News

Cenny zabytek na licytacji komorniczej: zaskakująca cena

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20244 min.
Cenny zabytek na licytacji komorniczej: zaskakująca cena

Zabytkowy pałac trafił na licytację komorniczą, a jego cena może zaskoczyć. W marcu odbędzie się licytacja nieruchomości w postaci zespołu pałacowo-parkowego w Sterdyni. Cena wywoławcza to ponad 13 mln zł, ale wartość całego kompleksu została oszacowana na ponad 64 mln zł. Licytacja nie obejmuje wszystkich budynków, a tylko część majątku. Mimo wysokiej ceny, odrestaurowany pałac z historią sięgającą XVIII wieku może być atrakcyjnym obiektem dla koneserów nieruchomości.

Zabytkowy pałac na licytacji komorniczej

W marcu odbędzie się licytacja komornicza niecodziennego obiektu - zabytkowego pałacu wchodzącego w skład Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sterdyni. To szansa dla osób zainteresowanych wejściem w posiadanie wyjątkowej wartości historycznej. Nieruchomość została gruntownie wyremontowana i pełniła dotychczas wiele funkcji.

Na licytację trafiły działki, pałac, dwie oficyny i budynek dawnej plebanii. Nie obejmuje ona jednak wszystkich obiektów kompleksu pałacowego. Mimo wpisania do rejestru zabytków, nie ma ograniczeń związanych z licytacją.

Cena wywoławcza pałacu w Sterdyni

Wyjściowa kwota licytacji rozpocznie się od 13 mln zł. Jest to pierwsza tego typu licytacja nieruchomości.

Wartość całego majątku została oszacowana na ponad 17 mln zł. Konkurencyjna może okazać się cena wywoławcza, biorąc pod uwagę gruntowny remont obiektu i jego bogatą historię sięgającą XVIII wieku.

Wysokość wadium

Udział w licytacji wiąże się z wpłaceniem wadium w wysokości ponad 1,7 mln zł. Stanowi to zabezpieczenie w przypadku wycofania się z zakupu obiektu przez oferenta, który wygrał licytację.

Czytaj więcej: Premier Tusk zapowiada porządki w bankach. Nikt z was się nie ukryje

Co obejmuje licytacja nieruchomości?

W skład nieruchomości będącej przedmiotem licytacji wchodzi:

 • Pałac Ossolińskich z XVIII wieku
 • Dwie zabytkowe oficyny
 • Budynek dawnej plebanii
 • Działki w parku

Nie wszystkie obiekty Zespołu Pałacowo-Parkowego zostały wystawione na sprzedaż. Pozwoli to nabywcy na elastyczne wykorzystanie nieruchomości i dalszy rozwój biznesu w oparciu o majątek.

Wartość oszacowania zespołu pałacowego

Cenny zabytek na licytacji komorniczej: zaskakująca cena

Wartość całości Zespołu Pałacowo-Parkowego wraz z działkami i pozostałymi budynkami została wyceniona na 64 mln zł. Pokazuje to ogromny potencjał tkwiący w nieruchomości.

Wartość na licytacji 13 mln zł
Wycena całego kompleksu 64 mln zł

Różnica w kwotach obrazuje zakres możliwości, jakie daje przejęcie majątku. W dłuższej perspektywie nowy właściciel może zainwestować w renowację pozostałych budynków.

Kwota za cały kompleks pałacowy

Ogłoszenie o sprzedaży umieszczone w serwisie z nieruchomościami wyceniało wartość całości dóbr na 14 mln euro, czyli równowartość ponad 64 mln zł.

Biorąc pod uwagę liczne możliwości zagospodarowania odrestaurowanego pałacu z historią i zabytkowego parku, zakup wydaje się być opłacalną inwestycją.

Nawet jeśli kwota wywoławcza może przytłoczyć, warto rozważyć licytację. Tego typu nieruchomości zabytkowe rzadko trafiają na sprzedaż.

Wydarzenia organizowane w odrestaurowanym pałacu

W ostatnich latach w kompleksie pałacowym regularnie odbywały się duże imprezy i wydarzenia:

 • Konferencje biznesowe
 • Szkolenia
 • Wesela
 • Bankiety

Możliwość organizacji prestiżowych spotkań to dodatkowa zaleta posiadania odrestaurowanego zabytkowego pałacu, który świetnie spełnia rolę reprezentacyjnej siedziby.

Podsumowanie

W marcu odbędzie się licytacja komornicza cennego zabytku - pałacu w Sterdyni. Trafił on na sprzedaż w ramach postępowania komorniczego mającego na celu odzyskanie długów. Mimo wysokiej ceny wywoławczej, jest to okazja do nabycia wyjątkowych dóbr kultury o bogatej wartości historycznej. Odrestaurowany obiekt z historią sięgającą XVIII wieku może pełnić wiele prestiżowych funkcji.

Choć kwota początkowa licytacji jest wysoka, cały majątek został wyceniony na znacznie większą sumę. Dla wymagającego klienta poszukującego niepowtarzalnej nieruchomości, może to być interesująca i opłacalna inwestycja. Szczególnie, że tego typu zabytki bardzo rzadko pojawiają się na rynku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły