Banki

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - które banki są objęte tą ochroną?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska06.07.20246 min.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny - które banki są objęte tą ochroną?

Bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki są objęte tą szczególną ochroną? W Polsce działa system gwarantujący bezpieczeństwo depozytów bankowych do określonej wysokości. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja, która zapewnia ochronę środków zgromadzonych na rachunkach bankowych w razie problemów danego banku. Warto dowiedzieć się, które banki są objęte tą gwarancją i jak działa ten system zabezpieczeń.

Kluczowe wnioski:
 • BFG gwarantuje wypłatę środków do równowartości 100 tys. euro w przypadku upadłości banku. Obejmuje to zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.
 • Ochroną BFG objęte są banki komercyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) oraz banki hipoteczne mające siedzibę w Polsce.
 • Środki zgromadzone w bankach niebędących członkami systemu gwarantowania depozytów nie są chronione przez BFG.
 • BFG jest finansowany przez same banki, a nie z budżetu państwa. Wysokość składek zależy od skali ryzyka w danej instytucji.
 • Oprócz gwarantowania depozytów, BFG pełni rolę instytucji uporządkowanej likwidacji banków oraz monitora systemu bankowego.

Banki objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym - lista

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) jest instytucją, której podstawowym zadaniem jest ochrona bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki zrzeszonych w systemie. Jeśli zdarzy się, że któryś z tych banków stanie w obliczu zagrożenia bankructwem lub niewypłacalności, BFG gwarantuje klientom wypłatę środków do określonej kwoty. Oto lista banków objętych bankowy fundusz gwarancyjny do jakiej kwoty - czyli do równowartości 100 tys. euro:

- Wszystkie banki komercyjne działające w Polsce oraz banki spółdzielcze, - Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), - Banki hipoteczne mające siedzibę w naszym kraju. W sumie jest to grono liczące około 630 podmiotów bankowych i prawie 500 kas SKOK - wszystkie one są chronione przez system gwarancji depozytów, jakim jest BFG.

Bardzo istotne jest to, że nie wszystkie instytucje finansowe działające w Polsce podlegają pod bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki. Bankowy fundusz gwarancyjny nie chroni depozytów zgromadzonych m.in. w firmach pożyczkowych, podmiotach rynku kapitałowego, zakładach ubezpieczeń czy biurach maklerskich. Dlatego przed powierzeniem oszczędności danej instytucji warto się upewnić, że jest ona objęta systemem gwarantowania depozytów BFG.

Bankowy fundusz gwarancyjny - jak działa ta ochrona?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to specjalna instytucja, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa depozytom zgromadzonym w bankach. Jeśli dany bank znajdzie się w trudnej sytuacji i nie będzie mógł wypłacić pieniędzy klientom, to właśnie BFG wkracza do akcji. Bankowy fundusz gwarancyjny do jakiej kwoty wypłaca depozyty? To równowartość 100 tys. euro, czyli około 440 tys. zł według aktualnego kursu.

Ważne jest to, że BFG chroni zarówno oszczędności osób fizycznych, jak i środki firm. Gwarancją objęte są pieniądze zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach bieżących, terminowych lokatach bankowych czy rachunkach powierniczych, prowadzonych w złotówkach oraz głównych walutach obcych. Natomiast poza systemem gwarancji pozostają lokaty strukturyzowane oraz obligacje skarbowe.

 • BFG nie korzysta z żadnych funduszy budżetowych, tylko z własnych środków, które pochodzą ze składek opłacanych przez same banki.
 • Wysokość składki dla każdego banku jest uzależniona od skali ryzyka, jakie on generuje. Im bardziej ryzykowna działalność banku, tym wyższa składka dla BFG.

Czytaj więcej: Zdobądź 200 zł Premii i Korzystaj z Wysokich Odsetek na Koncie Pekao!

Banki komercyjne objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym

Największą grupę podmiotów bankowych chronionych przez bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki stanowią banki komercyjne. Zaliczają się do nich zarówno duże banki ogólnopolskie, jak i mniejsze banki regionalne czy lokalne. Ochroną BFG objęte są oszczędności zgromadzone w takich instytucjach jak PKO BP, Pekao SA, mBank, ING Bank Śląski, Millennium, Santander Bank Polska, Alior Bank, Credit Agricole, BNP Paribas, Citi Handlowy i wiele innych.

Jednak system gwarancji depozytów dotyczy nie tylko banków komercyjnych ze 100% kapitałem zagranicznym czy krajowym. Bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki obejmuje również banki spółdzielcze, czyli instytucje finansowe działające głównie na rzecz społeczności lokalnych i obsługujące przede wszystkim klientów indywidualnych oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Razem jest to grupa blisko 550 banków spółdzielczych zrzeszonych w BFG.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w BFG

Zdjęcie Bankowy Fundusz Gwarancyjny - które banki są objęte tą ochroną?

Nie tylko banki, ale również wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) działające na terenie Polski podlegają pod parasol ochronny bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki. To specyficzna grupa podmiotów, które pełnią rolę instytucji kredytowych, jednak o nieco innej specyfice niż banki. SKOK-i są regulowane odrębnymi przepisami, ale tak samo jak banki są zrzeszone w systemie gwarancji depozytów BFG.

Aktualnie w Polsce działa około 25 kas SKOK, a ich liczba z roku na rok się zmniejsza. Przyczyna? Część z nich ogłosiła upadłość, część zlikwidowano, a część została przejęta przez banki spółdzielcze. Niemniej jednak depozyty zgromadzone w tych instytucjach, które nadal funkcjonują, są chronione przez bankowy fundusz gwarancyjny do jakiej kwoty.

 • Środki zdeponowane w SKOK-ach są objęte taką samą ochroną gwarancyjną jak w bankach, czyli do równowartości 100 tys. euro.
 • SKOK-i tak samo jak banki wpłacają składki na rzecz BFG, z których jest zasilany fundusz gwarancyjny chroniący klientów.

Banki hipoteczne chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Oprócz banków komercyjnych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, gwarancję BFG posiadają również inne podmioty z sektora bankowego. Bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki obejmuje swoim zasięgiem banki hipoteczne mające siedzibę w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu instytucje zajmują się głównie udzielaniem kredytów hipotecznych pod zastaw nieruchomości.

Obecnie w Polsce działają trzy banki hipoteczne: PKO Bank Hipoteczny, mBank Hipoteczny i Pekao Bank Hipoteczny. Depozyty zgromadzone w tych bankach są objęte ochroną BFG do bankowy fundusz gwarancyjny do jakiej kwoty, czyli do równowartości 100 tys. euro. Chociaż te podmioty są częścią dużych grup bankowych, to jednak podlegają specjalnym regulacjom m.in. dotyczącym oferowanych produktów.

Podsumowanie

Bankowy fundusz gwarancyjny jakie banki są objęte tą ochroną? BFG chroni depozyty zdeponowane w bankach komercyjnych, spółdzielczych kasach SKOK oraz bankach hipotecznych działających w Polsce. Bankowy fundusz gwarancyjny do jakiej kwoty wypłaca środki? To równowartość 100 tys. euro na jednego deponenta. Jednak bankowy fundusz gwarancyjny nie chroni depozytów zgromadzonych w firmach pozabankowych, np. pożyczkowych.

System gwarancji depozytów to istotny mechanizm zwiększający zaufanie do sektora bankowego. BFG daje pewność, że w razie kłopotów danego banku klienci nie stracą całych oszczędności. To duże wsparcie dla bezpieczeństwa finansowego. Warto pamiętać, że depozyty są chronione tylko w instytucjach objętych tym systemem gwarancji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły