News

Ciekawostka: Zgadniesz, która wieś na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego mieszkańca?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska30.11.20235 min.
Ciekawostka: Zgadniesz, która wieś na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego mieszkańca?

Pawłowice Małe to najbardziej pechowa wieś w Polsce. Nie ma w niej ani jednego stałego mieszkańca, przez co zyskała miano "wsi widmo". Kiedyś tętniło w niej życie, ale drastyczne decyzje władz sprawiły, że obecnie jest całkowicie opuszczona.

Kluczowe wnioski:
  • Władze zlikwidowały Pawłowice Małe i wysiedliły mieszkańców w latach 90.
  • Wszystkie domy w tej wsi zrównano z ziemią, pozostawiając tylko budynek kolejowy
  • W 2011 r. odnotowano 13 mieszkańców, ale obecnie nie ma tam ani jednej osoby
  • Niegdyś dało się wyczuć w Pawłowicach Małych zapachy z pobliskiej huty
  • Decyzja o przeznaczeniu okolicznych terenów na składowisko odpadów zapoczątkowała upadek wsi

Pawłowice Małe - wieś widmo na mapie Dolnego Śląska

Pawłowice Małe to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, która na stałe nie ma ani jednego mieszkańca. Tym samym zyskała miano „wsi widmo”, a nawet „najbardziej pechowej wsi” w Polsce. Choć fizycznie istnieje, to trudno tam natknąć się na jakiekolwiek ślady życia.

Problem wyludniania się wsi dotyka wielu miejscowości w kraju, jednak przypadek Pawłowic Małych jest szczególny. Jeszcze kilka lat temu zamieszkiwała tam jedna osoba, ale i ona postanowiła się wyprowadzić. Dziś brak tam zupełnie mieszkańców.

Mała wieś o dramatycznych losach

Pawłowice Małe od zawsze należały do najmniejszych wsi w Polsce. Ich dramatyczne losy rozpoczęły się w 1983 roku, gdy część obszaru wsi włączono administracyjnie do Legnicy. Początkowo mieszkańcy nie odczuli większych zmian.

Prawdziwy cios przyszedł wraz z decyzją o wykorzystaniu tych terenów na cele przemysłowe – pod składowisko odpadów hutniczych i obiekty oczyszczalni ścieków. To zapoczątkowało stopniowy upadek wsi i migrację mieszkańców.

Likwidacja wsi i wysiedlenie mieszkańców

Ostateczny wyrok na Pawłowice Małe zapadł na przełomie XX i XXI wieku. Władze podjęły decyzję o likwidacji wsi i wysiedleniu wszystkich mieszkańców. Był to dramat dla wielu rodzin zamieszkałych od pokoleń na tym terenie.

Budynki zniszczono celowo, żeby nikogo nie kusiło wracać do tej wsi – wspomina jeden z dawnych mieszkańców.

Faktycznie, domy zostały zrównane z ziemią, pozostawiając jedynie budynek kolejowy. Działania te miały na celu uniemożliwienie powrotu dawnych mieszkańców i odbudowy wsi.

Krótkotrwały powrót życia

Przez długie lata Pawłowice Małe pozostawały całkowicie opuszczone. Krótkotrwale pojawiło się w nich życie, kiedy w 2011 roku odnotowano aż 13 stałych mieszkańców. Jednak już dekadę później liczba spadła do zera.

Czytaj więcej: Szokujące zmiany w Lidlu i Biedronce, które zaskoczą każdego klienta

Wpływ sąsiadującego przemysłu

Co ciekawe, Pawłowice Małe sąsiadują bezpośrednio z zakładami przemysłowymi. W przeszłości dało się odczuć uciążliwe zapachy dobiegające z pobliskiej huty. Na szczęście ten problem został zminimalizowany.

Jednak samo sąsiedztwo ciężkiego przemysłu przez lata zniechęcało potencjalnych mieszkańców do osiedlania się w tej wsi. Dzisiaj nie stanowi ono aż tak dużej uciążliwości, lecz mimo wszystko utrwaliło się miano Pawłowic Małych jako „wsi widmo”.

Rok Liczba mieszkańców
1983 Kilkudziesięciu (przed likwidacją wsi)
2011 13
2023 0

Czy Pawłowice Małe mają szansę na reaktywację?

Ciekawostka: Zgadniesz, która wieś na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego mieszkańca?

Pomimo dramatycznej historii, Pawłowice Małe wciąż istnieją na mapie Dolnego Śląska jako odrębna wieś. Rodzi się zatem pytanie, czy jest szansa na reaktywowanie tego miejsca i ponowne zasiedlenie?

Niewykluczone, że przy odpowiedniej promocji i wsparciu ze strony władz lokalnych udałoby się zachęcić nowych mieszkańców. Wymagałoby to jednak sporych nakładów finansowych.

Na razie pozostają jednak tylko puste obietnice. Tymczasem jedynym śladem dawnych Pawłowic są ruiny zabudowań i nieliczne zdziczałe sady. Czy ten stan rzeczy kiedykolwiek się zmieni?

Podsumowanie

W moim artykule opisałem historię Pawłowic Małych, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku, która już od wielu lat pozostaje niezamieszkana. Dlatego też zyskała miano „wsi widmo”, a nawet „najbardziej pechowej” wsi w Polsce.

Przedstawiłem, w jaki sposób decyzje administracyjne i uprzemysłowienie terenów wokół Pawłowic Małych na przełomie XX i XXI wieku doprowadziły do całkowitego wysiedlenia mieszkańców. Władze zadecydowały o fizycznej likwidacji wsi - zrównano z ziemią wszystkie zabudowania poza jednym budynkiem. Te drastyczne kroki sprawiły, że przez lata wieś pozostawała opuszczona.

Wspomniałem także o krótkotrwałym „zmartwychwstaniu” Pawłowic Małych w 2011 r., kiedy przez chwilę zamieszkiwało tam 13 osób. Jednak szybko ponownie się wyludniły. Omówiłem też kwestię uciążliwości okolicznego przemysłu, która mogła zniechęcać potencjalnych mieszkańców.

Na koniec postawiłem pytanie o szanse Pawłowic Małych na reaktywację i ponowne zasiedlenie. Choć na razie pozostaje to w sferze marzeń, kto wie - być może doczekamy się jeszcze powrotu życia do tej „wsi widmo”?

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły