News

Banknot został przerwany i trzeba go wymienić. Sklep ma prawo odrzucić.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20247 min.
Banknot został przerwany i trzeba go wymienić. Sklep ma prawo odrzucić.

Niejeden z nas miał do czynienia z przerwanym banknotem, który przypadkowo uległ zniszczeniu w portfelu. Choć na co dzień nie powinno być problemu z użyciem takiego nominału, warto wiedzieć, że sklep może odmówić jego przyjęcia. Dlatego lepiej taki banknot wymienić w banku, gdzie bez problemu dostaniemy nowy egzemplarz. Jednak im bardziej zniszczone są pieniądze, tym mniejszą kwotę możemy odzyskać w ramach wymiany. Dlatego w skrajnych przypadkach nawet połowa wartości banknotu może przepaść.

Jak wymienić przerwany banknot

Przerwany lub inaczej poważnie uszkodzony banknot to problem, z którym zetknął się chyba każdy z nas. Najczęściej do takich uszkodzeń dochodzi przypadkowo, gdy trzymamy banknoty w portfelu. Mimo że na co dzień nie powinno być kłopotu z użyciem lekko uszkodzonego banknotu, to jednak warto wiedzieć, że sklep ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Dlatego rozsądnym wyjściem jest jak najszybsza wymiana uszkodzonego banknotu. Możemy to zrobić w dowolnym banku, gdzie na miejscu i bez specjalnych formalności dostaniemy nowy, pełnowartościowy banknot. Co ważne, dotyczy to także monet, które uległy uszkodzeniu.

Procedura wymiany przerwanych banknotów i zniszczonych monet została uregulowana zarządzeniem prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na jego podstawie banki mogą wymieniać od ręki lekko uszkodzone pieniądze, bez konieczności składania specjalnych wniosków do NBP.

Warto jednak pamiętać, że im poważniejsze są uszkodzenia banknotu lub monety, tym większe prawdopodobieństwo, że bank odmówi nam wymiany od ręki. W takim przypadku trzeba będzie złożyć wniosek do NBP o wymianę bardzo zniszczonych pieniędzy.

Wymiana zniszczonego nominału w banku

Chcąc wymienić przerwany banknot lub mocno zniszczoną monetę, musimy udać się do dowolnego banku. Tam bez problemu powinniśmy dostać nowy nominał w zamian za uszkodzony. Jednak w niektórych przypadkach możemy spotkać się z odmową.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NBP, banki mogą odmówić wymiany banknotów, które zachowały mniej niż 50% swojej powierzchni. Podobnie jest w przypadku monet - jeśli zachowało się mniej niż połowa ich pierścienia lub rdzenia.

Co wtedy zrobić? W takiej sytuacji musimy złożyć w banku specjalny wniosek o wymianę bardzo zniszczonych pieniędzy. Do wniosku załączamy oczywiście uszkodzone banknoty lub monety. Następnie taki wniosek, wraz z dołączonymi nominałami, bank przekazuje do Narodowego Banku Polskiego.

NBP podejmuje decyzję, czy zniszczone pieniądze nadają się do wymiany i w jakiej kwocie. Następnie informuje nas o podjętej decyzji. Jeśli otrzymamy pozytywną odpowiedź, bank wypłaci nam nowe nominały w kwocie ustalonej przez NBP.

Jak wypełnić wniosek o wymianę pieniędzy?

Aby wypełnić wniosek o wymianę bardzo zniszczonych banknotów lub monet, musimy podać swoje dane personalne i kontaktowe, czyli:

  • imię i nazwisko
  • adres zamieszkania
  • numer telefonu
  • adres e-mail (opcjonalnie)

Poza tym należy dokładnie opisać, jakie nominały dołączamy do wniosku oraz w jakim stopniu uległy zniszczeniu. Im więcej szczegółów podamy, tym łatwiej będzie NBP podjąć decyzję ws. wymiany pieniędzy.

Czytaj więcej: Bartłomiej Obajtek utracił kolejne stanowisko w rządzie

Sklep może nie przyjąć uszkodzonego banknotu

Mimo że na co dzień raczej nie mamy problemu, by zapłacić w sklepie lekko uszkodzonym banknotem, to jednak trzeba pamiętać, że sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Takie prawo przysługuje sprzedawcy zarówno w przypadku banknotów, jak i monet. Jeśli uzna, że stopień ich zniszczenia jest zbyt duży, może nie przyjąć ich jako środka płatniczego.

Co w takiej sytuacji? Oczywiście możemy próbować tłumaczyć się i prosić o przyjęcie zniszczonych pieniędzy. Jednak ostateczna decyzja należy do sprzedawcy i musimy to uszanować.

Dlatego zanim udadzą się na zakupy z przerwanym banknotem czy popsutą monetą, lepiej wymienić je wcześniej w banku. W ten sposób unikniemy potencjalnych problemów w sklepie.

Uszkodzone pieniądze tracą ważność

Banknot został przerwany i trzeba go wymienić. Sklep ma prawo odrzucić.

Co do zasady każdy nominał - czy to banknot, czy moneta - jest prawnym środkiem płatniczym dopóki pozostaje w obiegu. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń traci on wartość.

Dlatego tak ważne jest, aby w porę wymienić przerwane lub zniszczone pieniądze. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nominały, które posiadamy, zachowują pełną wartość.

Nawet jeśli na co dzień nie mamy problemu z używaniem lekko uszkodzonych banknotów czy monet, to jednak ich status prawny jest wątpliwy. Dlatego lepiej trzymać w portfelu tylko nominały w dobrym stanie.

Pamiętajmy też, że im dłużej zwlekamy z wymianą poważnie uszkodzonych pieniędzy, tym mniejszą kwotę możemy odzyskać. Dlatego nie odkładajmy wymiany zniszczonych banknotów i monet na później.

Zwrot wartości przy wymianie zniszczonych banknotów

Wymiana zniszczonych banknotów i monet odbywa się na podstawie decyzji NBP. To właśnie Narodowy Bank Polski ocenia stopień zniszczenia oraz ustala, jaka kwota zostanie wypłacona w zamian za uszkodzone nominały.

I tak, jeśli banknot zachował co najmniej 50% swojej powierzchni w jednym kawałku, otrzymamy zwrot 100% jego wartości. To samo dotyczy monet, dla których warunkiem jest posiadanie min. 50% pierścienia lub rdzenia.

Stopień zachowania nominału Zwrot wartości
50% i więcej powierzchni banknotu lub monety 100%
25-50% powierzchni banknotu lub monety 50%
poniżej 25% powierzchni banknotu lub monety 0%

Jak widać, przy najbardziej zniszczonych nominałach nie dostaniemy żadnego zwrotu ich wartości. Dlatego tak istotne jest, by jak najszybciej wymienić uszkodzone banknoty i monety, nim ich stan pogorszy się jeszcze bardziej.

Procedura wymiany bardzo zniszczonych banknotów

Jeśli banknot uległ bardzo poważnemu zniszczeniu, czyli zachowało się mniej niż 50% jego powierzchni, bank najprawdopodobniej odmówi wymiany od ręki.

W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wymianę wraz z samym banknotem. Całość jest przesyłana do Narodowego Banku Polskiego, który podejmuje decyzję o ewentualnej wymianie.

Nawet jeśli NBP zgodzi się na wymianę bardzo zniszczonego banknotu, to i tak odzyskamy tylko część jego wartości. Dla banknotów zachowanych w 25-50% maksymalny zwrot wynosi 50%.

Procedura wygląda podobnie w przypadku mocno zniszczonych monet. Również one muszą zostać dostarczone wraz z wnioskiem do NBP, który ocenia stopień ich uszkodzenia.

Należy jednak pamiętać, że w skrajnych przypadkach NBP może w ogóle odmówić wymiany banknotu lub monety. Dzieje się tak, gdy zachowało się mniej niż 25% powierzchni nominału.

Dlatego warto jak najszybciej wymieniać nawet lekko uszkodzone banknoty i monety, by uniknąć większych strat. Im dłużej zwlekamy, tym gorzej dla naszego portfela.

Podsumowanie

Przerwany lub zniszczony banknot to problem, z którym zetknął się chyba każdy. Warto wiedzieć, że sklep ma prawo odmówić przyjęcia takiego nominału. Dlatego lepiej jak najszybciej wymienić uszkodzony banknot w banku. Im większy stopień zniszczenia, tym mniejszą kwotę można odzyskać. Dla bardzo zniszczonych banknotów trzeba składać specjalny wniosek do NBP.

Podsumowując, nie należy zwlekać z wymianą przerwanych czy zniszczonych banknotów. Inaczej ryzykujemy, że stracą one wartość lub uda się odzyskać tylko część ich pierwotnej kwoty. Dlatego lepiej na bieżąco wymieniać nawet lekko uszkodzone nominały.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"