News

Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20236 min.
Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP

Nowa koalicyjna większość w Sejmie planuje postawić prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. W związku z tym zarząd NBP zwołał pilną konferencję, informując o podjęciu kroków mających na celu uniemożliwienie destabilizacji banku centralnego. Glapiński zwrócił się o interwencję do Banku Światowego, MFW i EBC, jednak te instytucje albo już odmówiły zaangażowania albo unikają jasnej deklaracji w tej sprawie.

Kluczowe wnioski:
 • Bank Światowy oświadczył, że nie ingeruje w sprawy polityczne państw członkowskich.
 • MFW nie udzielił odpowiedzi na prośbę Glapińskiego o zaangażowanie w sprawę.
 • EBC potwierdził jedynie otrzymanie pisma z NBP, nie informując o planach interwencji.
 • Wiceszefowa NBP ostrzegła, że atak na niezależność banku centralnego może mieć nieprzewidywalne skutki gospodarcze.
 • Opozycja oskarża Glapińskiego m.in. o zbyt późne reakcje antyinflacyjne i nielegalny skup obligacji w czasie pandemii.

Bank Światowy nie zamierza ingerować w polską politykę

Nowa koalicja rządząca zapowiedziała postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. W obawie przed destabilizacją NBP zarząd banku centralnego zorganizował pilną konferencję prasową. Poinformowano na niej, że podejmowane są kroki mające na celu ochronę niezależności NBP.

Prezes Glapiński zwrócił się o interwencję do kilku międzynarodowych instytucji finansowych. Jednak Bank Światowy, w którym Glapiński pełni funkcję gubernatora reprezentującego Polskę, odmówił zaangażowania w sprawę. Bank oświadczył, że nie ingeruje w kwestie polityczne krajów członkowskich.

Glapiński bez wsparcia ze strony Banku Światowego

Adam Glapiński sprawuje w Banku Światowym prestiżową funkcję gubernatora, reprezentując w tej instytucji interesy Polski. Jednak mimo że prezes NBP osobiście zabiegał o poparcie Banku Światowego w sporze z nową władzą w kraju, spotkał się z odmową.

Bank Światowy jednoznacznie zadeklarował, że nie będzie angażował się w kontrowersje związane z osobą prezesa NBP. Tym samym Adam Glapiński nie może liczyć na wsparcie tej instytucji w walce o utrzymanie swojego stanowiska.

Opozycja chce postawić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Nowa koalicja rządząca nie ukrywa, że zamierza rozliczyć prezesa NBP Adama Glapińskiego za jego działania na czele banku centralnego. Liderzy opozycji już w kampanii wyborczej zapowiadali postawienie go przed Trybunałem Stanu.

Gdyby do tego doszło, oznaczałoby to zawieszenie Glapińskiego w pełnieniu obowiązków. Taki scenariusz jest realny w obliczu przewagi, jaką dysponuje nowa większość parlamentarna.

Zarzuty pod adresem szefa NBP

Najpoważniejsze zarzuty pod adresem prezesa NBP dotyczą braku skuteczności w walce z galopującą inflacją, nielegalnego skupu obligacji w czasie pandemii oraz upolitycznienia banku centralnego.

Adamowi Glapińskiemu zarzuca się także zbyt bliskie relacje z obecną władzą oraz prowadzenie polityki pieniężnej zgodnej z interesem rządzącej partii politycznej.

Czytaj więcej: Odkryj sekret 400 mikrokawalerek zlokalizowanych tuż za granicami Warszawy

Glapiński prosi o interwencję międzynarodowych instytucji

W obliczu presji ze strony nowej władzy Adam Glapiński próbuje uzyskać wsparcie ze strony międzynarodowych instytucji finansowych takich jak Bank Światowy, MFW czy Europejski Bank Centralny.

Prezes NBP argumentuje, że ewentualne jego odwołanie lub zawieszenie mogłoby negatywnie wpłynąć na stabilność polskiej gospodarki i finansów.

Brak zdecydowanego poparcia dla prezesa NBP

Jak dotąd apel Glapińskiego spotkał się jednak ze stosunkowo chłodnym przyjęciem. Bank Światowy odmówił zaangażowania w spór traktując go jako kwestię polityczną.

Także Europejski Bank Centralny ograniczył się do potwierdzenia odebrania pisma prezesa NBP, nie deklarując żadnych konkretnych działań.

Nazwa instytucji Reakcja na apel prezesa NBP
Bank Światowy Odmowa angażowania się w spór
MFW Brak stanowiska
EBC Potwierdzenie otrzymania pisma

NBP ostrzega przed destabilizacją banku centralnego

Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP

Kierownictwo NBP ostro zareagowało na zapowiedzi rozliczenia prezesa Glapińskiego. Zdaniem władz banku działania nowego rządu mogą zagrozić stabilności instytucji oraz całego systemu finansowego.

Pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley ostrzegła, że ewentualne odwołanie prezesa i postawienie go przed Trybunałem Stanu może mieć nieprzewidywalne skutki dla gospodarki oraz rynków finansowych.

NBP z determinacją broni swojej niezależności oraz ostrzega przed lekkomyślnym traktowaniem kwestii odwołania prezesa banku centralnego

Obawa przed atakiem na niezależność NBP

Władze NBP argumentują, że bank centralny powinien być niezależny od bieżącej polityki i interesów poszczególnych partii politycznych. Ingerencja polityków w sprawy NBP byłaby niebezpiecznym precedensem.

Dlatego zapowiedzi nowej koalicji rządzącej dotyczące rozliczenia prezesa Glapińskiego wywołały gwałtowną reakcję ze strony władz banku.

Zarzuty wobec prezesa Glapińskiego to gra polityczna

Zdaniem przedstawicieli NBP, pod adresem prezesa Glapińskiego formułowane są bezpodstawne i motywowane politycznie zarzuty. Mają one służyć dyskredytacji prezesa i stworzeniu podstaw do jego odwołania przez nową władzę.

W odniesieniu do głównego zarzutu dotyczącego zbyt późnej walki z inflacją, NBP przypomina o podwyżkach stóp procentowych, do jakich Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pod przewodnictwem Adama Glapińskiego.

NBP broni swojej niezależności

Pierwsza wiceprezes Kightley nazwała ataki polityków opozycji na prezesa NBP "niepoważnymi i nieodpowiedzialnymi". Jej zdaniem zmierzają one do podważenia niezależności banku centralnego.

NBP zdecydowanie broni działań podejmowanych przez prof. Glapińskiego i sprzeciwia się próbom ingerencji polityków w prace banku. Kreśli przy tym apokaliptyczne scenariusze skutków odwołania szefa NBP.

Międzynarodowe instytucje nie wsparły Glapińskiego

Prezes Glapiński w walce o utrzymanie stanowiska próbował uzyskać wsparcie ze strony instytucji międzynarodowych. Jednak jego apel nie spotkał się z oczekiwaną reakcją.

Ani Bank Światowy, ani Europejski Bank Centralny nie zdecydowały się na wyraźne opowiedzenie po którejkolwiek ze stron sporu. Uznały, że jest to kwestia polityczna i wewnętrzna sprawa Polski.

 • Bank Światowy odmówił angażowania się i ingerowania w polską politykę
 • MFW w ogóle nie odniósł się do apelu prezesa NBP o poparcie

Brak międzynarodowej presji na rząd

Postawa międzynarodowych instytucji finansowych oznacza, że na nowy polski rząd nie będą one wywierać presji, by zrezygnował z planów rozliczenia prezesa NBP.

Glapiński nie uzyskał oczekiwanego wsparcia, które mogłoby powstrzymać działania nowej władzy zmierzające do postawienia go przed Trybunałem Stanu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły