Banki

Bankowość Internetowa - Jak korzystać?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk24.01.20246 min.
Bankowość Internetowa - Jak korzystać?

Bankowość Internetowa - Jak korzystać? to coraz popularniejsza forma dostępu do usług bankowych, pozwalająca załatwiać większość spraw finansowych z dowolnego miejsca za pomocą komputera lub telefonu. W artykule tym dowiesz się, jak założyć konto internetowe, jak bezpiecznie z niego korzystać oraz jak wykonywać podstawowe operacje bankowe online.

Kluczowe wnioski:
 • Bankowość internetowa pozwala oszczędzać czas i pieniądze dzięki wygodnemu dostępowi do konta.
 • Warto zadbać o bezpieczeństwo, stosując silne hasła i uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Możliwe jest non stop wykonywanie przelewów, kontrolowanie salda i historii operacji.
 • Dostępne są też dodatkowe e-usługi jak kredyty i inwestowanie środków.
 • Korzystanie z bankowości internetowej jest na ogół łatwe i intuicyjne.

Zakładanie konta w banku

Aby móc korzystać z bankowości internetowej, należy najpierw założyć konto w wybranym banku. Można to zrobić online bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę banku i wypełnić wniosek o otwarcie rachunku. Będzie tam trzeba podać swoje dane osobowe, adres zamieszkania i kontaktowy e-mail oraz numer telefonu.

Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości. Najczęściej odbywa się to poprzez przelew weryfikacyjny z innego konta lub za pomocą podpisu elektronicznego. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy dostęp do bankowości internetowej z unikalnym loginem i hasłem startowym do zmiany przy pierwszym logowaniu.

Wady i zalety zakładania konta online

Zakładanie konta przez internet ma wiele zalet - przede wszystkim oszczędność czasu, brak konieczności wizyty w oddziale i szybki dostęp do usług bankowych. Minusem może być jednak nieco utrudniona weryfikacja tożsamości niż osobiście.

Mimo to, bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością, a proces zakładania konta online jest na ogół prosty i wygodny.

Logowanie i bezpieczeństwo

Po założeniu konta należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas logowania się do bankowości internetowej. Nigdy nie należy podawać swojego loginu i hasła na innych stronach internetowych, nawet jeśli wyglądają jak strona banku.

Hasło powinno być skomplikowane i unikalne, najlepiej zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Warto również włączyć w ustawieniach uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zwiększa bezpieczeństwo logowania.

Najważniejsza jest czujność i zdrowy rozsądek podczas korzystania z bankowości internetowej.

Zasady bezpieczeństwa

Oprócz silnego hasła i uwierzytelniania dwuetapowego, do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z konta online należą:

 • Logowanie tylko ze sprawdzonych urządzeń i przeglądarek internetowych z aktualnym oprogramowaniem antywirusowym,
 • Sprawdzanie adresu strony www i certyfikatu SSL przed logowaniem,
 • Niepodawanie danych do logowania w wiadomościach email i SMS,
 • Natychmiastowa zmiana hasła w przypadku podejrzenia nieuprawnionego dostępu do konta.

Przestrzegając tych zasad, można bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw bankowości internetowej i spokojnie zarządzać swoimi finansami online.

Czytaj więcej: Bank Millennium w Poznaniu - godziny otwarcia, adresy oddziałów, mapa placówek

Przelewy i płatności online

Jedną z najpopularniejszych funkcji bankowości internetowej są przelewy online. Możemy w dowolnej chwili wykonać przelew na konto innej osoby podając jedynie jej numer rachunku i kwotę transakcji. Takie przelewy trafiają na konto odbiorcy zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu sekund.

Rodzaje przelewów Czas realizacji
Zwykły przelew w PLN Natychmiastowy
Przelew Express Elixir Poniżej minuty

Internetowe konto umożliwia także wykonywanie przelewów cyklicznych (np. na czynsz czy abonament) oraz autoryzowanie stałych zleceń płatności firmom, z których korzystamy.

Bankowość online daje również dostęp do internetowych płatności w sklepach online za zakupy, bilety czy rachunki. Wystarczy wybrać opcję zapłaty przelewem i zautoryzować taką transakcję w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.

Bankowość internetowa ułatwia zarządzanie finansami ułatwia zarządzanie finansami

Zdecydowana większość standardowych operacji finansowych możliwa jest do wykonania bez wychodzenia z domu dzięki bankowości online. Oszczędza to mnóstwo cennego czasu i pozwala efektywniej kontrolować swoje pieniądze.

Sprawdzanie historii operacji

Bankowość Internetowa - Jak korzystać?

Każda transakcja na rachunku bankowym, zarówno przychodząca jak i wychodząca, rejestrowana jest w systemie bankowym. Historię operacji z kilku ostatnich lat możemy łatwo sprawdzić po zalogowaniu do bankowości internetowej.

Widoczne są tam szczegóły każdej transakcji - data, rodzaj operacji (np. przelew, wpłata, wypłata), nazwa odbiorcy/płatnika, kwota oraz tytuł przelewu. Pozwala to na bieżąco monitorować wpływy i wydatki na koncie.

Większość banków umożliwia również filtrowanie i grupowanie operacji w historii według typu, daty czy kwoty. Ułatwia to analizowanie aktywności i trendów na rachunku bankowym.

Uzyskiwanie kredytów przez internet

Kredyty hipoteczne, gotówkowe, karty kredytowe czy limity debetowe - to tylko niektóre produkty kredytowe, o które możemy wnioskować bez wychodzenia z domu dzięki bankowości internetowej.

Proces uzyskiwania kredytu online składa się zazwyczaj z kilku etapów:

 1. Wyboru interesującego nas produktu i wstępnej symulacji jego kosztów,
 2. Wypełnienia i złożenia wniosku kredytowego online,
 3. Załączenia wymaganych dokumentów (można zeskanować lub sfotografować),
 4. Formalnej oceny zdolności kredytowej przez bank,
 5. Podpisania umowy kredytowej elektronicznie lub w oddziale.

Taka usługa pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Od chwili złożenia kompletnego wniosku do wypłaty środków mija zwykle kilka-kilkanaście dni roboczych w zależności od banku.

Inwestowanie pieniędzy online

Posiadając dostęp do rachunku bankowego przez internet możemy również samodzielnie inwestować pieniądze na giełdzie bez konieczności wizyty w placówce. Wystarczy otworzyć rachunek maklerski online.

Po jego aktywacji zyskujemy dostęp do notowań giełdowych akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych oraz możliwość składania zleceń kupna i sprzedaży instrumentów finansowych przez Internet.

Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Dlatego zawsze warto najpierw dobrze zrozumieć zasady działania rynków finansowych.

Podsumowanie

Bankowość internetowa to niezwykle wygodny i szybki sposób dostępu do produktów finansowych. Pozwala załatwić większość spraw bankowych z dowolnego miejsca na świecie przez Internet. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić czasu i uniknąć wizyt w oddziałach bankowych.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo podczas korzystania z konta online. Należy stosować silne hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i nie podawać danych logowania w podejrzanych wiadomościach. Takie środki ostrożności skutecznie chronią finanse przed przestępcami.

Bankowość internetowa pozwala nie tylko na codzienne transakcje – przelewy czy kontrolę historii operacji. To także wygodne wnioskowanie online o kredyty, debety czy inwestowanie pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych bez wizyty w placówce banku.

Reasumując, bankowość online to ogromne udogodnienie dla każdego posiadacza konta bankowego. Radzimy skorzystać z jej dobrodziejstw, pamiętając jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania.

Najczęstsze pytania

Aby założyć konto bankowe online, należy wejść na stronę wybranego banku i wypełnić wniosek internetowy podając swoje dane osobowe. Konto aktywowane jest po potwierdzeniu tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego.

Przy logowaniu do bankowości internetowej należy zawsze sprawdzać, czy połączenie jest szyfrowane (adres strony zaczyna się od https), a także ustawić silne hasło i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe dla dodatkowej ochrony.

Aby zlecić przelew przez internet, po zalogowaniu do bankowości elektronicznej należy wybrać opcję "Przelew", wpisać numer rachunku odbiorcy, kwotę, tytuł płatności i zatwierdzić taką transakcję. Przelew realizowany jest w ciągu kilku sekund.

Po zalogowaniu do bankowości internetowej jest dostępna zakładka zawierająca szczegółową historię wszystkich operacji na rachunku z ostatnich kilku lat. Można ją przeglądać, filtrować i exportować.

Większość banków umożliwia złożenie wniosku kredytowego online - wystarczy wybrać interesujący nas rodzaj kredytu, wypełnić wniosek i załączyć wymagane dokumenty. Cały proces przebiega szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie