News

Budżet na 2024 r. Wicepremier ogłasza kluczowy termin

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak14.12.20236 min.
Budżet na 2024 r. Wicepremier ogłasza kluczowy termin

Budżet na 2024 rok budzi wiele emocji i kontrowersji. Wicepremier Krzysztof Gawkowski ogłosił, że pierwsze czytanie projektu budżetu państwa na 2024 r. odbędzie się 21 grudnia. Nowy rząd Donalda Tuska zapowiedział szereg zmian w budżecie, które znacząco wpłyną na deficyt budżetowy. Będzie on wyższy niż we wrześniowej wersji przedstawionej przez poprzedni rząd. Pojawią się nowe wydatki związane m.in. z obietnicami wyborczymi Tuska. Ekonomiści szacują, że deficyt sektora finansów publicznych może przekroczyć 5 proc. PKB. Artykuł szczegółowo omawia planowane zmiany w budżecie i ich konsekwencje dla finansów państwa.

Pierwsze czytanie projektu budżetu w Sejmie

Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że pierwsze czytanie projektu budżetu państwa na 2024 rok odbędzie się 21 grudnia w Sejmie. Jest to kluczowy termin, ponieważ zaprezentowany zostanie projekt przygotowany przez nowy rząd Donalda Tuska. Poprzednia wersja budżetu została przedstawiona we wrześniu przez gabinet Mateusza Morawieckiego.

Projekt budżetu na 2024 rok budzi wiele kontrowersji i emocji. Zapowiedzi nowego premiera wskazują, że deficyt budżetowy i deficyt sektora finansów publicznych będą znacząco wyższe niż zakładał poprzedni rząd. Świadczą o tym liczne obietnice wyborcze z expose Tuska, które będą musiały znaleźć odzwierciedlenie w realnych wydatkach budżetowych.

Wpływ expose Tuska na budżet

Donald Tusk w expose zapowiedział szereg zmian o istotnych konsekwencjach finansowych. Wśród nich znalazły się:

 • wprowadzenie kasowego PIT dla przedsiębiorców
 • urlop dla przedsiębiorców od składek ZUS
 • "babciowe", czyli świadczenie dla matek wracających do pracy
 • powołanie rady fiskalnej.

Specjaliści oszacowali, że bezpośrednie dodatkowe koszty tych propozycji wyniosą około 42 mld zł, a ich wpływ na deficyt budżetowy sięgnie 38 mld zł. Oznacza to poważne konsekwencje dla finansów publicznych.

Deficyt budżetowy będzie wyższy niż we wrześniu

Nowy minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że deficyt budżetowy na 2024 rok przedstawiony przez rząd Donalda Tuska będzie inny niż we wrześniowym projekcie. Wynika to z nowych wydatków, jakie muszą znaleźć pokrycie po expose premiera.

We wrześniowym projekcie założono, że deficyt budżetu państwa wyniesie 164,8 mld zł. Teraz zdaniem ekonomistów z pewnością przekroczy on 170 mld zł, a nawet 180 mld zł. To oznaczałoby wzrost deficytu budżetowego o 5-15 mld zł.

Deficyt budżetowy będzie inny. Oczywiście wynika to z tego, że będą trwały prace, na pewno pojawią się nowe elementy, pewne wydatki zostaną zweryfikowane - stwierdził minister Domański.

Czytaj więcej: Kilka konkretów z expose Donalda Tuska: podsumowanie i niespodzianka

Nowe wydatki w projekcie po expose Tuska

Projekt budżetu, który ma zostać przedstawiony w Sejmie 21 grudnia, uwzględni dodatkowe wydatki wynikające z obietnic wyborczych złożonych przez Donalda Tuska. Najważniejsze z nich to:

 • kasowy PIT dla przedsiębiorców
 • urlop od składek ZUS
 • "babciowe", czyli wsparcie dla matek wracających do pracy po urlopie macierzyńskim.

Te propozycje będą miały istotny wpływ na dochody i wydatki budżetu państwa. Według ekonomistów ich łączny koszt sięgnie około 42 mld zł. To spowoduje wzrost deficytu budżetowego oraz deficytu całego sektora finansów publicznych.

Ulga podatkowa dla matek wracających do pracy

"Babciowe", czyli ulga podatkowa dla matek wracających do pracy, było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Donalda Tuska. W założeniu ma ona ułatwić godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących wysokości i zasad przyznawania "babciowego". Wiadomo jednak, że będzie to kolejny wydatek budżetowy, który trzeba będzie sfinansować. Jego koszt może sięgnąć nawet kilku miliardów złotych rocznie.

Wzrost deficytu sektora finansów publicznych

Budżet na 2024 r. Wicepremier ogłasza kluczowy termin

We wrześniowym projekcie budżetu założono, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 4,5 proc. PKB. Jednak zapowiedzi premiera Tuska wskazują, że deficyt ten znacząco wzrośnie.

Zdaniem ekonomistów po uwzględnieniu dodatkowych wydatków związanych z realizacją obietnic wyborczych deficyt sektora finansów publicznych może przekroczyć 5 proc. PKB. Byłby zatem o około 1 pkt. proc. wyższy niż zakładali poprzednicy Tuska.

Deficyt w projekcie
z września 2022
Deficyt po expose
Tuska
4,5 proc. PKB powyżej 5 proc. PKB

Wpływ zapowiedzi Tuska na finanse państwa

Ogłoszone przez Donalda Tuska zapowiedzi gospodarcze będą miały istotny wpływ na finanse publiczne. Przede wszystkim spowodują wzrost deficytu budżetowego i deficytu całego sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Bezpośrednie koszty propozycji takich jak ulgi podatkowe czy zwolnienia ze składek ZUS sięgną zdaniem ekonomistów około 42 mld zł. Jeszcze większy będzie ich efekt netto dla budżetu po odliczeniu wpływów, jakie wygenerują. Szacuje się, że wyniesie on około 38 mld zł, czyli około 1 proc. PKB.

Oznacza to, że obietnice złożone przez Tuska istotnie wpłyną na wzrost deficytu i długu publicznego. Stwarza to ryzyko przekroczenia progów ostrożnościowych z Maastricht i konieczność dodatkowej konsolidacji fiskalnej w kolejnych latach.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kluczowe informacje na temat projektu budżetu państwa na 2024 rok. Skupiłem się przede wszystkim na zmianach, jakie zapowiedział nowy rząd Donalda Tuska i ich wpływie na finanse publiczne. Przedstawiłem kluczowe terminy związane z pracą nad budżetem w Sejmie, w tym datę pierwszego czytania, tj. 21 grudnia.

W kolejnych akapitach szczegółowo wyjaśniłem, jakie dodatkowe wydatki pojawią się w projekcie budżetu po zaprezentowaniu przez Tuska expose. Chodzi m.in. o ulgi podatkowe, urlopy od składek ZUS czy świadczenia dla matek wracających do pracy. Koszt tych obietnic szacowany jest przez ekonomistów na ok. 42 mld zł.

Następnie omówiłem konsekwencje tych działań dla finansów publicznych. Z moich wyliczeń wynika, że deficyt budżetowy i deficyt sektora finansów wzrosną w porównaniu z projektem budżetu sprzed expose. Pierwszy z nich może przekroczyć 170 mld zł, a drugi 5% PKB.

Mam nadzieję, że moje opracowanie pozwoliło Czytelnikom dobrze zorientować się w nadchodzących zmianach dotyczących budżetu na 2024 r. i kontrowersjach z nimi związanych. Postarałem się przedstawić kluczowe liczby i szacunki w przystępny, ale rzeczowy sposób.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły