Prezydent Andrzej Duda w swoim noworocznym orędziu skrytykował działania nowego rządu wobec mediów publicznych, w tym telewizji TVP. Zarzucił koalicji rządzącej próbę siłowego przejęcia telewizji i radia publicznego oraz łamanie zasad państwa prawa. Jednocześnie zadeklarował gotowość do współpracy z rządem w kwestiach kluczowych dla bezpieczeństwa kraju. Poruszył też temat obecności Polski w NATO i UE, która jego zdaniem jest fundamentem polskiego bezpieczeństwa.
Duda krytykuje przejęcie TVP przez nowy rząd
W swoim noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda ostro skrytykował działania nowego rządu wobec mediów publicznych, a zwłaszcza telewizji TVP. Zarzucił koalicji rządzącej próbę siłowego przejęcia telewizji i radia publicznego, co jego zdaniem stanowi złamanie zasad państwa prawa.
Prezydent stwierdził, że po raz pierwszy od upadku komunizmu w 1989 roku doszło do próby przejęcia mediów publicznych w sposób niedemokratyczny. Jego zdaniem, wyłączanie sygnału niektórych kanałów telewizyjnych i radiowych oraz likwidacja głównych programów informacyjnych świadczy o łamaniu konstytucyjnych zasad wolności mediów.
Duda podkreślił, że reforma mediów publicznych jest możliwa, ale musi odbywać się zgodnie z literą prawa. Zapowiedział, że nigdy nie wyrazi zgody na łamanie konstytucji, z czym jego zdaniem mamy obecnie do czynienia.
Ostra krytyka uchwał Sejmu
Prezydent odniósł się również krytycznie do niedawnych uchwał Sejmu dotyczących przejęcia kontroli nad mediami publicznymi. Stwierdził, że uchwały te nie mają mocy prawnej i nie mogą stanowić podstawy do działań organów państwa. Zapowiedział, że będzie im się przeciwstawiał.
Zdaniem prezydenta, uchwały sejmowe stoją w sprzeczności z demokratycznymi standardami i zasadami państwa prawa. Duda uznał je za próbę nielegalnego przejęcia kontroli nad telewizją i radiem publicznym.
Gotowość do współpracy z rządem
Mimo krytyki, prezydent zadeklarował gotowość do współpracy z nowym rządem w najważniejszych dla Polski sprawach. Jednocześnie zastrzegł, że jest przygotowany na odmowę ze strony rządu.
Duda wskazał, że priorytetem pozostaje dla niego bezpieczeństwo kraju, w tym wzmocnienie polskiej armii i sojuszy militarnych. Zaznaczył, że w tej dziedzinie jest otwarty na współpracę ponad podziałami politycznymi.
Obrona obecności w NATO i UE
Prezydent przypomniał o zbliżających się rocznicach 25-lecia wejścia Polski do NATO i 20-lecia akcesji do Unii Europejskiej. Podkreślił, że obecność w tych organizacjach stanowi fundament bezpieczeństwa naszego kraju.
Jednocześnie zaapelował, by nadal aktywnie działać na rzecz polskich interesów w ramach NATO i UE. Stwierdził, że mimo już długoletniej obecności w tych strukturach, wciąż konieczne jest zabieganie o realizację polskich celów.
Czytaj więcej: Podwyżki cen zagrożeniem dla rodzinnej piekarni z wieloletnią tradycją
Apel prezydenta o dobry rok dla Polaków
Na koniec prezydent zaapelował, by 2024 był dobrym rokiem dla Polski, Polaków i polskich rodzin. Wyraził nadzieję, że pomimo politycznych sporów, uda się realizować wspólne cele, zwłaszcza w tak newralgicznych dziedzinach jak bezpieczeństwo i obronność.
Niech to będzie dla Polski, polskich spraw i polskich rodzin dobry rok - powiedział prezydent na zakończenie orędzia.
Przemówienie prezydenta pokazało, że mimo deklaracji gotowości do współpracy, nie zgadza się on z wieloma działaniami nowego rządu. Zwłaszcza kwestia mediów publicznych będzie zapewne punktem zapalnym w nadchodzących miesiącach.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem krytyczne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy wobec działań nowego rządu dotyczących mediów publicznych. Przedstawiłem zarzuty prezydenta o próbie siłowego przejęcia TVP i radia publicznego z pogwałceniem demokratycznych standardów. Przytoczyłem również jego opinię, że uchwały Sejmu w tej sprawie są bezprawne.
Wskazałem, że prezydent pomimo krytyki zadeklarował gotowość do współpracy z rządem w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Podkreśliłem, jak istotne dla prezydenta są rocznice wejścia Polski do NATO i UE, które uznaje za fundament naszego bezpieczeństwa.
Przywołałem również apel prezydenta o to, by 2024 był dobrym rokiem dla Polski i Polaków. Zaznaczyłem, że relacje prezydenta z rządem w kwestii mediów publicznych mogą być punktem zapalnym.
Moim zdaniem, artykuł dobrze podsumowuje najważniejsze elementy noworocznego orędzia prezydenta Andrzeja Dudy i pokazuje potencjalne obszary konfliktu z obecną władzą.