Banki

Bank Pekao z charakterystycznym żubrem - historia i teraźniejszość

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak25.10.20235 min.
Bank Pekao z charakterystycznym żubrem - historia i teraźniejszość

Bank Pekao to jeden z najstarszych i największych banków w Polsce, którego historię tworzą wydarzenia sięgające XIX wieku. Charakterystycznym symbolem banku od lat jest żubr - zwierzę kojarzone z siłą, niezależnością i polskością. Skąd jednak wziął się żubr w logo Banku Pekao i dlaczego akurat to zwierzę stało się jego symbolem?

Historia Banku Pekao od założenia do dziś

Historia Banku Pekao sięga 1929 roku, kiedy to powstał Bank Polska Krajowa Kas Oszczędności. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ogólnokrajowa kasa oszczędnościowa. W 1948 roku nastąpiła fuzja BGK i PKKO, w wyniku której powstał Powszechny Bank Gospodarczy. W 1950 roku zmieniono nazwę na Powszechna Kasa Oszczędności, a w 1975 roku na Powszechny Bank Gospodarczy PKO.

Przełomowym momentem był rok 1992, kiedy to ze struktur PKO wyodrębnił się samodzielny Bank Rozwoju Eksportu SA, który rok później zmienił nazwę na Pierwszy Komercyjny Bank SA. Od tego momentu rozpoczyna się dynamiczny rozwój Banku Pekao jako nowoczesnej instytucji finansowej.

W 1998 roku Bank Pekao stał się spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kolejnych latach nastąpiła prywatyzacja banku i wejście inwestorów zagranicznych. Od 2017 roku głównym akcjonariuszem Banku Pekao jest włoski UniCredit S.p.A.

Skąd wziął się żubr w logo Banku Pekao?

Żubr jako symbol Banku Pekao pojawił się już w pierwszych latach istnienia Powszechnej Kasy Oszczędności. Wybór akurat tego zwierzęcia nie był przypadkowy.

Żubr kojarzony był z siłą i niezależnością - cechami, które chciano przypisać rodzimej instytucji finansowej. Ponadto żubr od wieków zamieszkiwał polskie ziemie i lasy, stając się niejako zwierzęciem narodowym. Usunięty w okresie zaborów, symbolizował też walkę o niepodległość i polskość.

Pierwszym graficznym wykorzystaniem wizerunku żubra była pieczęć PKO z 1929 roku. Natomiast w 1934 roku żubr trafił do logo, którego autorem był Jerzy Stanisławski. Od tego czasu zwierzę towarzyszy bankowi Pekao.


Czytaj więcej: Bank Millennium Rzeszów - Usługi bankowe i finansowe z tradycją

Dlaczego akurat żubr stał się symbolem Banku Pekao?

Bank Pekao z charakterystycznym żubrem - historia i teraźniejszość

Wybór żubra na symbol Banku Pekao nie był przypadkowy, lecz podyktowany kilkoma względami.

Po pierwsze, żubr kojarzony był z siłą i solidnością. Jako największe zwierzę Europy, imponował swym potężnym ciałem i rogami. Te cechy chciano przypisać tworzonej instytucji bankowej.

Po drugie, żubr utożsamiany był z polską ziemią i walką o niepodległość. Jego wybór podkreślał rodzimy, polski charakter banku.

Po trzecie, osiemnastowieczny poeta Ignacy Krasicki określił żubra mianem "niezależnego jak żubr". Podkreślało to niezależność finansową, na której bank chciał budować swoją pozycję.

Po czwarte, żubr jest zwierzęciem majestatycznym i szlachetnym. Te cechy również pragnięto przypisać powstającej instytucji bankowej.

Żubr - zwierzę narodowe w godle Banku Pekao

Żubr w godle Banku Pekao pełni rolę zwierzęcia narodowego, symbolizującego polskość i patriotyzm.

Jako gatunek zamieszkujący ziemie Rzeczpospolitej od tysięcy lat, żubr kojarzony był z ojczystą przyrodą i historią. W XVIII wieku uznano go za zwierzę narodowe Polaków.

Pod zaborami żubry wyginęły na wolności, przetrwały jedynie w niewoli. Ich powrót do polskich lasów po odzyskaniu niepodległości stał się symbolem odradzającej się ojczyzny.

Umieszczenie żubra w godle podkreślało polski, patriotyczny charakter Banku Pekao i oddawało jego związek z losami kraju.

Rozwój Banku Pekao na przestrzeni dziesięcioleci

Na przestrzeni ponad 90 lat istnienia Bank Pekao przeszedł ogromną transformację - od małej kasy oszczędności do nowoczesnej instytucji finansowej.

Początkowo PKO skupiała się na drobnych oszczędnościach i udzielaniu niewielkich pożyczek ludności. Z czasem rozszerzała działalność o usługi dla przedsiębiorstw i samorządów.

Lata 90. to dynamiczny rozwój bankowości Pekao. Powstawały nowe produkty - kredyty, lokaty, fundusze inwestycyjne. Rozbudowywano sieć placówek i bankomatów.

Dziś Pekao to nowoczesny bank uniwersalny z szeroką ofertą usług dla klientów indywidualnych i firm. Posiada rozwinięte kanały bankowości mobilnej i internetowej.

Nowoczesne usługi bankowości internetowej Banku Pekao

Bank Pekao intensywnie rozwija swoją ofertę w zakresie nowoczesnej bankowości internetowej i mobilnej.

Klienci indywidualni mogą korzystać z serwisu Pekao24 - przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną. Pozwala on na dostęp do rachunków, przelewy, lokaty i inne usługi.

Firmy i przedsiębiorcy mają do dyspozycji system bankowości internetowej PekaoBiznes24. Umożliwia on m.in. zarządzanie rachunkami, przelewy krajowe i zagraniczne.

Pekao oferuje też aplikację PeoPay do płatności mobilnych telefonem zbliżeniowo. Jest to wygodne rozwiązanie dla klientów indywidualnych.

Bank Pekao dzisiaj - czołowy bank w Polsce z tradycjami

Bank Pekao z charakterystycznym żubrem - historia i teraźniejszość

Dziś Bank Pekao należy do czołówki największych banków w Polsce pod względem aktywów i liczby klientów.

Posiada ponad 1000 placówek i około 4000 bankomatów w całym kraju. Zatrudnia 15 tysięcy pracowników.

Bank Pekao obsługuje 2,4 miliona klientów detalicznych oraz co drugą firmę w Polsce.

Choć Bank Pekao to nowoczesna instytucja finansowa, pielęgnuje swoje tradycje sięgające 1920 roku. Nadal rozpoznawalny jest po charakterystycznym żubrze w logo.

Przyszłość Banku Pekao - innowacje i rozwój usług cyfrowych

Kierunki rozwoju Banku Pekao na najbliższe lata to dalsza cyfryzacja usług bankowych i wprowadzanie innowacji dla klientów.

Bank planuje rozbudowę bankowości mobilnej - więcej funkcjonalności w aplikacjach i płatnościach smartfonem.

Rozwijane będą narzędzia do zdalnego wnioskowania o produkty bankowe przez Internet, bez wizyty w placówce.

Pekao kontynuować będzie strategię odchodzenia od gotówki na rzecz transakcji elektronicznych i kartowych.

Nowoczesne rozwiązania cyfrowe ułatwią klientom dostęp do szerokiej oferty produktów i usług banku.

Podsumowanie

Historia Banku Pekao to ponad 90 lat dynamicznego rozwoju - od skromnych początków jako kasy oszczędności po nowoczesny bank z rozbudowaną siecią placówek i bogatą ofertą usług. Żubr towarzyszy Pekao od początku jego istnienia, symbolizując siłę, niezależność i polskość. Dziś bank kontynuuje tradycje przy jednoczesnym wprowadzaniu innowacji, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów w cyfrowym świecie.

Najczęstsze pytania

Bank Pekao wywodzi się z Powszechnej Kasy Oszczędności założonej w 1929 roku. Obecna nazwa funkcjonuje od 1992 roku.

Żubr symbolizował siłę, niezależność i polskość - cechy, które chciano przypisać rodzimej instytucji finansowej.

Pekao to bank uniwersalny z szeroką ofertą dla klientów indywidualnych i firm - rachunki, karty, lokaty, kredyty, bankowość mobilna i internetowa.

Bank Pekao posiada ponad 1000 oddziałów zlokalizowanych w całej Polsce.

Bank planuje dalszy rozwój nowoczesnej bankowości - cyfryzacja usług, rozbudowa kanałów mobilnych i internetowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie