News

Brat szefa BNP Paribas nowym prezesem PAN Audit

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.01.20247 min.
Brat szefa BNP Paribas nowym prezesem PAN Audit

Brat szefa BNP Paribas Jacka Gdańskiego został nowym prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Minister finansów Andrzej Domański powołał go na to stanowisko, zastępując tym samym odwołanego wcześniej Piotra Patkowskiego. Gdański jest doświadczonym menadżerem z obszaru finansów i ryzyka, a także byłym członkiem Komisji Nadzoru Audytowego. Domański stwierdził, że stawia na jego kompetencje i doświadczenie.

Odwołanie Piotra Patkowskiego z funkcji prezesa PANA

Minister finansów Andrzej Domański poinformował o odwołaniu Piotra Patkowskiego z funkcji prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA). Patkowski pełnił wcześniej funkcję wiceministra finansów.

Domański skomentował tę decyzję następująco: "Nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Nie podał bliższych szczegółów, ale można wnioskować, że chodzi o brak odpowiedniego doświadczenia lub wiedzy Patkowskiego w zakresie nadzoru audytowego.

Funkcja prezesa PANA jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania nadzoru audytowego w Polsce. Agencja sprawuje bowiem nadzór nad rynkiem usług audytorskich, w tym firm audytorskich przeprowadzających badania sprawozdań finansowych spółek publicznych.

Odwołanie Patkowskiego pokazuje, że minister finansów poważnie podchodzi do kwestii zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego nadzoru audytowego. Stąd też decyzja o zmianie na stanowisku osoby odpowiedzialnej za kierowanie PANA.

Powody odwołania poprzedniego prezesa

Jak wspomniano, minister Domański stwierdził, że Patkowski nie ma kompetencji do pełnienia funkcji prezesa PANA. Można przypuszczać, że chodzi zarówno o braki w wiedzy specjalistycznej z zakresu audytu, jak i umiejętnościach menedżerskich w zarządzaniu instytucją nadzorczą.

Być może na decyzję ministra wpłynęły również wcześniejsze zaniedbania lub błędy popełnione przez Patkowskiego na stanowisku szefa Agencji. Nie można wykluczyć, że dochodziło do zbyt łagodnego traktowania firm audytorskich lub nierzetelnego sprawowania nad nimi kontroli.

Powołanie Jacka Gdańskiego na prezesa PANA

W miejsce odwołanego Piotra Patkowskiego nowym prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego został Jacek Gdański.

Minister finansów chwalił go za doświadczenie i kompetencje. Wskazał, że Gdański jest biegłym rewidentem, członkiem komitetów audytu i rad nadzorczych spółek, a także byłym członkiem Komisji Nadzoru Audytowego. Domański określił go również jako doświadczonego menadżera z zakresu finansów i ryzyka.

Z pewnością są to cechy i umiejętności przydatne na stanowisku szefa jednostki odpowiedzialnej za nadzór audytorski. Gdański powinien zatem sprostać wyzwaniom nowej funkcji.

Kompetencje i doświadczenie nowego prezesa PANA

Jacek Gdański ma bogate doświadczenie zawodowe w obszarach związanych z audytem i finansami. Pracował w przeszłości w międzynarodowych firmach audytorskich, a także jako członek organów nadzorczych różnych instytucji i przedsiębiorstw.

Jego atutem jest również znajomość branży audytorskiej od strony praktycznej - jako biegły rewident z uprawnieniami do badania sprawozdań finansowych powinien rozumieć jej specyfikę i problemy.

Doświadczenia menedżerskie Gdańskiego przydadzą się z kolei w zarządzaniu Agencją jako instytucją publiczną i organizowaniu jej pracy. Z pewnością będzie umiał korzystać z wiedzy specjalistów z różnych dziedzin przy realizacji zadań Agencji.

„Stawiamy na doświadczenie i kompetencje” - podkreślił minister Domański przy powołaniu Jacka Gdańskiego.

Czytaj więcej: Niezależność i rozwój gospodarczy: Gaz jako katalizator zmian

Związki rodzinne nowego prezesa PANA z sektorem finansowym

Warto zwrócić uwagę, że Jacek Gdański jest bratem Przemysława Gdańskiego, prezesa zarządu BNP Paribas Bank Polska - jednego z największych banków działających w Polsce.

Rodzinne powiązania nowego szefa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z sektorem finansowym i rynkiem usług bankowych mogą budzić pewne kontrowersje.

Z jednej bowiem strony Gdański powinien być bezstronny w sprawowaniu nadzoru nad audytorami badającymi sprawozdania banków. Z drugiej zaś - zna specyfikę tego sektora i rozumie funkcjonowanie instytucji finansowych.

Zalety Wady
- Znajomość branży bankowej - Możliwy konflikt interesów
- Rozumienie ryzyk finansowych - Podejrzenia o brak bezstronności

Trudno jednoznacznie ocenić, czy powiązania rodzinne nowego prezesa PANA pomogą, czy zaszkodzą w sprawowaniu przez niego funkcji. W dużej mierze zależeć to będzie od jego postawy i umiejętności zachowania neutralności.

Reakcja mediów społecznościowych na nominację

Brat szefa BNP Paribas nowym prezesem PAN Audit

Informację o powołaniu Jacka Gdańskiego na prezesa PANA minister finansów Andrzej Domański podał najpierw na Twitterze.

W swoim wpisie pozytywnie ocenił kompetencje i doświadczenie nowego szefa Agencji. Z pewnością chciał w ten sposób uspokoić ewentualne obawy co do zmiany na tym stanowisku.

Jednak nie wszystkie komentarze były przychylne. Część użytkowników Twittera zarzucała Domańskiemu i Gdańskiemu znajomości i układy. Pojawiły się też wątpliwości co do bezstronności nowego prezesa PANA ze względu na pracę brata w sektorze bankowym.

Te kontrowersje pokazują, że nominacja Gdańskiego nie jest jednoznacznie pozytywnie oceniana w przestrzeni publicznej. Z drugiej jednak strony trudno na razie w ogóle oceniać jego działania, skoro obejmie funkcję dopiero teraz.

  • Pozytywne komentarze - zaufanie do kompetencji
  • Negatywne komentarze - zarzuty o układy i brak bezstronności

Ostateczna ocena będzie zależała od praktycznych efektów pracy Gdańskiego na czele Agencji i sposobu wykonywania przez nią nadzoru nad rynkiem audytu w Polsce.

Przyczyny odwołania poprzedniego prezesa PANA

Decyzja ministra finansów o odwołaniu Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego była dość niespodziewana.

Jedynym oficjalnym powodem, jaki Domański przytoczył w swoim komentarzu, był brak odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia ze strony Patkowskiego. Trudno na tej podstawie wnioskować o innych przesłankach tej decyzji.

Być może urzędnicy Ministerstwa Finansów lub sama Agencja nie byli zadowoleni ze sposobu zarządzania i kierunku prac PANA za kadencji Patkowskiego. Możliwe też, że pojawiały się jakieś konkretne zaniedbania ze strony poprzedniego prezesa.

Nie można również wykluczyć względów politycznych, choć trudno wskazać przekonujące argumenty za taką tezą. Być może po prostu minister chciał mieć „swojego człowieka” na czele tej ważnej instytucji nadzorującej rynek audytu.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmianę na stanowisku prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Minister finansów Andrzej Domański odwołał ze stanowiska Piotra Patkowskiego, motywując to brakiem odpowiednich kompetencji. Jego następcą został Jacek Gdański, którego minister chwalił za bogate doświadczenie zawodowe w obszarach związanych z audytem i finansami.

Przybliżono sylwetkę nowego szefa Agencji - jego atuty, takie jak praktyczna znajomość zawodu audytora, doświadczenie menedżerskie czy też członkostwo w radach nadzorczych. Omówiono również pewne kontrowersje związane z powiązaniami rodzinnymi Gdańskiego z sektorem bankowym.

W artykule zrelacjonowano także reakcje opinii publicznej na tę nominację. Podczas gdy minister finansów bronił decyzji o powołaniu Gdańskiego, w mediach społecznościowych pojawiały się zarzuty o układy i brak bezstronności nowego prezesa.

Na koniec powrócono do kwestii przyczyn odwołania poprzednika Gdańskiego. Rozważono możliwe powody takiej decyzji ministra, w tym ewentualne zaniedbania ze strony ekipy Patkowskiego czy chęć obsadzenia stanowiska „swoim” człowiekiem. Podkreślono jednak brak oficjalnych informacji w tej sprawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły