News

Ceny euro, dolara, i franka 12 grudnia.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak12.12.20236 min.
Ceny euro, dolara, i franka 12 grudnia.

W dniu 12 grudnia odnotowano niewielkie zmiany w wartości euro, dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego w porównaniu do złotego. Jednostka euro utrzymała notowanie na poziomie 4,33 zł, podobnie jak frank szwajcarski, który pozostał na poziomie 4,58 zł. Natomiast kurs dolara obniżył się z 4,02 zł do 4,01 zł.

Kluczowe wnioski:
 • Kurs euro do złotego nie uległ zmianie i pozostał na poziomie 4,33 zł.
 • Frank szwajcarski utrzymał wartość 4,58 zł, podobnie jak przed południem.
 • Dolar stracił na wartości względem polskiej waluty, obniżając kurs z 4,02 zł do 4,01 zł.
 • Inflacja w USA spowolniła w listopadzie do poziomu 3,1% z 3,2% w październiku.
 • Brak większych wahań kursów głównych walut może wskazywać na uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych.

Notowania euro

We wtorek 12 grudnia kurs euro w relacji do złotego utrzymał się na niezmienionym poziomie 4,33 zł zarówno rano, jak i po południu. Oznacza to brak większych wahań w notowaniach wspólnej europejskiej waluty względem polskiego złotego. Taka stabilizacja kursu może wskazywać, że nastroje na rynkach finansowych nieco się uspokoiły po okresie podwyższonej zmienności.

Utrzymanie notowań euro na dotychczasowym poziomie może mieć pozytywny wpływ na handel zagraniczny Polski z krajami strefy euro. Stabilny kurs wspólnej waluty zwiększa pewność i przewidywalność w wymianie handlowej dla eksporterów i importerów.

Wpływ kursu euro na gospodarkę

Kurs euro ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki ze względu na silne powiązania handlowe ze strefą euro. Niemcy, Czechy, Włochy, Francja i inne kraje eurolandu są głównymi partnerami handlowymi naszego kraju.

Z tego powodu zarówno gwałtowne umocnienie, jak i osłabienie euro może mieć realne konsekwencje dla dynamiki polskiego eksportu i importu. Dlatego stabilizacja notowań wspólnej waluty jest zjawiskiem pozytywnym dla prowadzenia wymiany handlowej przez polskich przedsiębiorców.

Kursy dolara amerykańskiego

We wtorek odnotowano zmiany w notowaniach dolara amerykańskiego względem złotego. O ile rano kosztował on 4,02 zł, to po południu jego wartość obniżyła się do poziomu 4,01 zł za jednostkę. Może to oznaczać pewne uspokojenie na rynku walutowym dotyczącym dolara.

Na taki ruch kursu mogły mieć wpływ opublikowane wcześniej dane o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie wyniosła ona 3,1% w ujęciu rocznym wobec 3,2% w październiku. Spowolnienie tempa wzrostu cen w największej gospodarce świata mogło zostać odebrane pozytywnie przez rynek finansowy.

Inflacja w USA ponownie znalazła się w trendzie spadkowym, co może zapowiadać stopniowe wygasanie presji cenowej w kolejnych miesiącach.

Perspektywy dolara

W ostatnich miesiącach dolar systematycznie tracił na wartości względem wielu walut na świecie, w tym także złotego. We wtorek po południu odnotowano kolejny spadek notowań amerykańskiej waluty na polskim rynku walutowym.

Jeśli tendencja stopniowego osłabiania się dolara utrzyma się w kolejnych tygodniach, może to oznaczać poprawę konkurencyjności cenowej polskiego eksportu na rynek amerykański. Z drugiej strony słabszy dolar będzie oznaczał droższy import z USA.

Czytaj więcej: Czekają zmiany na czeskim rynku. Czy złoty umocni się do korony?

Wartość franka szwajcarskiego

Podobnie jak w przypadku euro, notowania franka szwajcarskiego utrzymały się na niezmienionym poziomie 4,58 zł zarówno we wtorek rano, jak i po południu. Oznacza to brak większej zmienności kursu szwajcarskiej waluty.

Stabilizacja franka na krajowym rynku walutowym może wspierać decyzje inwestycyjne i oszczędnościowe podejmowane w tej walucie przez polskich inwestorów indywidualnych oraz firmy.

Waluta Kurs Zmiana
Euro 4,33 zł Bez zmian
Dolar USA 4,01 zł Spadek
Frank szwajcarski 4,58 zł Bez zmian

Inflacja w USA

Jak wynika z opublikowanych we wtorek danych, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych spowolniła w listopadzie do poziomu 3,1% w ujęciu rocznym. Jeszcze w październiku sięgała ona 3,2%.

Może to oznaczać, że szczyt inflacji za oceanem został przekroczony i w kolejnych miesiącach będzie ona stopniowo wyhamowywać. Jest to pozytywna informacja dla amerykańskiej gospodarki, gdyż wysoka inflacja ma negatywny wpływ na aktywność biznesową i portfele konsumentów.

Niemniej nawet po spadku wciąż utrzymuje się ona znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej na poziomie 2% w skali roku. Dlatego Fed może kontynuować podwyżki stóp procentowych, aby sprowadzić inflację bliżej celu.

 • Inflacja w USA w listopadzie spowolniła do 3,1% r/r.
 • Mimo spadku wciąż znajduje się jednak wyraźnie powyżej celu banku centralnego USA.

Relacja złotego do euro

Jak wspomniano na początku, we wtorek utrzymał się dotychczasowy kurs euro w relacji do polskiej waluty na poziomie 4,33 zł. Świadczy to o braku większych wahań notowań złotego w parze z euro.

Stabilizacja kursu wspólnej waluty może mieć pozytywny wpływ na decyzje inwestycyjne i oszczędnościowe podejmowane przez Polaków w euro. Utrzymanie notowań na niezmienionym poziomie zwiększa bowiem przewidywalność opłacalności takich decyzji.

Handel z krajami strefy euro

Ze względu na silne powiązania gospodarcze Polski z krajami strefy euro, stabilny kurs euro ma istotne znaczenie dla dynamiki polskiego eksportu i importu. Szczególnie dotyczy to Niemiec, które są największym odbiorcą polskich towarów za granicą.

Utrzymanie się notowań euro na niezmienionym poziomie sprzyja zachowaniu konkurencyjności cenowej polskich produktów na unijnym rynku, co może wspierać sprzedaż za granicę.

Zmienność notowań polskiej waluty

Jak pokazują wtorkowe notowania z rynku walutowego, kurs złotego pozostawał względnie stabilny w relacji do euro i franka szwajcarskiego. Odnotowano natomiast spadek wartości dolara amerykańskiego o 1 grosz wobec polskiej waluty.

Może to oznaczać, że rynek finansowy dość spokojnie zareagował na opublikowane wcześniej dane makroekonomiczne z USA dotyczące inflacji. Brak gwałtownych reakcji i większej zmienności kursu złotego może wskazywać, że nastąpiło pewne uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych.

Notowania złotego we wtorek po południu charakteryzowały się raczej niewielką skalą wahań kursowych, co może zapowiadać stopniową stabilizację sytuacji na krajowym rynku walutowym.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię zmian kursów głównych walut, jakie miały miejsce we wtorek 12 grudnia. Przeanalizowałem wartość euro, dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego w relacji do polskiego złotego na podstawie danych z rynku walutowego.

Jak zauważyłem, euro utrzymało we wtorek dotychczasowy kurs w wysokości 4,33 zł za jednostkę. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku franka szwajcarskiego, który pozostał na poziomie 4,58 zł. Oznacza to brak większej zmienności notowań tych walut.

Najciekawsze zmiany odnotował dolar amerykański, który potaniał z 4,02 zł do 4,01 zł za dolara. Być może miało to związek z opublikowanymi danymi o spadku inflacji w USA. Omówiłem możliwe przyczyny i konsekwencje takiego ruchu kursowego dolara.

Starałem się również pokazać, jak zmiany kursów poszczególnych walut mogą wpływać na gospodarkę i handel zagraniczny Polski. Wyjaśniłem, że stabilizacja notowań euro i franka może mieć pozytywny skutek, zwiększając przewidywalność sytuacji dla przedsiębiorców i inwestorów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 3. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
 5. Przełom na rynku mieszkaniowym w 2024 r. nie jest przewidywany
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły