Pożyczki

Co dzieje się z twoją pożyczką, gdy firma chwilówek upada?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak14.12.20233 min.
Co dzieje się z twoją pożyczką, gdy firma chwilówek upada?

Firma Filarum, znana z udzielania szybkich pożyczek przez internet, niespodziewanie ogłosiła likwidację. Co się dzieje z Twoją pożyczką online, gdy taka sytuacja ma miejsce? Czy musisz ją nadal spłacać? Gdzie się zwrócić po informacje? W tym poradniku wyjaśniamy, jakie masz prawa jako klient firmy pożyczkowej ogłaszającej upadłość oraz jak działać, by chronić swoje interesy.

Kluczowe wnioski:

 • Nawet jeśli firma pożyczkowa zawiesza działalność, pożyczkę i tak trzeba spłacić zgodnie z harmonogramem.
 • W razie problemów warto skontaktować się z infolinią lub działem windykacji firmy w likwidacji.
 • Można sprawdzić status prawny pożyczkodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym.
 • Na bieżąco śledź informacje na stronie internetowej firmy pożyczkowej.
 • Wybieraj sprawdzonych pożyczkodawców, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy dług znika, gdy firma pożyczkowa ogłasza upadłość?

Upadłość firmy pożyczkowej to sytuacja, z którą coraz częściej mierzą się polscy konsumenci. Pandemia COVID-19 i związany z nią kryzys gospodarczy sprawiły, że wiele parabanków znalazło się w tarapatach finansowych. Część z nich zawiesiła działalność lub ogłosiła niewypłacalność. Jakie są konsekwencje takiej decyzji dla klientów, którzy mają do spłaty pożyczkę lub kredyt?

Niestety, upadłość firmy pożyczkowej nie oznacza umorzenia długów. Pożyczka nadal obowiązuje i trzeba ją spłacić zgodnie z pierwotnym harmonogramem określonym w umowie. Dług nie znika, choć jego obsługą po ogłoszeniu upadłości zajmuje się syndyk.

Kto przejmuje obsługę pożyczki?

W momencie ogłoszenia upadłości firmy pożyczkowej sąd wyznacza syndyka, który administruje masą upadłościową. Do jego zadań należy m.in. powiadomienie dłużników (klientów firmy) o nowym numerze rachunku, na który powinni wpłacać raty pożyczki.

Syndyk kontaktuje się listownie lub e-mailowo z osobami, które mają do spłaty zobowiązania. Warto więc uważnie śledzić korespondencję od firmy pożyczkowej, aby na bieżąco reagować na zmiany związane ze spłatą pożyczki online.

Ile firm pożyczkowych zakończyło działalność przez COVID-19?

Pandemia mocno nadwyrężyła finanse wielu instytucji pozabankowych. Według danych CRIF liczba aktywnych firm pożyczkowych zmniejszyła się z 50 w sierpniu 2019 r. do 36 rok później.

Sierpień 2019 50 firm
Sierpień 2020 36 firm

Oznacza to spadek o 28%. Wśród firm, które zawiesiły działalność lub ogłosiły upadłość znalazły się m.in. Ekspres Pożyczka, Ferratum czy wspomniana na początku Filarum.

Dlaczego firmy pożyczkowe mają kłopoty?

Poza mniejszą liczbą udzielanych pożyczek w czasie lockdownu, na problemy finansowe firm wpływ miały również zaostrzone przepisy dot. kosztów pozaodsetkowych.

Nowe regulacje chronią wprawdzie klientów, ale jednocześnie ograniczają zyski pożyczkodawców. Te dwa czynniki sprawiły, że wiele firm musiało zakończyć działalność.

Czytaj więcej: Wniosek 300 plus - jak ubiegać się o świadczenie wychowawcze w 2023?

Gdzie sprawdzić, czy pożyczkodawca działa lub zbankrutował?

Niestety, w przypadku upadłości parabanku komunikacja z jego strony pozostawia często wiele do życzenia. Klienci są informowani o problemach finansowych firmy z opóźnieniem lub wcale. Dlatego warto samodzielnie sprawdzać status swojego pożyczkodawcy.

Przydatne informacje znajdziemy przede wszystkim:

 • na stronie internetowej firmy – często pojawia się tam komunikat o upadłości lub likwidacji,
 • w Krajowym Rejestrze Sądowym – można sprawdzić dane rejestrowe i status prawny pożyczkodawcy,
 • na liście ostrzeżeń publicznych KNF – instytucja publikuje ostrzeżenia przed nieuczciwymi firmami.

Co się dzieje z Twoją pożyczką, gdy firma jest w likwidacji?

Co dzieje się z twoją pożyczką, gdy firma chwilówek upada?

Ogłoszenie upadłości lub rozpoczęcie likwidacji firmy pożyczkowej oznacza zazwyczaj wstrzymanie akcji kredytowej, czyli zaprzestanie udzielania nowych pożyczek. Nie wpływa to jednak na ważność już zawartych umów.

Klienci nadal muszą spłacać pożyczki zgodnie z pierwotnie ustalonym harmonogramem. W praktyce zmienia się jedynie numer rachunku, na który należy wpłacać raty. Nowe dane do przelewu otrzymamy od syndyka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły