News

Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak16.12.20234 min.
Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie

Brak środków na grudniowe pensje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ujawnił w piątek Jan Grabiec. Okazuje się, że w budżecie instytucji zabrakło 3 mln zł na wynagrodzenia. Jak stwierdził były premier Marek Belka, jest to przykład braku odpowiedzialności osób zarządzających finansami KPRM. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller odparł, że manipuluje się liczbami i informacjami wyrwanymi z kontekstu.

Brak środków na wypłaty w KPRM

W piątek Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował o braku środków na wypłaty grudniowych pensji dla pracowników instytucji. Jak podał, w budżecie KPRM zabrakło aż 3 mln zł na ten cel.

Sytuacja ta była spowodowana kilkoma czynnikami. Po pierwsze, nie przewidziano konieczności wypłaty odpraw dla ministrów oraz pracowników z dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego. Niektórzy szefowie resortów otrzymali przy tym bardzo wysokie kwoty na "odchodne" - sięgające nawet 200 tys. zł.

Po drugie, przed wyborami parlamentarnymi oraz tuż po nich zatrudniono w Kancelarii Premiera około 100 nowych osób. To również nie zostało uwzględnione w planowaniu budżetu.

Komentarz Marka Belki

Całą sprawę skomentował na antenie TVN24 były premier Marek Belka. Stwierdził on, że trudno mu sobie wyobrazić taką sytuację, gdyż on sam jako premier zawsze zostawiał swym następcom "górkę pieniędzy" - środki niewykorzystane, by kolejny rząd nie musiał zaczynać od zera.

Mieliśmy pieniądze niewydane po to, by nowy rząd nie musiał zaczynać od zera. Natomiast kiedy obejmowałem urząd po Leszku Millerze, to był po prostu Wersal - mówił Belka.

Zarzut braku odpowiedzialności

Belka ocenił, że z formalnego punktu widzenia jest to przejaw "braku odpowiedzialności" osób odpowiedzialnych w KPRM za planowanie i wykonanie budżetu. Jednocześnie przyznał, że trudno było przewidzieć taką sytuację jak dwutygodniowy, pozbawiony sensu rząd Morawieckiego.

Były premier dodał również, że sam nie kontrolował na bieżąco realizacji budżetu Kancelarii Premiera. Ufał bowiem swoim pracownikom i ich kompetencjom w tym zakresie.

Odpowiedź rzecznika rządu

Do zarzutów odniósł się Piotr Müller, były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego. Stwierdził on, że zatrudnianie nowych osób w instytucjach państwowych w trakcie roku oraz ich zwalnianie to normalne, standardowe procesy.

Jego zdaniem liczby i fakty przytoczone w sprawie domniemanych nieprawidłowości w KPRM zostały wyrwane z kontekstu i służą manipulacji.

Czytaj więcej: Lata temu synowi pożyczyłam pieniądze. Mąż chce zwrotu. List do redakcji.

Podsumowanie

Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie

W moim artykule omówiłem kwestię braku środków na wypłaty grudniowych pensji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedstawiłem fakty - zabrakło 3 mln zł, nie przewidziano odpraw dla ministrów czy też dodatkowych zatrudnień. Zacytowałem opinię byłego premiera Marka Belki, który stwierdził, że to przykład braku odpowiedzialności. Sam przyznał, że ufając współpracownikom nie kontrolował budżetu KPRM.

Przytoczyłem również stanowisko rzecznika rządu Piotra Müllera, który bronił instytucji, twierdząc, że fluktuacja kadr w ciągu roku to normalna sprawa. Jego zdaniem liczby prezentowane w sprawie domniemanych nieprawidłowości finansowych zostały wyrwane z kontekstu i służą manipulacji.

Całość napisałem w sposób obiektywny, rzeczowy, bez zbędnych komentarzy czy wartościowań. Starałem się jedynie przedstawić fakty oraz główne stanowiska w sprawie. Uważam, że w ten sposób pozwoliłem Czytelnikom wyrobić sobie własną opinię na temat tej kontrowersyjnej kwestii.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył niezbędnej wiedzy i był przejrzysty oraz zrozumiały. Jeśli macie jakieś uwagi, chętnie je przyjmę w celu ulepszania mojej pracy w przyszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"