Najdłuższa ściana węgla w historii polskiego górnictwa została uruchomiona w kopalni Bogdanka. Ma aż 380 metrów długości i znajduje się 1020 metrów pod ziemią. Jest to 98. ściana uruchomiona w tej kopalni. Dzięki rekordowej długości zapewnia wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną, co przełoży się na obniżenie kosztów wydobycia i realizację planów produkcyjnych kopalni.
Najdłuższa ściana węgla w Polsce
29 stycznia 2024 roku kopalnia Bogdanka uruchomiła eksploatację najdłuższej ściany węgla w historii polskiego górnictwa. Decyzją Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego rozpoczęto wydobycie w ścianie 1/IV/391 na głębokości 1020 metrów pod ziemią.
Ściana charakteryzuje się rekordową długością 380 metrów. Dla porównania, typowa długość ściany w polskich kopalniach węgla kamiennego wynosi około 200-250 metrów. Tym samym jest to nie tylko najdłuższa ściana w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w całej historii polskiego górnictwa.
Wysoka efektywność wydobycia
Uruchomienie rekordowo długiej ściany to świetna wiadomość dla kopalni Bogdanka. Pozwoli ona na uzyskanie wysokiej efektywności i wydajności wydobycia. Im dłuższa ściana, tym niższe jednostkowe koszty eksploatacji w przeliczeniu na tonę wydobytego węgla.
Duża miąższość ściany sięgająca 2,8 metra, w połączeniu z długością 380 metrów, zapewni kopalni bardzo wysoką produktywność. Bezpośrednio przełoży się to na obniżenie kosztów oraz realizację założeń produkcyjnych.
Kluczowe znaczenie dla planów
Uruchomienie nowej ściany ma kluczowe znaczenie w kontekście planów produkcyjnych kopalni Bogdanka, która na 2024 rok zakłada wydobycie na poziomie około 9 milionów ton węgla.
Eksploatacja rekordowo długiej ściany daje elastyczność w planowaniu wydobycia i możliwość ewentualnego zwiększenia produkcji przy utrzymaniu niskich kosztów jednostkowych.
Długość ściany | 380 m |
Miąższość (grubość) pokładu węgla | 2,8 m |
Eksploatacja na głębokości ponad 1000 metrów
Nowo uruchomiona ściana znajduje się aż 1020 metrów pod powierzchnią ziemi. Jest to pierwsza ściana w czwartym polu eksploatacyjnym kopalni Bogdanka, w pokładzie 391.
Wydobycie na tak dużej głębokości wiąże się ze zwiększonymi wydatkami i większym ryzykiem. Niemniej kopalnia posiada wieloletnie doświadczenie w eksploatacji coraz głębszych pokładów węgla. Dzięki temu możliwe było opłacalne uruchomienie tej ściany.
Jest to dopiero 98. ściana w 41-letniej historii kopalni Bogdanka. Można się spodziewać, że przy obecnym tempie rozwoju, wkrótce zostanie uruchomiona setna ściana - powiedział zastępca prezesa spółki Adam Partyka.
Głębienie kopalni to konieczność w przypadku firmy, która systematycznie zwiększa skalę działalności oraz wydłuża czas życia zakładu górniczego. Kolejne ściany pozwolą na co najmniej kilkadziesiąt lat dalszego wydobycia z zasobów złoża kopalni Bogdanka.
Wpływ na koszty wydobycia
Istotną korzyścią z uruchomienia nowej, rekordowej ściany będzie pozytywny wpływ na jednostkowe koszty wydobycia węgla w kopalni Bogdanka.
- Wysoka wydajność eksploatacji długiej ściany obniży koszty stałe przypadające na tonę węgla.
- Niższe koszty wydobycia zwiększą konkurencyjność oferty handlowej kopalni.
- Wpłynie to pozytywnie na rentowność działalności w obliczu mniejszego popytu na węgiel i spadku jego cen.
Kluczowe znaczenie mają tu: rekordowa długość, duża grubość pokładu oraz głębokość umożliwiająca eksploatację przez wiele lat. Te czynniki decydują o opłacalności tego przedsięwzięcia.
Można oczekiwać, że uruchomienie nowej ściany pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe kopalni Bogdanka w kolejnych latach. Przyniesie też korzyści dla lokalnej społeczności i gospodarki regionu dzięki stabilności zatrudnienia i perspektywom rozwoju firmy.
Podsumowanie
W artykule omówiono uruchomienie przez kopalnię Bogdanka najdłuższej ściany węgla w historii polskiego górnictwa. Ma ona aż 380 metrów długości i zapewnia rekordową wydajność wydobycia. Zlokalizowana jest na głębokości 1020 metrów pod ziemią.
Duża długość i grubość pokładu węgla przekładają się na wysoką efektywność ekonomiczną eksploatacji. W artykule podkreślono, że umożliwi to obniżenie kosztów wydobycia oraz realizację założeń produkcyjnych kopalni.
Zwrócono uwagę na kluczowe znaczenie nowej ściany dla planów kopalni Bogdanka, która w 2024 roku zamierza wydobyć 9 milionów ton węgla. Jej uruchomienie daje większą elastyczność w sterowaniu wielkością produkcji przy utrzymaniu niskich kosztów.
Podsumowując, uruchomienie rekordowej ściany to bardzo dobra wiadomość dla kopalni. Przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne i pozwoli z optymizmem patrzeć w przyszłość.