News

Biden umorzy długi ponad 73 tys. studentów: Będzie odpuszczone

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska21.02.20244 min.
Biden umorzy długi ponad 73 tys. studentów: Będzie odpuszczone

Administracja Bidena ogłosiła umorzenie długów studenckich w wysokości 4,9 miliarda dolarów dla 73 600 pożyczkobiorców. Jest to wynik napraw wprowadzonych w planach spłat opartych na dochodach oraz programie Public Service Loan Forgiveness. Historycznie te programy nie zawsze działały prawidłowo, więc teraz starano się naprawić błędy. Łącznie za prezydentury Bidena umorzono już 136 miliardów dolarów długów studenckich. Mimo to obrońcy konsumentów naciskają na dalsze kroki - during kampanii Biden obiecał umorzenie 10 tys. dolarów długu na osobę.

Umowy zwiększają szansę na umorzenie długów studenckich

Administracja Bidena ogłosiła umorzenie długów studenckich w wysokości 4,9 miliarda dolarów dla 73 600 pożyczkobiorców. Jest to możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w planach spłat opartych na dochodach oraz programie Public Service Loan Forgiveness.

Te programy zakładają umorzenie długu po określonym czasie, ale w przeszłości nie zawsze działały prawidłowo. Firmy obsługujące pożyczki nie monitorowały dokładnie spłat, przez co wielu pożyczkobiorców miało trudności z uzyskaniem obiecanej ulgi.

1,7 mld dolarów trafi do planów opartych na dochodach

Teraz sytuacja ma się zmienić. Administracja Bidena pracuje nad naprawą systemu pożyczek studenckich i usuwaniem biurokratycznych przeszkód, które uniemożliwiały umorzenie długów.

Około 1,7 miliarda dolarów trafi do 29 700 pożyczkobiorców zapisanych w planach spłat opartych na dochodach. Dzięki lepszemu monitorowaniu spłat powinni oni teraz łatwiej uzyskać obiecane umorzenie.

3,2 mld dolarów umorzenia dla pracujących w służbie publicznej

Kolejne 3,2 miliarda dolarów zostanie umorzone 43 900 pożyczkobiorcom pracującym w sektorze publicznym. Oni również mieli problemy z uzyskaniem obiecanej ulgi, między innymi z powodu błędów w liczeniu okresów zatrudnienia.

Według Białego Domu administracja Bidena umorzyła już ponad 136 mld dolarów długów studenckich dla 3,7 mln Amerykanów.

Pomimo tych pozytywnych informacji, obrońcy praw konsumentów naciskają na dalsze działania. Podczas kampanii Joe Biden obiecał bowiem umorzenie 10 tys. dolarów długu na każdego pożyczkobiorcę.

Czytaj więcej: Enea wnosi pozew o odszkodowanie za Ostrołękę. Dopłacą byłym członkom zarządu?

Sąd Najwyższy zablokował plan umorzenia 400 mld dolarów

W czerwcu 2022 roku Sąd Najwyższy USA zablokował plan Bidena dotyczący umorzenia nawet 400 mld dolarów długów studenckich. Zdaniem sądu prezydent nie ma uprawnień do zarządzenia tak dużej ulgi bez zgody Kongresu.

Łączna wartość umorzonych długów 136 mld USD
Liczba beneficjentów 3,7 mln
Wartość ostatniego umorzenia 4,9 mld USD
Liczba beneficjentów ostatniego umorzenia 73 600

Mimo porażki przed Sądem Najwyższym, administracja Bidena nie rezygnuje z walki o prawa pożyczkobiorców studenckich. Ostatnie umorzenie długów na blisko 5 mld dolarów pokazuje, że nadal poszukuje sposobów na pomoc Amerykanom zmagającym się z pożyczkami na studia.

Czy pożyczkobiorcy studenccy mogą liczyć na dalszą pomoc?

Biden umorzy długi ponad 73 tys. studentów: Będzie odpuszczone

Wiele wskazuje, że reformy systemu pożyczek studenckich w USA to proces rozłożony na lata. Kolejni prezydenci deklarują chęć zmian, ale napotykają opór polityczny lub prawny.

  • Obama wprowadził możliwość powiązania wysokości rat ze zdolnością do spłaty.
  • Trump zaostrzył zasady umarzania długów.
  • Biden obiecał umorzenie 10 tys. USD na osobę, ale nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego.

Mimo tych problemów jego administracja wciąż stara się pomagać pożyczkobiorcom poprzez doraźne umorzenia długów. Być może w przyszłości uda się wypracować systemowe rozwiązanie, które ułatwi spłatę pożyczek lub umorzy część zadłużenia dla najbardziej potrzebujących.

Podsumowanie

Administracja Bidena ogłosiła kolejne umorzenie długów studenckich - tym razem na kwotę 4,9 miliarda dolarów dla 73 600 Amerykanów. To efekt zmian w programach pomocy dla pożyczkobiorców, które w przeszłości działały źle i uniemożliwiały wielu osobom uzyskanie obiecanej ulgi. Łącznie za prezydentury Bidena umorzono już 136 miliardów dolarów długów studenckich, ale mimo to naciski na Biały Dom nie słabną.

W artykule omówiono problemy amerykańskiego systemu pożyczek studenckich i wysiłki kolejnych prezydentów USA zmierzające do jego reformy. Biden stara się pomagać zadłużonym studentom poprzez doraźne umorzenia długów, ale jego ambitniejsze plany napotykają polityczny opór. Być może w przyszłości uda się wypracować trwalsze rozwiązanie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły