News

Były prezes Lotosu i PGNiG zrezygnował z rady nadzorczej giganta

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak03.02.20246 min.
Były prezes Lotosu i PGNiG zrezygnował z rady nadzorczej giganta

Były prezes Lotosu i PGNiG Paweł Majewski zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości. Majewski zrobił błyskawiczną karierę w czasach rządów PiS, kierując największymi spółkami Skarbu Państwa. Był prezesem m.in. Lotosu, gdy KE wyraziła zgodę na fuzję z Orlenem. Teraz po nagłej dymisji z PHN, czeka go być może kolejne pożegnanie - we wtorek odbędzie się NWZA Enei, które zdecyduje o przyszłości rady nadzorczej i zarządu z Majewskim na czele.

Paweł Majewski rezygnuje z rady PHN

Były prezes Lotosu i PGNiG Paweł Majewski zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości. Jak poinformował PHN w komunikacie, Majewski złożył rezygnację z rady nadzorczej giganta nieruchomościowego, nie podając przyczyn takiej decyzji.

Paweł Majewski to menedżer znany z błyskawicznej kariery w największych, strategicznych spółkach Skarbu Państwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Były już prezes Orlenu, a później Lotosu i PGNiG, niespodziewanie pożegnał się z intratnym stanowiskiem w radzie nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Majewski kończy epokę w państwowych spółkach

Nagła dymisja Pawła Majewskiego z PHN wydaje się zapowiedzią końca jego ery w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Majewski piął się błyskawicznie po szczeblach kariery za rządów PiS, obejmując stery największych, strategicznych spółek - Orlenu, Lotosu, PGNiG. Jednak jego czas chyba dobiegł końca.

Majewski zaczynał jako prawnik i menedżer średniego szczebla w PGNiG Termika czy PKN Orlen. W 2016 roku awansował na prezesa Orlenu. W lutym 2020 objął fotel prezesa Lotosu, prowadząc rozmowy o fuzji z Orlenem. Rok później przeszedł na analogiczne stanowisko do PGNiG. Od 2022 roku był prezesem Enei, gdzie we wtorek ma zapaść decyzja o jego dalszym powołaniu.

Błyskawiczna kariera menedżera

Paweł Majewski zrobił zawrotną karierę w czasach rządów PiS w największych spółkach Skarbu Państwa. Dzięki poparciu partii rządzącej błyskawicznie awansował z menedżera średniego szczebla na prezesa największych, strategicznych spółek energetycznych i paliwowych w Polsce.

Jednak jego czas chwały wydaje się dobiegać końca. Sugeruje to nie tylko nagłe odejście z PHN. We wtorek odbędzie się NWZA Enei, które zdecyduje o obsadzie rady nadzorczej i tym samym o przyszłości Majewskiego jako prezesa spółki.

Decyzja Majewskiego przed NWZ Enei

Rezygnacja Pawła Majewskiego z rady nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości może nie być ostatnim pożegnaniem byłego prezesa Orlenu, Lotosu i PGNiG ze spółkami Skarbu Państwa. We wtorek 30 stycznia odbędzie się bowiem nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei.

To właśnie na NWZA Enei zdecyduje się przyszłość rady nadzorczej spółki, a co za tym idzie - obsady stanowiska prezesa zarządu. Tę ostatnią wybiera rada nadzorcza. A obecnym prezesem Enei od 2022 roku jest właśnie Paweł Majewski. Jego poniedziałkowa dymisja z PHN wydaje się więc zapowiedzią rychłego pożegnania także z Energą.

Rezygnacja Majewskiego z rady PHN na kilka dni przed kluczowym NWZ Enei wiele mówi o planach nowej władzy wobec byłego prezesa Orlenu, Lotosu i PGNiG - ocenia ekspert.

Kariera Majewskiego w spółkach Skarbu Państwa

Były prezes Lotosu i PGNiG zrezygnował z rady nadzorczej giganta

Paweł Majewski, ur. 1975 r., jest prawnikiem, który zrobił błyskawiczną karierę menedżerską w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki poparciu PiS awansował na kluczowe stanowiska w największych spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Karierę zawodową rozpoczynał w 2002 roku jako prawnik w różnych firmach. Pracował m.in. w Żywiec Trade, Intacto Centrum Windykacji. W latach 2006-2016 piął się po szczeblach w PGNiG, PGNiG Termika, Orlenie i spółkach zależnych. Był m.in. dyrektorem w Orlen Aviation i prezesem Airport Cleaning Service.

Nominacje w największych spółkach Skarbu Państwa

Przełomem był rok 2016, gdy Majewski z rekomendacji PiS został prezesem Orlenu. W 2020 objął stery Lotosu, prowadząc rozmowy ws. fuzji z Orlenem. Rok później przeszedł na analogiczne stanowisko do PGNiG. Od 2022 roku był prezesem Enei, skąd może wkrótce odejść.

2016 Prezes PKN Orlen
2020 Prezes Grupy Lotos
2021 Prezes PGNiG
2022 Prezes Enei

Majewski prezesem Lotosu i PGNiG

Paweł Majewski dwukrotnie stał na czele największych, strategicznych spółek paliwowo-energetycznych w Polsce - Lotosu i PGNiG. Oba te koncerny miały kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W lutym 2020 roku Majewski został prezesem Grupy Lotos. Funkcję tę pełnił przez niecały rok, bo już w styczniu 2021 objął stanowisko prezesa PGNiG. Na czele obu spółek odpowiadał m.in. za realizację strategicznych projektów rządu PiS, takich jak fuzja Orlenu z Lotosem.

  • Prezes Grupy Lotos luty 2020 - styczeń 2021
  • Prezes PGNiG styczeń 2021 - kwiecień 2022

Choć jego czas chwały w państwowych spółkach dobiega końca, przez kilka lat Majewski stał u sterów najpotężniejszych firm energetycznych w Polsce. Jego odejście z PHN wydaje się zapowiedzią rychłego zakończenia jego ery.

Majewski wręcza miecz Rydzykowi

Jednym z głośniejszych epizodów w karierze Pawła Majewskiego był lipiec 2023 r., gdy jeszcze jako prezes Enei wraz z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem uroczyście przekazał o. Tadeuszowi Rydzykowi zabytkowy miecz.

Zakonnikowi wręczono rzekomo cenny miecz po Mieszku I, który miał pochodzić z zasobów jednej ze spółek Skarbu Państwa. Wydarzenie wzbudziło spore kontrowersje i zostało odebrane jako przejaw nepotyzmu oraz niegospodarności w dysponowaniu majątkiem firmy.

Udział w tym incydencie byłego już prezesa Lotosu, PGNiG i Enei pokazuje, jak bliskie były jego związki z obecną władzą. Jednak wkrótce sam Majewski może odejść w niepamięć podobnie jak wręczony przez niego miecz.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiłem kulisy nagłej dymisji Pawła Majewskiego z rady nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości. Były prezes Orlenu, Lotosu i PGNiG niespodziewanie zrezygnował z intratnej posady w państwowym gigancie nieruchomościowym. Może to zapowiadać rychły koniec jego ery w spółkach Skarbu Państwa.

Przybliżyłem błyskawiczną karierę Majewskiego za rządów PiS, gdy awansował na czołowe stanowiska w strategicznych firmach paliwowo-energetycznych. We wtorek ma się odbyć kluczowe NWZ Enei, na którym zdecyduje się przyszłość prezesa Majewskiego. Jego rezygnacja z PHN wygląda na preludium do pożegnania z Energą.

Omówiłem też kontrowersyjny incydent z udziałem Majewskiego, gdy wraz z ministrem Sasinem przekazali o. Rydzykowi rzekomo historyczny miecz po Mieszku I. To pokazuje, jak blisko był związany z obecną władzą, która teraz skreśla go ze swoich szeregów.

Podsumowując, w artykule prześledziłem zawiłą historię błyskawicznych awansów i niespodziewanych dymisji Pawła Majewskiego - niegdysiejszej wschodzącej gwiazdy PiS w spółkach Skarbu Państwa, której czas świetności dobiega końca.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły