News

Były minister kultury zapowiada likwidację Rady Mediów Narodowych. Wskazał ważną datę.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.12.20234 min.
Były minister kultury zapowiada likwidację Rady Mediów Narodowych. Wskazał ważną datę.

Likwidacja Rady Mediów Narodowych to priorytet dla posła KO Bogdana Zdrojewskiego. Polityk zapowiedział złożenie projektu ustawy w tej sprawie w pierwszym kwartale 2023 roku. Jego zdaniem konieczne jest także uchwalenie nowej ustawy medialnej, która uporządkowałaby rynek mediów w Polsce. Ustawa miałaby między innymi zagwarantować niezależność mediów publicznych oraz zlikwidować emisję sygnału analogowego.

Zlikwidowanie Rady Mediów Narodowych priorytetem

Poseł KO Bogdan Zdrojewski uważa, że likwidacja Rady Mediów Narodowych powinna być pierwszym krokiem w reformie mediów publicznych w Polsce. Polityk zapowiedział złożenie projektu ustawy w tej sprawie już w pierwszym kwartale 2023 roku.

Zdaniem Zdrojewskiego, obecny model nadzoru nad mediami publicznymi jest niezgodny z konstytucją, o czym świadczy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego należy jak najszybciej znieść Radę Mediów Narodowych, która sprawuje polityczną kontrolę nad telewizją i radiem publicznym.

Projekt ustawy o likwidacji RMN w I kwartale 2023

Bogdan Zdrojewski zaplanował złożenie projektu ustawy o likwidacji Rady Mediów Narodowych już na początku przyszłego roku. Jak stwierdził, gotowy projekt powstał jeszcze w poprzedniej kadencji Senatu i wymaga jedynie niewielkich poprawek. Te prace legislacyjne powinny zająć około trzech miesięcy.

Likwidacja Rady Mediów Narodowych to dopiero początek reformy mediów publicznych. Równie istotne są dalsze zmiany prawne, które zagwarantują ich niezależność i pluralizm.

Ustawa o mediach publicznych niezbędna

Oprócz zniesienia Rady Mediów Narodowych, Bogdan Zdrojewski uważa za konieczne uchwalenie nowej ustawy o mediach publicznych. Obecne przepisy są przestarzałe i nie odpowiadają wyzwaniom współczesnego rynku mediów.

Nowa ustawa powinna precyzyjnie określać zasady funkcjonowania i finansowania telewizji oraz rozgłośni radiowych. Jest to warunek zapewnienia ich niezależności od władzy politycznej oraz realizacji misji publicznej.

Nowa ustawa medialna w ciągu roku

Według posła KO, prace nad nową ustawą medialną powinny zająć od pół roku do maksymalnie roku. Jest to czas niezbędny na konsultacje projektu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Nowe przepisy muszą kompleksowo uregulować funkcjonowanie zarówno mediów publicznych, jak i komercyjnych. Staną się podstawą dalszych reform na polskim rynku mediów.

Czytaj więcej: Ile posłowie płacą za obiady w sejmowej stołówce? Badanie Mentzena.

Koniec emisji analogowej w planach

W tej ustawie powinny być zawarte gwarancje suwerenności publicznych w tym sensie, że powinny być one jak najmocniej uwolnione od zagrożeń o charakterze politycznym — ocenił.

Bogdan Zdrojewski zapowiada, że planowana ustawa o mediach ureguluje także kwestię przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Oznacza to definitywny koniec emisji telewizji i radia w dotychczasowej formie.

To kolejny krok ku modernizacji rynku medialnego w Polsce. Cyfryzacja przyniesie poprawę jakości przekazu, a także pozwoli na rozwój nowych usług i treści.

Gwarancje niezależności mediów publicznych

Najważniejszym celem planowanych zmian jest umocnienie niezależności mediów publicznych od polityków. Dlatego nowe przepisy muszą zawierać odpowiednie gwarancje.

W praktyce oznacza to między innymi zmianę zasad powoływania władz telewizji i radia publicznego. Nadawcy nie mogą być w żaden sposób uzależnieni od aktualnej władzy.

Październik 2022 uchwała Sejmu w sprawie przywrócenia bezstronności mediów publicznych
Pierwszy kwartał 2023 projekt ustawy o likwidacji Rady Mediów Narodowych
Koniec 2023 planowane uchwalenie nowej ustawy medialnej

Podsumowując, w najbliższych miesiącach czeka nas gruntowna reforma polskich mediów publicznych. Jej celem jest odebranie politykom wpływów i zapewnienie obywatelom dostępu do rzetelnych informacji.

Podsumowanie

Były minister kultury zapowiada likwidację Rady Mediów Narodowych. Wskazał ważną datę.

W powyższym artykule omówiłem planowaną reformę mediów publicznych w Polsce. Przedstawiłem koncepcję posła Bogdana Zdrojewskiego, który chce zlikwidować Radę Mediów Narodowych jako organ politycznej kontroli nad telewizją i radiem.

Zaprezentowałem harmonogram działań legislacyjnych. Już w pierwszym kwartale 2023 roku ma powstać projekt ustawy o zniesieniu Rady Mediów Narodowych. Natomiast prace nad nową ustawą medialną potrwają od pół roku do roku.

Omówiłem również główne założenia planowanych zmian. Mają one zagwarantować niezależność mediów publicznych od polityków i władzy. Ponadto nowe przepisy uregulują kwestię cyfryzacji nadawania, co oznacza koniec ery analogowej.

Podsumowując, zaprezentowałem wizję gruntownej reformy na polskim rynku mediów. Jej wdrożenie oznaczałoby zasadniczą poprawę ich funkcjonowania i realizacji misji publicznej. Pozostaje mieć nadzieję, że planowane zmiany zostaną faktycznie przeprowadzone.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły