Banki

Alarmujące wiadomości dla właścicieli banków w Polsce - czyżby upadłość?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak11.12.20236 min.
Alarmujące wiadomości dla właścicieli banków w Polsce - czyżby upadłość?

Bank BPH upadłość była ostatnio głośno komentowana w mediach, podobnie jak kłopoty innych banków działających w Polsce. Czy faktycznie grozi nam fala bankructw? Sprawdzamy najświeższe dane na temat kondycji polskiego sektora bankowego i oceniamy, na ile realne jest ryzyko niewypłacalności poszczególnych banków.

Kluczowe wnioski:

 • Obecnie 564 podmioty prowadzą działalność bankową w Polsce, a ich liczba nieznacznie się zmniejsza.
 • Mimo problemów pojedynczych banków, cały sektor notuje dobre wyniki dzięki rosnącym stopom procentowym.
 • Największe ryzyko upadłości dotyczy Getin Noble Banku, który przeszedł niedawno restrukturyzację.
 • Do najbezpieczniejszych i cieszących się największym zaufaniem banków należą m.in. PKO BP i ING Bank Śląski.
 • Warto na bieżąco śledzić rankingi i wyniki finansowe banków, by mieć pewność co do bezpieczeństwa powierzonych im środków.

Ile jest banków w Polsce na dzień 30 września 2022?

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec września 2022 roku w Polsce działalność prowadziły 564 podmioty sektora bankowego. W tej liczbie mieści się:

 • 1 bank państwowy,
 • 30 banków komercyjnych,
 • 498 banków spółdzielczych,
 • 35 oddziałów instytucji kredytowych i banków zagranicznych.

Widać więc, że dominującą pozycję mają banki spółdzielcze, które stanowią aż 88% wszystkich podmiotów sektora bankowego w Polsce. Te dane pokazują także, że w ostatnim czasie nastąpił niewielki spadek liczby banków - jeszcze na koniec 2021 roku było ich 578.

Jaka jest struktura właścicielska banków w Polsce?

Jeśli chodzi o strukturę właścicielską, to w przypadku banków komercyjnych dominującymi udziałowcami są zagraniczne instytucje finansowe. Tylko 8 banków komercyjnych ma większościowy polski kapitał. Z kolei banki spółdzielcze należą do członków-udziałowców, którymi są osoby fizyczne.

Jak działają banki w Polsce? Zasady prawa bankowego

Podstawą funkcjonowania banków w Polsce jest ustawa Prawo bankowe z 29 sierpnia 1997 roku. Reguluje ona zasady tworzenia i działania banków, rodzaje czynności bankowych, jakie mogą wykonywać, oraz zasady sprawowania nad nimi nadzoru.

Banki w Polsce działają w modelu bankowości uniwersalnej, łączącym bankowość komercyjną i inwestycyjną. Oznacza to, że banki prowadzą szeroki wachlarz usług - przyjmują depozyty, udzielają kredytów, prowadzą rozliczenia pieniężne, operacje walutowe, underwritingu i inne.

Nadzór nad bankami w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Ma ona prawo kontrolować banki i wydawać decyzje administracyjne zapewniające bezpieczeństwo ich działania.

KNF np. co roku przeprowadza inspekcje problemowych banków, by ocenić ich kondycję. Może też nakazać bankowi np. podwyższenie funduszy własnych, jeśli oceni, że są one zbyt niskie aby zapewnić bezpieczeństwo depozytów.

Jakie gwarancje mają klienci banków w Polsce?

Klienci banków w Polsce mogą czuć się bezpiecznie dzięki gwarancjom ustawowym. W przypadku upadłości banku środki na rachunkach do równowartości 100 000 euro są objęte gwarancją BFG. Oznacza to ich zwrot w całości.

Czytaj więcej: Warto zapoznać się z opiniami Pekao Bank Polska SA - doświadczenia klientów w 2023

Kto zarządza bankami komercyjnymi i spółdzielczymi w Polsce?

Zarządzanie bankami w Polsce różni się w zależności od ich formy prawnej.

Banki komercyjne funkcjonują jako spółki akcyjne - kierownictwo sprawują członkowie zarządu z prezesem na czele, natomiast nadzór właścicielski z ramienia akcjonariuszy pełni rada nadzorcza.

Bank komercyjny Zarząd + prezes Rada nadzorcza
Bank spółdzielczy Zarząd Walne zgromadzenie udziałowców

W bankach spółdzielczych, które należą do udziałowców-osób fizycznych, władzę sprawuje zarząd i walne zgromadzenie członków. To ono zatwierdza np. podział zysku czy wybór członków rady nadzorczej.

Które banki internetowe działają w Polsce w 2023 roku?

Alarmujące wiadomości dla właścicieli banków w Polsce - czyżby upadłość?

Polski rynek bankowości internetowej jest w fazie dynamicznego rozwoju. Klienci chętnie sięgają po usługi banków działających wyłącznie online, które oferują atrakcyjne oprocentowanie, wygodny dostęp przez aplikację i site oraz nowoczesne metody płatności.

Do czołowych banków internetowych w Polsce w 2023 roku można zaliczyć:

 • Revolut - ponad 2 mln klientów w Polsce,
 • ING Bank Śląski - marka ING Banku Śląskiego, liderem w kredytach online,
 • Alior Bank - bank z tradycyjną siecią oddziałów, silny także online,
 • Bank Millennium - rozwija bankowość mobilną,
 • Santander Bank Polska - inwestuje w bankowość internetową i mobilną.

Jakie korzyści daje prowadzenie konta w banku internetowym?

Banki internetowe oferują szereg korzyści dla klientów. Przede wszystkim dostęp do usług bankowych z dowolnego miejsca za pomocą smartfona czy laptopa. Ponadto z reguły mają konkurencyjne oprocentowanie lokat i kont oraz atrakcyjne promocje.

Który bank uznano za najbezpieczniejszy w Polsce w 2020 roku?

W badaniu Polskiego Instytutu Badań Jakości z 2020 roku za najbezpieczniejszy bank w Polsce uznano PKO Bank Polski. Drugie miejsce zajął Bank Millennium, a trzecie ING Bank Śląski. Klienci docenili przede wszystkim wysokie standardy bezpieczeństwa środków i danych osobowych.

Ogólnie bezpieczeństwo banków w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Klienci mogą czuć się spokojni o pieniądze na rachunkach dzięki gwarancji BFG do 100 tys. euro. Obejmuje ona środki w przypadku niewypłacalności banku.

Które banki cieszą się największym zaufaniem klientów?

Oprócz bezpieczeństwa środków dla klientów bardzo ważne jest zaufanie do banku i satysfakcja z jego usług. Pod tym względem w czołówce znalazły się ING Bank Śląski, Santander Bank Polska i Bank Millennium. Klienci tych banków deklarują silne przywiązanie i brak potrzeby zmiany banku.

Jakie banki zostały przymusowo zrestrukturyzowane lub ogłosiły upadłość?

W ostatnich latach miały miejsce w Polsce 2 głośne przypadki problemów kondycji finansowej banków. Były to Idea Bank oraz Getin Noble Bank. W obu przypadkach zostały one przejęte przez większe i silniejsze banki.

Idea Bank w 2020 roku wykazał duże straty finansowe. Znaczną część jego działalności, w tym portfel kredytów i depozyty klientów, przejął Bank Pekao. Z kolei Getin Noble Bank 30 września 2022 został przymusowo zrestrukturyzowany decyzją BFG i KNF. Jego działalność przejął VeloBank, należący do Banku Pekao.

Oprócz tych dwóch głośnych przypadków, w historii polskiej bankowości upadłość ogłaszały także m.in. Bank Staropolski, Agrobank czy Bank Promocji Eksportu Animex.

Obecnie analitycy oceniają, że sytuacja sektora bankowego w Polsce jest stabilna. Co prawda niektóre banki ponoszą straty w związku z rosnącymi kosztami odsetek, ale ogólnie ich kondycja finansowa jest dobra.

Ranking 3 najlepszych polskich banków z Konkursu Złoty Bankier 2022

Co roku w konkursie Złoty Bankier przyznawane są nagrody dla najlepszych banków w Polsce. W 26. edycji w 2022 roku zwyciężył i tytuł „Złoty Bank 2022” trafił do Santander Bank Polska.

Oto ranking 3 najlepszych banków:

 1. Santander Bank Polska
 2. Getin Noble Bank
 3. ING Bank Śląski

Pod uwagę brana jest opinia klientów na temat jakości obsługi, produktów, serwisów cyfrowych i wielu innych aspektów. Santander Bank Polska już 8. raz z rzędu zdobywa nagrodę „Złoty Bankier”.

Jakie nagrody przyznaje się bankom w Polsce?

Oprócz konkursu Złoty Bankier co roku przyznawane są nagrody także w konkursie Gwiazdy Bankowości. Oceniane są m.in.: jakość obsługi, nowoczesność kanałów zdalnych, produkty hipoteczne i oszczędnościowe oraz wiele innych aspektów.

Które polskie banki oferują najatrakcyjniejsze konta osobiste w 2023?

Wybierając konto osobiste dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka elementów - m.in. dostęp do bankowości mobilnej, wysokość oprocentowania, darmowe wypłaty z bankomatów czy zwroty za transakcje kartą.

Biorąc pod uwagę te kryteria, do atrakcyjnych kont osobistych w 2023 roku można zaliczyć:

 • Konto Przekorzystne z zwrotami nawet do 200 zł/m-c w PKO Bank Polski,
 • Konto 360° w Banku Millennium z cashbackami do 300 zł kwartalnie,
 • Konto Jakże Osobiste w BNP Paribas z oprocentowaniem do 6% oraz zwrotami za transakcje.

Warto sprawdzać promocje, dostępne zniżki i cashback przy zakładaniu konta w interesującym cię banku. Pozwoli to maksymalnie zoptymalizować koszty i potencjalne zyski.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie