News

Badanie: Polska niezbyt atrakcyjna dla utalentowanych pracowników. Jesteśmy w ogonie UE

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska03.01.20247 min.
Badanie: Polska niezbyt atrakcyjna dla utalentowanych pracowników. Jesteśmy w ogonie UE

Według najnowszego rankingu INSEAD, Polska nie jest zbyt atrakcyjnym miejscem dla utalentowanych pracowników. Zajęliśmy dopiero 37. miejsce na 134 badane kraje. Wyprzedziło nas aż 21 państw Unii Europejskiej, co pokazuje, że mamy sporo do nadrobienia. Szczególnie słabo wypadają takie kategorie, jak mobilność społeczna czy poszanowanie wolności osobistych. Musimy poprawić warunki życia i pracy, aby przyciągać najlepsze talenty.

Polska ma słabe wyniki w rankingu INSEAD

Według najnowszego rankingu przygotowanego przez INSEAD, prestiżową uczelnię biznesową, Polska nie wypada najlepiej pod względem atrakcyjności dla utalentowanych pracowników. W zestawieniu obejmującym 134 kraje uplasowaliśmy się dopiero na 37. miejscu. Jest to dość rozczarowujący rezultat, zwłaszcza że wyprzedziło nas aż 21 państw należących do Unii Europejskiej.

Eksperci INSEAD porównywali kraje pod względem kilkudziesięciu kategorii związanych z możliwościami rozwoju, standardem życia i prawami pracowników. Chodziło o to, by ocenić, czy dany kraj stwarza warunki do życia na oczekiwanym poziomie oraz przyciągania najlepszych talentów.

Polska otrzymała średnio 54,10 punktów na 100 możliwych. To prawie 25 punktów mniej niż lider rankingu, Szwajcaria, oraz prawie 6 punktów mniej od średniej dla wysoko rozwiniętych państw. Wynik ten pokazuje, jak dużo mamy jeszcze do zrobienia w celu stworzenia atrakcyjnych warunków dla specjalistów.

Wśród 27 krajów Unii Europejskiej zajęliśmy dopiero 22. pozycję. Wyprzedziły nas nie tylko Dania, Holandia, Finlandia i Szwecja, ale także Estonia, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa i Słowacja. Mamy więc sporo do nadrobienia także w porównaniu do naszych sąsiadów.

Szwajcaria liderem w przyciąganiu talentów

Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu INSEAD okazała się Szwajcaria. Ten niewielki kraj w Europie Zachodniej został uznany za światowego lidera, jeśli chodzi o przyciąganie utalentowanych pracowników. Szwajcaria oferuje doskonałe możliwości rozwoju zawodowego, wysoki poziom życia, wysokie zarobki oraz dużą wolność osobistą.

Eksperci INSEAD docenili w Szwajcarii przede wszystkim dobrze rozwiniętą infrastrukturę, stabilność polityczną i gospodarczą, a także poszanowanie prawa. Kraj ten stwarza idealne warunki zarówno do pracy, jak i życia prywatnego. Nic więc dziwnego, że przyciąga najlepsze talenty z całego świata.

W pierwszej dziesiątce rankingu oprócz Szwajcarii znalazły się także Singapur, Stany Zjednoczone, Norwegia, Australia i Wielka Brytania. To kraje, w których warunki pracy i życia pozwalają pracownikom w pełni wykorzystać swój potencjał.

Dlaczego Polska nie jest atrakcyjna dla talentów?

Choć Polska uplasowała się w pierwszej połowie rankingu INSEAD, to nadal mamy sporo do nadrobienia, aby stać się krajem przyjaznym dla utalentowanych specjalistów. Jakie są nasze największe problemy?

  • Niska mobilność społeczna - trudno poprawić swój status materialny poprzez pracę
  • Słabe uregulowania dotyczące relacji płac do wydajności
  • Ograniczone możliwości rozwoju kariery dla kobiet
  • Niski poziom poszanowania wolności osobistych

Aby zmienić tę sytuację, musimy zadbać o lepsze prawa pracownicze, większą równość szans oraz swobody obywatelskie. Tylko wtedy Polska będzie w stanie konkurować o talenty z innymi rozwiniętymi krajami.

Czytaj więcej: Były minister kultury zapowiada likwidację Rady Mediów Narodowych. Wskazał ważną datę.

Polska dopiero na 37. miejscu na 134 kraje

Wynik Polski w rankingu INSEAD pokazuje, że pod względem atrakcyjności dla pracowników wypadamy blado nie tylko na tle Europy Zachodniej, ale także wielu krajów naszego regionu. 37. pozycja na 134 oceniane państwa to rezultat zdecydowanie poniżej naszych aspiracji.

Szczególnie dotkliwe jest wyprzedzenie przez aż 21 krajów należących do Unii Europejskiej. Oznacza to, że nie tylko takie potęgi jak Niemcy, Francja czy Skandynawia oferują lepsze warunki dla pracowników, ale także mniejsze państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Kraj Pozycja w rankingu INSEAD
Czechy 23
Słowacja 36
Polska 37

Aby stać się konkurencyjnym krajem dla specjalistów, Polska musi zapewnić lepsze płace, rozwinąć system ubezpieczeń społecznych oraz stworzyć sprawiedliwe i przejrzyste regulacje rynku pracy. Wymaga to gruntownych reform, ale tylko w ten sposób dogonimy bardziej rozwinięte kraje Zachodu.

21 krajów UE wyprzedza Polskę w rankingu

Badanie: Polska niezbyt atrakcyjna dla utalentowanych pracowników. Jesteśmy w ogonie UE

Jednym z najbardziej niepokojących wniosków z rankingu INSEAD jest fakt, że aż 21 państw Unii Europejskiej okazało się bardziej atrakcyjnych dla pracowników niż Polska. Pokazuje to, jak wiele musimy zrobić, by stać się konkurencyjnym krajem dla utalentowanych specjalistów.

W czołówce zestawienia znalazły się oczywiście takie kraje, jak Dania, Holandia, Finlandia czy Szwecja. Jednak wyprzedziły nas również mniejsze państwa, jak Estonia, Słowenia, Czechy czy Litwa. Kraje te zadbały o rozwój swoich gospodarek, systemów podatkowych i społecznych.

Aby poprawić pozycję Polski w kolejnych edycjach rankingu INSEAD, musimy przede wszystkim zapewnić godne wynagrodzenia, sprawiedliwy system podatkowy, dobre ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne. Tylko wtedy będziemy w stanie przyciągnąć najlepsze talenty z Polski i zagranicy.

Mobilność społeczna w Polsce na niskim poziomie

Jednym z mankamentów Polski, który wskazało badanie INSEAD, jest niska mobilność społeczna. Oznacza to, że w naszym kraju bardzo trudno jest poprawić swój status materialny i poziom życia poprzez ciężką pracę i rozwój zawodowy.

W kategorii mobilności społecznej Polska zajęła odległe 80. miejsce na świecie, uzyskując zaledwie 40 punktów na 100 możliwych. Dla porównania, lider tej kategorii, Finlandia, otrzymała komplet 100 punktów. Oznacza to, że w krajach skandynawskich znacznie łatwiej jest awansować zawodowo i społecznie.

Aby zmienić tę sytuację w Polsce, potrzebne są reformy na wielu płaszczyznach. Musimy zadbać o sprawiedliwy system podatkowy, dobre szkolnictwo, przejrzysty rynek pracy. Tylko wtedy ambitni i utalentowani pracownicy będą w stanie rozwinąć skrzydła.

Polska z najgorszym wynikiem UE w wolności osobistej

Kolejnym obszarem, w którym Polska wypada blado na tle Europy, jest poszanowanie wolności i praw osobistych obywateli. W tej kategorii uzyskaliśmy najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Chodzi tu o takie kwestie, jak wolność słowa, swoboda zgromadzeń i manifestacji, niezależność mediów czy dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Eksperci INSEAD ocenili, że pod tym względem sytuacja w Polsce pozostawia jeszcze sporo do życzenia.

Aby Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla utalentowanych jednostek z kraju i zagranicy, musimy pilnie poprawić klimat dla wolności osobistych. Tylko w warunkach pełnej swobody obywatelskiej ludzie mogą w pełni rozwijać swój potencjał.

Przestrzeganie praw człowieka i obywatela powinno być fundamentem nowoczesnego i demokratycznego państwa. Dlatego poprawa sytuacji w tym obszarze jest kluczowa dla zwiększenia atrakcyjności Polski dla pracowników i ludzi biznesu.

Podsumowanie

W artykule omówiono wyniki Polski w rankingu INSEAD dotyczącym atrakcyjności krajów dla utalentowanych pracowników. Polska uplasowała się dopiero na 37. miejscu, wyprzedziło nas aż 21 państw UE. Pokazuje to, że mamy sporo do nadrobienia jeśli chodzi o warunki pracy i życia.

Z analizy jasno wynika, że nasz kraj nie jest zbyt atrakcyjny dla specjalistów. Słabo wypadają takie kategorie jak mobilność społeczna, relacja płac do wydajności czy poszanowanie swobód obywatelskich. Aby to zmienić, musimy przeprowadzić reformy rynku pracy i systemu podatkowego.

Liderem rankingu okazała się Szwajcaria, która zapewnia świetne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. W czołówce znalazły się też USA, Norwegia czy Australia. Polska powinna brać z nich przykład, jeśli chce przyciągać talenty.

Podsumowując, artykuł jasno pokazuje, że jeśli chcemy konkurować o specjalistów, musimy pilnie poprawić u nas warunki pracy i życia. Tylko to pozwoli Polsce awansować w przyszłych edycjach badania INSEAD.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły