News

Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska25.11.20236 min.
Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Ministerstwo Finansów opublikowało zaskakujące dane dotyczące wykonania budżetu państwa za pierwsze 10 miesięcy 2023 roku. Okazuje się, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej, udało się ograniczyć deficyt budżetowy poniżej 40% całorocznego planu.

Kluczowe wnioski:
 • Dochody budżetu okazały się wyższe od zakładanych o 11,6%.
 • Niższe niż planowano były wydatki na dotację dla FUS.
 • Zaskakująco wysoki był wzrost dochodów podatkowych na poziomie 6,7%.
 • Rekordowo wysoki okazał się wzrost wydatków budżetowych sięgający 28,4%.
 • Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, deficyt budżetowy utrzymany został poniżej prognoz.

Deficyt budżetowy niższy od założeń

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że po 10 miesiącach 2023 roku deficyt budżetowy wyniósł 36,4 mld zł, co stanowi zaledwie 39,6 proc. planowanego na cały rok deficytu. Jest to zaskakująco niska wartość, biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą i rosnącą inflację.

Taki stan rzeczy to przede wszystkim zasługa wyższych niż zakładano wpływów podatkowych, które po 10 miesiącach były aż o 6,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Szczególnie dobre wyniki odnotowano w przypadku VAT i PIT.

Pomogła również dobra sytuacja na rynku pracy i w konsekwencji lepsza od oczekiwanej kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dzięki temu dotacja z budżetu centralnego była niższa o prawie 21 mld zł od założeń nowelizacji budżetu. To pozwoliło nieco zredukować tempo narastania deficytu budżetowego.

Dochody budżetu wyższe, dotacje niższe

Jak podało Ministerstwo Finansów, w okresie styczeń-październik 2023 dochody wyniosły 475,4 mld zł i były wyższe aż o 49,5 mld zł, czyli 11,6 proc., w stosunku do analogicznego okresu w 2022 roku.

Z kolei dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 39,1 mld zł, podczas gdy w nowelizacji budżetu zakładano jej poziom aż 59,8 mld zł.

Dzięki wyższym od oczekiwanych dochodom podatkowym i oszczędnościom w dotacjach dla FUS, deficyt rośnie w mniejszym tempie niż wcześniej zakładano.

Wzrost dochodów podatkowych o 6,7 proc.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dochody podatkowe po 10 miesiącach 2023 roku wyniosły 419,2 mld zł. To wzrost aż o 26,3 mld zł, czyli 6,7 proc., w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku.

Szczególnie dobrze wypadły wpływy z VAT, które wzrosły o 14,3 mld zł, czyli 7,4 proc., osiągając poziom 206,5 mld zł. Również dochody z akcyzy okazały się wyższe o 4,2 mld zł (6,4 proc.) i wyniosły 69,9 mld zł.

Z kolei zaskakujący może być aż 13,3 proc. wzrost wpływów z PIT, które wyniosły 68,8 mld zł. Jedynym rozczarowaniem są dochody z CIT, które nieznacznie spadły do 58,9 mld zł.

Najwyższe wpływy z VAT i PIT

Zdecydowanie największe kwoty do budżetu państwa pochodzą z dwóch źródeł - VAT i PIT. Łącznie z tych dwóch podatków po 10 miesiącach wpłynęło 275,3 mld zł, co stanowi aż 65,7 proc. całości dochodów podatkowych.

Kolejnym istotnym źródłem przychodów okazał się podatek od dochodów przedsiębiorstw, czyli CIT. Mimo niewielkiego spadku, z CIT-u budżet uzyskał 58,9 mld zł, czyli 14 proc. dochodów podatkowych.

VAT 206,5 mld zł
PIT 68,8 mld zł
CIT 58,9 mld zł

Czytaj więcej: Czy najgorsze koszmary Zachodu staja się rzeczywistością? Eksperci alarmują!

Wydatki budżetu w górę o 28,4 proc.

Mimo nieco lepszych od oczekiwanych wpływów podatkowych, po stronie wydatków również widać wysoki wzrost. Po 10 miesiącach 2023 roku wyniosły one już 511,8 mld zł, co oznacza wzrost aż o 28,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku!

To przede wszystkim efekt rosnących kosztów wypłaty świadczenia 500+ przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na co przeznaczono dodatkowe 25,5 mld zł. Rosnące wydatki widać również w obsłudze długu publicznego – koszty obsługi długu krajowego zwiększyły się o 21 mld zł.

Po 10 miesiącach 2023 roku wydatki budżetu państwa sięgnęły 511,8 mld zł i były wyższe aż o 28,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wzrost wydatków widać także w finansowaniu obronności kraju. Na zakup uzbrojenia i modernizację armii przeznaczono dodatkowe 27,5 mld zł, co również zwiększyło tempo narastania deficytu budżetu centralnego.

Niższe niż planowano wpłaty do UE

Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Wśród pozytywnych informacji dla budżetu państwa warto odnotować nieco niższe niż planowano wpłaty Polski do budżetu Unii Europejskiej. Jak podało Ministerstwo Finansów, wpłaty te były mniejsze o około 2 mld zł.

Co więcej, na początku roku Polska uzyskała zwrot części wpłaconych w przeszłości składek, po korektach podatku VAT i Dochodu Narodowego Brutto za lata ubiegłe. To również pomogło nieco odciążyć budżet państwa i ograniczyć skalę narastania deficytu.

 • Niższe o ok. 2 mld zł wpłaty do budżetu UE w porównaniu z planem
 • Dodatkowe środki dla Polski po korektach VAT i DNB za lata ubiegłe
 • Pomniejszenie wpłat do UE o uzyskane wcześniej nadpłaty

Dzięki tym oszczędnościom, mimo wysokiego tempa wzrostu wydatków, deficyt budżetu państwa po 10 miesiącach utrzymany jest poniżej 40 proc. całorocznego planu. Przy tak dynamicznych zmianach po obu stronach budżetu, warto jednak uważnie obserwować dalsze tendencje w tym zakresie.

Podsumowanie

Drodzy Czytelnicy, przedstawione w artykule dane budżetowe za pierwsze 10 miesięcy 2023 roku są zaskakujące, ale warto na nie spojrzeć z optymizmem. Mimo trudnych warunków gospodarczych, dochody podatkowe rosną w zadowalającym tempie, a deficyt utrzymany jest poniżej 40% planowanego na cały rok.

Oczywiście 28-procentowy wzrost wydatków budżetowych może niepokoić i dodatkowo zwiększać deficyt. Niemniej dobrze, że rząd zdecydował się wesprzeć obywateli rosnącymi kosztami życia. Liczmy, że poprawi to nieco nastroje społeczne.

Podsumowując, mimo kryzysu wpływy do budżetu rosną, a strata nie jest aż tak duża jak można było obawiać się jeszcze na początku roku. Oby ta tendencja utrzymała się także w ostatnich miesiącach 2023!

Mam nadzieję, że przedstawiona analiza była dla Państwa interesująca. Zachęcam do śledzenia kolejnych moich artykułów poruszających najważniejsze zagadnienia z obszaru ekonomii i finansów publicznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły