News

Cena złota szybko rośnie - czy pobije rekord wszech czasów?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20237 min.
Cena złota szybko rośnie - czy pobije rekord wszech czasów?

Cena złota dynamicznie rośnie w ostatnich tygodniach, napędzana przez słabnącego dolara i perspektywy łagodzenia polityki monetarnej przez Fed. Analitycy przewidują, że ten trend się utrzyma i "królewski metal" może wkrótce pobić historyczny rekord cenowy. Czy faktycznie złoto zmierza po kolejny szczyt?

Kluczowe wnioski:
 • Notowania złota rosną w tempie 17% rocznie, a analitycy spodziewają się dalszych wzrostów w 2023 roku.
 • Słabość dolara i perspektywy obniżek stóp procentowych przez Fed silnie wspierają wzrosty ceny kruszcu.
 • Według prognoz, średnia cena uncji złota może przekroczyć 2100 dolarów w pierwszym kwartale 2024 roku.
 • Historyczny rekord notowań złota to 2075 dolarów za uncję i został ustanowiony w sierpniu 2020 roku.
 • Wzrosty cen dotyczą także srebra, które jest obecnie niedowartościowane w porównaniu do złota.

Wzrost ceny złota napędzany przez słabnącego dolara

W ostatnich tygodniach obserwujemy dynamiczny wzrost ceny złota. Tylko w listopadzie notowania uncji kruszcu przekroczyły pułap 2010 dolarów, rosnąc z poziomu 1820 dolarów na początku października. Jak wskazują eksperci, kluczowym czynnikiem napędzającym wzrosty jest obecnie słabnący dolar amerykański.

Amerykańska waluta traci na wartości w obliczu rosnących oczekiwań, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych. Co więcej, inwestorzy spodziewają się, że w 2024 roku Fed może nawet kilkukrotnie je obniżyć. Taka perspektywa polityki pieniężnej osłabia dolara i sprawia, że atrakcyjność złota rośnie dla posiadaczy innych walut.

Nastroje rynkowe

Obecne nastroje na rynkach wspierają pozytywne prognozy dla notowań złota. Zgodnie z narzędziem CME FedWatch Tool, prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez Fed w grudniu jest bliskie zera. Co więcej, inwestorzy w ponad 60% oceniają szanse na obniżkę stóp już w maju przyszłego roku, a w całym 2024 roku spodziewają się nawet czterech cięć.

Prognozy analityków co do przyszłych cen królewskiego metalu

W świetle osłabienia dolara i rosnących oczekiwań wobec łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, analitycy formułują optymistyczne prognozy dla ceny złota w nadchodzących miesiącach.

Eksperci z TD Securities przewidują, że już w pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena uncji złota może osiągnąć poziom 2100 dolarów. Jeszcze bardziej optymistyczni są ekonomiści z Societe Generale, według których notowania mogą dobrnąć nawet do 2200 dolarów za uncję w drugim kwartale przyszłego roku.

„Analizy wskazują, że ewentualne obniżki stóp procentowych w USA mogą nastąpić wcześniej niż w innych krajach OECD. Taki scenariusz przyczyni się do spadku kursu dolara, co z kolei może sprzyjać wzrostowi cen złota”

Z drugiej strony, analitycy UBS mają bardziej ostrożne podejście i przestrzegają przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków dotyczących przyszłej polityki Fed. Niemniej jednak podtrzymują pozytywną długoterminową prognozę dla notowań złota.

Czytaj więcej: Ciekawostka: Kto z byłych prezydentów Radomia obejmie stanowisko ministra finansów?

Historyczny rekord cenowy złota w zasięgu?

Wielu ekspertów nie wyklucza, że rosnące ceny „królewskiego metalu” mogą wkrótce sięgnąć historycznego rekordu. Obecnie najwyższą wartość notowania złota osiągnęły w sierpniu 2020 roku, kiedy uncja kosztowała 2075 dolarów.

Niektórzy analitycy, jak np. szef strategii technicznej Fundstrat Mark Newton, twierdzą nawet, że technicznym celem dla ceny złota jest teraz poziom 2500 dolarów za uncję.

Stan na 29.11.2023 2045,90 USD
Historyczny rekord (sierpień 2020) 2075 USD
Prognoza 1Q 2024 (TD Securities) 2100 USD
Prognoza 2Q 2024 (Societe Generale) 2200 USD
Techniczny cel według Fundstrat 2500 USD

Jak widać, obecne notowania złota znajdują się zaledwie ok. 30 dolarów poniżej historycznego maksimum z sierpnia 2020 roku. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów i przewidywania analityków, pobicie dotychczasowego rekordu wydaje się jak najbardziej realnym scenariuszem.

Wpływ decyzji Fed na notowania złota

Cena złota szybko rośnie - czy pobije rekord wszech czasów?

Kluczowym czynnikiem wpływającym obecnie na wzrosty ceny złota są oczekiwania dotyczące przyszłych decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Podwyższanie kosztu pieniądza z reguły negatywnie wpływa na notowania metali szlachetnych, gdyż zmniejsza ich relatywną atrakcyjność jako aktywów inwestycyjnych.

W obliczu sygnałów, że Fed zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, a w 2024 roku być może przystąpi nawet do obniżek stóp procentowych, inwestorzy chętniej lokują swój kapitał w złocie. Tym bardziej, że dodatkowo wspiera je osłabiający się dolar, na którego kurs silny wpływ mają decyzje amerykańskiego banku centralnego.

Atuty złota jako bezpiecznej przystani w czasach kryzysu

Pozytywne perspektywy dla notowań złota wynikają także z fundamentalnych atutów tego kruszcu jako bezpiecznej przystani inwestycyjnej w okresach kryzysu i niepewności.

 • Złoto chroni realną wartość kapitału w czasach wysokiej inflacji oraz zmienności na rynkach.
 • Jest uniwersalnym i płynnym aktywem, niezależnym od ryzyka bankructwa emitenta (w przeciwieństwie np. do obligacji).
 • Stanowi zabezpieczenie przed skutkami niekorzystnych wydarzeń geopolitycznych czy globalnych kryzysów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że złoto pozostaje w cenie wśród inwestorów poszukujących bezpiecznych przystani dla swojego kapitału. Tym bardziej, że otoczenie makroekonomiczne nadal pozostaje niepewne, a na horyzoncie rysują się widma globalnego spowolnienia gospodarczego czy potencjalnych konfliktów geopolitycznych.

Srebro - tania alternatywa dla drożejącego złota

Wzrost cen nie omija również srebra, którego notowania w ostatnich tygodniach podniosły się z 22,3 do 24,7 USD za uncję. Jak zwracają uwagę eksperci, obecnie srebro jest mocno niedowartościowane w porównaniu do złota.

Wskaźnik określający relację cen złota do srebra (gold-silver ratio) wynosi bowiem aż 82. Oznacza to, że uncja złota jest wyceniana prawie 82 razy drożej od uncji srebra. Dla porównania, w szczytowym momencie paniki wywołanej pandemią COVID-19 w marcu 2020 roku wskaźnik ten sięgał 124.

Wysoki poziom gold-silver ratio świadczy o tym, że inwestorzy mają obecnie możliwość nabycia srebra po atrakcyjnej cenie. Stanowi ono zatem ciekawą i potencjalnie bardziej opłacalną alternatywę dla drożejącego nieustannie złota.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy główne czynniki stojące za ostatnimi wzrostami cen złota. Kluczową rolę odgrywa słabnący dolar amerykański oraz rosnące oczekiwania wobec łagodzenia polityki monetarnej przez Fed. W efekcie notowania uncji kruszcu dynamicznie rosną, a czołowi analitycy prognozują dalsze wzrosty. Niektórzy nie wykluczają nawet, że w nadchodzących miesiącach cena złota może ustanowić historyczny rekord.

Przeanalizowaliśmy również kluczowe argumenty przemawiające za utrzymaniem długich pozycji na złocie. Niezmiennie jest to skuteczna ochrona kapitału w czasach wysokiej inflacji i niepewności geopolitycznej. Złoto zachowuje swoją wartość niezależnie od kondycji gospodarki i rynków finansowych. Dla inwestorów poszukujących bezpiecznej przystani jest więc nadal atrakcyjnym aktywem.

W końcowej części zwróciliśmy uwagę na rosnące notowania srebra, które w ostatnim czasie mocno zyskało na wartości. Obecnie jest ono wyraźnie niedowartościowane w porównaniu do złota, więc może stanowić ciekawą i bardziej opłacalną alternatywę dla inwestorów.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Ci aktualną sytuację na rynku złota i kluczowe czynniki wpływające na notowania tego strategicznego surowca. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco koniunktury, aby móc podjąć trafne decyzje inwestycyjne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.