News

Amerykanie gorzko żałują decyzji podjętych podczas pandemii

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak04.12.20235 min.
Amerykanie gorzko żałują decyzji podjętych podczas pandemii

Przeprowadzki nieracjonalne decyzją przez pandemię stały się udziałem wielu Amerykanów, którzy żałują pochopnie podjętych decyzji o zmianie miejsca zamieszkania.

Kluczowe wnioski:
 • Ponad połowa Amerykanów żałuje przeprowadzki z miasta na wieś lub do małych miasteczek w czasie pandemii.
 • Milenialsi, kierując się tańszymi cenami, kupowali domy jednorodzinne, by po pewnym czasie zrozumieć, że to nie dla nich.
 • Głównym powodem migracji z miast były zbyt małe i drogie mieszkania w obliczu pracy zdalnej.
 • Wyższe koszty życia zmusiły wielu do wyprowadzki na tańsze przedmieścia.
 • Samotność i alienacja stały się udziałem wielu migrantów, co jest skutkiem amerykańskiej polityki mieszkaniowej.

Przeprowadzki nieracjonalne decyzją przez pandemię

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na decyzje życiowe wielu Amerykanów. Jedną z powszechniejszych decyzji była przeprowadzka z miasta na wieś lub na przedmieścia. Decyzje te często były podejmowane pochopnie, bez dogłębnego zastanowienia i analizy konsekwencji.

Wiele osób żałuje obecnie decyzji o przeprowadzce z miasta. Ponad 50% Amerykanów, którzy wyprowadzili się z miast w trakcie pandemii, żałuje tej decyzji. Okazuje się, że życie na wsi lub przedmieściach daleko odbiega od wyidealizowanych wyobrażeń.

Wady życia poza miastem

Istnieje wiele wad życia poza obszarem miejskim, których ludzie nie brali pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce.

Zalicza się do nich m.in. wyższe koszty utrzymania samochodu, konieczność jego posiadania i częste dojazdy do pracy, szkoły i na zakupy. Życie wymaga dużo więcej planowania i logistyki.

Milenialsi żałują zakupu domów jednorodzinnych w trakcie pandemii

Milenialsi są szczególnie podatni na błędne decyzje o zakupie domów jednorodzinnych na przedmieściach. Kieruje nimi chęć posiadania własnej przestrzeni oraz tańsze ceny nieruchomości poza miastem.

Po pewnym czasie okazuje się jednak, że ten styl życia nie odpowiada młodym osobom, przyzwyczajonym do miejskiego rytmu życia. Brakuje im rozrywek, życia kulturalnego i towarzystwa znajomych.

Według badań aż 54% milenialsów w wieku 31-40 lat, którzy kupili domy na przedmieściach w okresie 2020-2021, obecnie tego żałuje.

Czytaj więcej: Tajemnice Doradcy Glapińskiego Zasypani Milionami: Szokujące Fakty Oczekują na Odkrycie

Zbyt małe mieszkania powodem wyprowadzki Amerykanów za miasto

Podstawowym powodem decyzji o przeprowadzce w okresie pandemii były zbyt małe mieszkania w obliczu konieczności pracy i nauki zdalnej w domu.

Wielu Amerykanów nie miało w swoich ciasnych mieszkaniach wystarczającej ilości miejsca na urządzenie domowego biura. Wyprowadzka na wieś lub na przedmieścia miała zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni za rozsądną cenę.

Wzrost popularności pracy zdalnej

Praca zdalna przyczyniła się również do migracji poza miasta z innego powodu - skoro można pracować z każdego miejsca, dlaczego nie przenieść się w tańszą i spokojniejszą lokalizację?

Jednak brak odpowiedniej infrastruktury internetowej na wsi i przedmieściach okazał się kolejnym problemem, z którym muszą uporać się migranci z miast.

Wyższe koszty życia w mieście powodem migracji na suburbia

Amerykanie gorzko żałują decyzji podjętych podczas pandemii

Niepohamowany wzrost kosztów życia w dużych miastach był kolejnym istotnym czynnikiem, który skłonił wielu Amerykanów do przeprowadzki.

Koszt wynajmu kawalerki w Nowym Jorku 2023 USD
Koszt kupna domu jednorodzinnego w Pensylwanii 400 000 USD

Jak widać na przykładzie Nowego Jorku, koszty zakupu nieruchomości i czynszów w dużych miastach drastycznie wzrosły. Dla wielu Amerykanów wyprowadzka była jedyną opcją, by uniknąć bankructwa.

Samotność i podział społeczeństwa efektem amerykańskiej polityki mieszkaniowej

Kolejnym problemem związanym z migracją na wieś i przedmieścia jest samotność i wyobcowanie społeczne.

 • Osoby przeprowadzające się na wieś często mają problem z asymilacją z nową społecznością.
 • Dominuje tam konserwatywny styl życia, podczas gdy migranci przyjeżdżają z liberalnych i postępowych miast.

Sytuacja ta jest skutkiem wieloletniej polityki mieszkaniowej promującej rozpraszanie zabudowy na przedmieścia i tworzenie społeczności strzeżonych zamkniętych dla obcych.

Zarówno decydenci polityczni, jak i sami mieszkańcy USA, będą musieli zmierzyć się z negatywnymi konsekwencjami tych działań i nieodpowiedzialnych decyzji podejmowanych w trakcie pandemii.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem zjawisko masowych przeprowadzek Amerykanów z miast na wieś i przedmieścia, zainicjowanych wybuchem pandemii COVID-19 w 2020 roku. Przytaczam badania, zgodnie z którymi ponad 50% osób podejmujących tę decyzję, obecnie jej żałuje.

Wymieniam najważniejsze powody, dla których Amerykanie decydowali się na wyprowadzkę z miast. Były to głównie: zbyt małe i drogie mieszkania uniemożliwiające pracę zdalną, a także wzrost popularności samej pracy zdalnej, która zniosła konieczność mieszkania blisko biura.

Omawiam również bolączki życia poza miastem, takie jak większe koszty utrzymania, konieczność posiadania samochodu i problemy z asymilacją w nowych społecznościach. Zjawiska te są skutkiem wieloletniej polityki promowania rozproszonej zabudowy przedmiejskiej.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Czytelnikom lepiej zrozumieć podjęte w okresie pandemii decyzje o przeprowadzce, zweryfikować własne plany i uniknąć pochopnych posunięć.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.