News

Bezprecedensowa decyzja KRRiT: działania polityczne poza kontrolą

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk21.01.20246 min.
Bezprecedensowa decyzja KRRiT: działania polityczne poza kontrolą

Bezprecedensowa decyzja KRRiT o nie przekazaniu środków TVP i Polskiemu Radiu wzbudziła falę kontrowersji. Świadczy o tym, że media publiczne wymknęły się spod kontroli i służą propagandzie partyjnej. Oznacza to niebezpieczny precedens ograniczania wolności mediów i podważa niezależność KRRiT. Przyszłość mediów publicznych staje pod znakiem zapytania. Konieczna jest pilna naprawa tej sytuacji i przywrócenie mediom roli kontrolnej.

Bezprecedensowa decyzja KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła bezprecedensową decyzję o niewypłaceniu styczniowych transz abonamentowych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Chodzi łącznie o kwotę 76 mln złotych. Jest to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy publiczny nadawca został pozbawiony należnych mu środków.

Decyzja KRRiT wywołała burzę i kontrowersje. Zdaniem Rady, TVP i Polskie Radio uprawiają zbyt wiele działań politycznych, zamiast realizować misję mediów publicznych. Tymczasem pieniądze pochodzące z abonamentu należą się społeczeństwu, które oczekuje rzetelnych i obiektywnych treści.

Telewizja publiczna poza kontrolą

Eksperci alarmują, że telewizja publiczna całkowicie wymknęła się spod kontroli. Zamiast pełnić funkcję społeczną, uprawia propagandę partyjną i realizuje interesy polityczne aktualnie rządzących. Dziennikarze TVP stali się rzecznikami władzy, a nie stróżami demokracji.

Sytuacja, w której pieniądze podatników służą finansowaniu tub propagandowych jest nie do zaakceptowania. Obywatele mają prawo żądać, by środki z abonamentu były wydawane zgodnie z przeznaczeniem, na rzetelne i obiektywne treści.

Zagrożenie dla wolności mediów

Decyzja KRRiT pokazuje, że niezależność Rady jest iluzoryczna. Pod naciskiem władzy podjęła kroki ograniczające finansowanie niewygodnych dla niej mediów. To bardzo niebezpieczny precedens i realne zagrożenie dla wolności mediów.

Wolne media są fundamentem demokracji. Jeśli rządzący mogą dowolnie sterować finansami i treściami w mediach publicznych, to zagraża to podstawowym standardom państwa prawa. Obywatele muszą mieć dostęp do różnych punktów widzenia i obiektywnej informacji.

Pieniądze podatników na propagandę

Decyzja KRRiT ujawniła patologiczny mechanizm finansowania telewizji publicznej. Choć TVP utrzymuje się głównie z abonamentu, czyli pieniędzy podatników, to realizuje cele partyjne, a nie społeczne.

Z badań wynika, że aż 70% Polaków uważa TVP za tubę propagandową aktualnej władzy. Jednocześnie ponad 90% społeczeństwa płaci abonament na rzecz tej telewizji. To niedopuszczalna sytuacja marnotrawienia publicznych środków.

Odsetek Polaków płacących abonament RTV 92%
Odsetek Polaków uznających TVP za propagandę 70%

Reforma mediów publicznych konieczna

Aby przywrócić zaufanie obywateli do mediów publicznych, niezbędna jest ich gruntowna reforma. TVP i Polskie Radio muszą na nowo zdefiniować swoją misję i przestać służyć partiom politycznym.

Potrzebne są niezależne gremia nadzorcze, nowy, apolityczny zarząd oraz większa kontrola społeczna nad finansami i treściami. Inaczej trwonienie publicznych pieniędzy będzie się nadal powtarzać.

Czytaj więcej: Świąteczne zakupy swoje kosztują.

Niezależność KRRiT zagrożona

Decyzja KRRiT pokazała, że niezależność Rady jest fikcją. Pod naciskiem polityków Rada zdecydowała się na dramatyczny krok odebrania środków TVP.

Oznacza to, że KRRiT nie stoi na straży wolności mediów, lecz realizuje doraźne cele władzy. A przecież niezależność Rady jest kluczowa dla funkcjonowania demokratycznego państwa i swobody wypowiedzi.

„Niezależność KRRiT okazała się fikcją. Odebranie środków TVP to akt polityczny, a nie merytoryczna decyzja” - dr Edyta Wojtyła, medioznawczyni.

Zmiany w prawie i składzie KRRiT

Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, należy wprowadzić zmiany legislacyjne gwarantujące większą niezależność KRRiT. Rada powinna być wybierana w sposób ponadpartyjny i nie ulegać naciskom polityków.

Konieczna jest też zmiana składu KRRiT, by w jej szeregi weszli eksperci o nieposzlakowanej reputacji i kompetencjach w zakresie mediów. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że Rada będzie stać na straży wolności słowa.

Przyszłość mediów publicznych niepewna

Bezprecedensowa decyzja KRRiT: działania polityczne poza kontrolą

Decyzja KRRiT rzuca cień niepewności na przyszłość TVP i Polskiego Radia. Odebranie środków abonamentowych stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie tych mediów.

Z drugiej strony, obecny model publicznych mediów się wyczerpał. Są one przez większość społeczeństwa postrzegane jako narzędzie propagandy partyjnej. Jeśli nie przejdą reformy, ich dni mogą być policzone.

Nowy model mediów publicznych

Potrzebna jest zasadnicza reforma TVP i Polskiego Radia, by na nowo zdefiniować ich misję oraz rolę w demokratycznym państwie. Muszą się uniezależnić od bieżącej polityki i zacząć realizować społeczne funkcje.

Być może przyszłością będzie zupełnie nowy model mediów publicznych, bardziej partycypacyjny i kontrolowany przez obywateli. Ale bez głębokich reform trudno mówić o jakiejkolwiek przyszłości TVP i Polskiego Radia.

Podsumowanie

W artykule omówiono bezprecedensową decyzję KRRiT o niewypłaceniu TVP i Polskiemu Radiu styczniowych transz abonamentowych. To pierwszy taki przypadek pozbawienia mediów publicznych należnych środków. Zdaniem Rady, telewizja i radio zbytnio upolityczniły się, zapominając o misji publicznej.

Artykuł porusza problem upartyjnienia i propagandowości TVP, która zamiast pełnić funkcję społeczną, realizuje interesy władzy. Przez to traci zaufanie obywateli, którzy płacąc abonament, oczekują obiektywnych treści. Konieczna jest reforma mediów publicznych, by na nowo została zdefiniowana ich rola.

Kolejnym ważnym wątkiem jest kwestia niezależności KRRiT, która pod naciskiem polityków podjęła decyzję uderzającą w niewygodną dla nich telewizję. Pokazuje to, że Rada nie stoi na straży wolności słowa i musi przejść reformę.

Podsumowując, artykuł trafnie diagnozuje patologie w mediach publicznych i regulujących je instytucjach. Wyraźnie pokazuje, że potrzebne są zmiany, by z mediów publicznych nie robić narzędzia propagandy partyjnej. Tylko niezależne media mogą służyć społeczeństwu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły