News

Cenieni dziennikarze słynnej gazety planują niespodziewaną akcję protestacyjną

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20235 min.
Cenieni dziennikarze słynnej gazety planują niespodziewaną akcję protestacyjną

Cenieni dziennikarze jednej z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet w USA - "The Washington Post" - planują zorganizować 24-godzinny strajk w czwartek. Jest to protest przeciwko proponowanym przez kierownictwo cięciom w budżecie i redukcji etatów. Związki zawodowe działające w gazecie apelują do czytelników o niekorzystanie z treści redakcyjnych podczas trwania strajku. Jest to największa tego typu akcja protestacyjna od lat 70 XX wieku.

Kluczowe wnioski:
  • Dziennikarze protestują przeciw cięciom budżetowym i redukcji etatów
  • Związki zawodowe nawołują do bojkotu treści redakcyjnych
  • To największy tego typu protest od dekad
  • „The Washington Post” boryka się z problemami finansowymi
  • Pracownicy obarczają winą właściciela gazety - Jeffa Bezosa

Zorganizowali bezprecedensowy strajk

Setki pracowników jednej z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet w USA - "The Washington Post" - zorganizowały 24-godzinny strajk. Jest to protest przeciwko proponowanym przez kierownictwo gazety cięciom budżetowym oraz planom redukcji zatrudnienia.

Strajk został zaplanowany na czwartek i ma objąć niemal wszystkich dziennikarzy pracujących w redakcji. Związki zawodowe działające w gazecie podkreślają, że jest to największa tego typu akcja protestacyjna od lat 70. XX wieku.

Apel o bojkot treści

W związku ze strajkiem, związki zawodowe zaapelowały do czytelników gazety o niekorzystanie z treści redakcyjnych podczas trwania protestu. Ma to wzmocnić skuteczność samego strajku i przekonać władze firmy do zmiany decyzji.

Związki liczą, że czytelnicy solidaryzujący się z protestującymi dziennikarzami, zrezygnują na ten czas z czytania artykułów w "The Washington Post" i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych.

Nie zgadzają się na redukcję etatów

Bezpośrednią przyczyną zaplanowanego na czwartek strajku jest brak zgody ze strony dziennikarzy i związków zawodowych na plany redukcji zatrudnienia, proponowane przez władze "The Washington Post".

Kierownictwo gazety, borykającej się z problemami finansowymi i spodziewanymi w tym roku stratami rzędu 100 mln dolarów, chciałoby zredukować zatrudnienie aż o 10%. Miałoby się to odbyć w ramach programu dobrowolnych odejść. Jednak dla związków zawodowych, reprezentujących interesy pracowników, jest to nie do zaakceptowania.

Obarczają winą właściciela

W komunikatach dotyczących protestu, związki zawodowe nie szczędzą krytyki pod adresem właściciela "The Washington Post" - Jeffa Bezosa, założyciela i prezesa Amazona, uznawanego za jednego z najbogatszych ludzi na świecie.

Podkreślają, że będąc właścicielem zyskownego imperium e-commerce, stać go na to, aby wesprzeć finansowo gazetę i nie dopuścić do redukcji etatów wśród dziennikarzy.

Czytaj więcej: Horała zaskakuje: Sam podejmie decyzję o swoim odejściu z pracy

Protestują przeciw cięciom budżetowym

Oprócz sprzeciwu wobec redukcji zatrudnienia, strajkujący dziennikarze "The Washington Post" protestują także przeciwko ogólnym cięciom budżetowym proponowanym przez władze gazety.

"Gazeta zmaga się z problemami finansowymi od pewnego czasu. Zaproponowane cięcia tylko pogłębią te trudności i uniemożliwią dalszą działalność w dotychczasowej formie" - czytamy w oświadczeniu związków zawodowych.

Dlatego też strajk ma być ostrzeżeniem dla właścicieli, że dalsze oszczędności nie są akceptowalne dla dziennikarzy i mogą zagrozić wysokiej jakości gazety.

Liczebność protestujących

Do związku zawodowego, który ogłosił protest i strajk w czwartek, należy około 1000 pracowników redakcji "The Washington Post". To pokazuje, jak masowy i poważny może być planowany strajk.

Liczba pracowników gazety Ok. 1300 osób
Liczba członków związku zawodowego Ok. 1000 osób
Odsetek pracowników objętych protestem Prawie 80%

"The Washington Post", obok "The New York Times", uznawany jest za najbardziej opiniotwórczą gazetę w USA. Taki masowy protest w tak ważnej redakcji z całą pewnością odbije się szerokim echem i może mieć wpływ także na inne media.

Podsumowanie

Cenieni dziennikarze słynnej gazety planują niespodziewaną akcję protestacyjną

W moim artykule opisałem zaplanowany na czwartek protest dziennikarzy jednej z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet w USA - "The Washington Post". Jest to 24-godzinny strajk, zorganizowany przez związki zawodowe w odpowiedzi na proponowane przez władze gazety cięcia budżetowe i plany redukcji zatrudnienia.

Przedstawiłem kulisy tego protestu - jego bezprecedensową skalę, apel związków do czytelników o solidarność i niekorzystanie z treści gazety podczas strajku, czy obarczanie winą za zaistniałą sytuację właściciela "The Washington Post" - Jeffa Bezosa. Opisałem też liczebność protestu - do strajku przyłączy się około 80% redakcji.

Moim zdaniem warto śledzić dalsze losy tego konfliktu, ponieważ gazeta ma ogromne znaczenie i wpływ na opinię publiczną w USA. Protest na taką skalę to sygnał, że dziennikarze nie godzą się na pogarszanie warunków pracy i obniżanie standardów dziennikarstwa. Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie sporu.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zorientować się w sytuacji w "The Washington Post" i zrozumieć powody tak radykalnych kroków ze strony dziennikarzy tej gazety. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi - bardzo chętnie na nie odpowiem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły