News

Ceny truskawek zwalają z nóg! Będzie aż 3 zbiory

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska23.05.20243 min.
Ceny truskawek zwalają z nóg! Będzie aż 3 zbiory

Uwaga, miłośnicy soczystych truskawek! W tym sezonie czekają nas trzy fale zbiorów tych pysznych owoców. Jak informują eksperci, wszystko przez opóźnioną wegetację spowodowaną niedawnymi przymrozkami. Choć początkowo sytuacja wyglądała niepokojąco, ostatecznie nie zabraknie polskich truskawek. Ich ceny mogą Was jednak zaskoczyć – zarówno na rynku hurtowym, jak i na lokalnych bazarach.

Zaskakująca cena truskawek w tym sezonie

Miłośnicy owoców sezonowych z pewnością z niecierpliwością wyczekują każdego lata na przepyszne, polskie truskawki. W tym roku jednak sytuacja na rynku jest dość zaskakująca. Ceny truskawek wahają się i zdecydowanie nie są tak niskie, jak można by się spodziewać.

Wszystko przez opóźnioną wegetację i mroźne noce, które spowodowały problemy z regularnymi dostawami na rynek. Choć owoce są dobrej jakości, to nieregularne zbiory wpłynęły na podwyższone ceny owoców. Na bazarach w Warszawie za kilogram zapłacimy od 12 do 15 złotych.

Nie jest to jednak jedyna niespodzianka w sezonie na truskawki tego roku. Według ekspertów, czeka nas aż trzy wysypy tych pysznych owoców. Sprawdźmy, co na to wpłynęło i kiedy dokładnie możemy się ich spodziewać.

Trzy fale zbiorów i nieregularne dostawy w 2023 roku

Sytuacja na rynku truskawek w tym sezonie jest dość niecodzienna. Wszystko przez zmiany pogodowe, które opóźniły wegetację i spowodowały przesunięcie się okresów zbioru. Zamiast jednego, dużego wysypu owoców, w tym roku doświadczymy aż trzech fal zbiorów.

Pierwsza już się rozpoczęła, ale przez mroźne noce nie mieliśmy jednorazowej, dużej podaży owoców sezonowych. Zbyt niska temperatura sprawiła, że truskawki nie dojrzewały równomiernie, a dostawy były nieregularne. To z kolei przełożyło się na wyższe ceny owoców.

Kolejne dwie fale zbiorów możemy spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni. Wszystko zależy jednak od kaprysów pogody. Jeśli utrzymają się ciepłe dni, kolejny wysyp truskawek może nastąpić już wkrótce.

  • Pierwsza fala zbiorów – nieregularne dostawy, wyższe ceny
  • Druga fala zbiorów – możliwa w ciągu dwóch tygodni
  • Trzecia fala zbiorów – uzależniona od pogody

Czytaj więcej: Czy ALAB poniesie konsekwencje finansowe po wycieku danych? Pozwy cywilne w grę

Przymrozki opóźniły pierwszy wysyp polskich truskawek

Zdjęcie Ceny truskawek zwalają z nóg! Będzie aż 3 zbiory

Według ekspertów, to właśnie wiosenne przymrozki odpowiadają za specyficzną sytuację na rynku truskawek w tym roku. Choć same owoce nie zostały bezpośrednio uszkodzone, to niska temperatura spowolniła ich dojrzewanie i doprowadziła do opóźnionego i nieregularnego wysypu.

Część plantacji była przykryta folią lub włókniną, co ochroniło rośliny przed mrozem. Inne jednak pozostały bez osłony i to one najbardziej ucierpiały podczas przymrozków. W efekcie poszczególne gospodarstwa dają obecnie zbiory w różnym czasie, co tłumaczy kilka fal dostaw.

Eksperci uspokajają jednak, że truskawek z pewnością nie zabraknie w tym sezonie. Choć ich ceny są obecnie nieco wyższe, to za jakiś czas sytuacja powinna się unormować. Wszystko zależy od dalszego rozwoju wegetacji i pogody w nadchodzących tygodniach.

Niezależnie od niespodziewanych okoliczności, z pewnością każdy z nas nie może doczekać się soczystych, słodkich polskich truskawek na naszych stołach. Pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i wypatrywać regularnych dostaw w lokalnych sklepach i na bazarach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły