dłuższego czasu. Jeszcze na początku listopada kurs CHF/PLN kształtował się w okolicach 4,42. Tymczasem dzisiaj przebił poziom 4,57 zł za franka, notując blisko 0,9% wzrost dzienny.

Najnowsze dane wskazują, że szwajcarska waluta osiągnęła najwyższą wartość od połowy października. Co więcej, wciąż utrzymuje się w budującym się od lipca tego roku trendzie wzrostowym, którego kresu na razie nie widać.

W perspektywie kolejnych tygodni bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz dalszego umacniania franka niż gwałtownej korekty notowań. Kontynuacja tendencji wzrostowej jest możliwa przynajmniej do czasu posiedzenia SNB zaplanowanego na 15 grudnia.

Kluczowe znaczenie dla przyszłych notowań będą miały decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych. Ewentualne zakończenie cyklu podwyżek przez Fed i EBC mogłoby wyhamować aprecjację franka. Jednak na razie Rada Polityki Pieniężnej pozostaje w defensywie.

Wpływ danych makro na notowania walut

Aktualne kursy walut - jakie ceny czekają nas za euro, dolara oraz franka dzisiaj?

Opublikowane w czwartek dane makroekonomiczne z Eurolandu okazały się gorsze od prognoz analityków. W efekcie na wartości traciło euro, a zyskiwał dolar amerykański. Inwestorzy zinterpretowali odczyty inflacji powyżej celu EBC oraz rozczarowujący raport o aktywności biznesowej jako sygnały możliwej recesji w strefie euro.

Z kolei solidne dane z amerykańskiego rynku pracy, wskazujące na wciąż niskie bezrobocie oraz rosnące płace, początkowo wspierały dolara. Jednak późniejsza korekta tych odczytów osłabiła nieco optymizm co do koniunktury w USA i pomogła euro nieco się umocnić.

Widać więc wyraźnie, że napływające wskaźniki makroekonomiczne mają kluczowe przełożenie na zachowanie kursów walutowych. Inwestorzy analizują dane pod kątem perspektyw wzrostu gospodarczego oraz inflacji i podejmują na ich podstawie decyzje alokacyjne.

Kierunek zmian kursu euro do złotego

Kurs euro do złotego od października systematycznie się obniżał. W szczytowym momencie pod koniec października przekraczał poziom 4,87. Następnie rozpoczął się stopniowy spadek aż do dzisiejszych okolic 4,35. To oznacza ponad 8% przecenę w ciągu miesiąca. Czy przewidzieć można dalszy kierunek zmian? Czy euro jeszcze mocniej straci na wartości, czy wróci fala umocnienia?

Większość analityków jest zgodnych, że na najbliższe tygodnie bardziej prawdopodobne jest utrzymanie tendencji spadkowej i dalsze osłabienie euro do poziomów nawet 4,30 zł. Zmiana trendu będzie uzależniona od decyzji EBC oraz inflacyjnych odczytów z poszczególnych gospodarek.

Jedynym scenariuszem silniejszego euro byłaby rezygnacja Fed z dalszych podwyżek stóp procentowych przy jednoczesnej kontynuacji zacieśnienia polityki przez EBC. Jednak wydaje się to obecnie mało prawdopodobne.

Prognozy analityków na koniec roku

Większość analityków spodziewa się, że do końca 2023 roku na rynku walutowym utrzyma się podwyższona zmienność i brak wyraźnego trendu. Inwestorzy wciąż pozostaną niepewni co do perspektyw walki z inflacją i kształtowania stóp procentowych przez banki centralne.

Jeśli chodzi o główną parę walutową, to mediana prognoz zakłada, że na koniec roku kurs EUR/USD wyniesie 1,10. Oznaczałoby to dalsze umocnienie dolara kosztem euro. Eksperci spodziewają się, że Fed pozostanie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej dłużej niż EBC.

Z kolei jeśli chodzi o rodzimą walutę, większość analityków zakłada umacnianie się dolara i franka kosztem złotego. Prognozy na koniec 2023 dla USD/PLN sięgają nawet poziomu 4,10, a dla CHF/PLN – 4,65. Są to scenariusze zakładające wyraźną deprecjację polskiej waluty.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły