Banki

Co to jest KRD? Krajowy Rejestr Dłużników - Wyjaśnienie i informacje

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk24.01.20248 min.
Co to jest KRD? Krajowy Rejestr Dłużników - Wyjaśnienie i informacje

Co to jest KRD? Krajowy Rejestr Dłużników to baza danych zawierająca informacje o osobach i firmach, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań finansowych. Trafienie do tego rejestru może mieć poważne konsekwencje - utrudnia zaciąganie nowych kredytów i zawieranie umów abonamentowych. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest KRD, kto może do niego trafić, jakie niesie to ze sobą skutki i jak wykreślić się z tej niewygodnej bazy danych.

Kluczowe wnioski:
 • KRD to baza danych zawierająca informacje o dłużnikach w Polsce - osobach i firmach, które zalegają ze spłatą zobowiązań.
 • Do KRD można trafić po 30 dniach zwłoki w płatnościach, a wpis usuwa się po 12 miesiącach od spłaty długu.
 • Obecność w KRD utrudnia zaciąganie nowych zobowiązań kredytowych i podpisywanie umów abonamentowych.
 • Wpis do KRD automatycznie obniża wiarygodność i zaufanie kontrahentów oraz instytucji finansowych.
 • Aby sprawdzić, czy jesteś w KRD, możesz złożyć wniosek o ujawnienie twoich danych w tym rejestrze.

Co to jest KRD? Krajowy Rejestr Dłużników

KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników to ogólnopolska baza danych, w której gromadzone są informacje na temat osób i firm mających problemy ze spłatą zobowiązań finansowych. Rejestr ten prowadzony jest przez prywatne firmy, które zbierają dane od wierzycieli - banków, operatorów telekomunikacyjnych, firm pożyczkowych i innych podmiotów udzielających kredytów konsumenckich.

Informacje trafiają do KRD po 30 dniach od terminu płatności faktury lub raty kredytu. Jeśli dłużnik spłaci zaległość, jego dane są usuwane z rejestru po 12 miesiącach od uregulowania należności. Jednak dopóki wpis widnieje w KRD osoba taka może mieć problem z zaciągnięciem nowych zobowiązań kredytowych czy podpisaniem umowy abonamentowej.

W jakim celu funkcjonuje KRD?

Podstawowym celem KRD jest ułatwienie wymiany informacji pomiędzy podmiotami udzielającymi kredytów a ich potencjalnymi klientami. Rejestr pozwala sprawdzić, czy dana osoba lub firma w przeszłości miała problemy ze spłatą zadłużenia i tym samym ocenić jej wiarygodność finansową, zanim udzieli się jej kolejnego kredytu lub pożyczki.

Dzięki temu, banki, firmy pożyczkowe i operatorzy mogą lepiej zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta, a także podjąć decyzję, czy warto z nim zawrzeć umowę i na jakich warunkach.

Jak działa Krajowy Rejestr Dłużników?

KRD działa w ten sposób, że firmy udostępniające kredyty oraz operatorzy telekomunikacyjni przesyłają do niego informacje na temat osób i przedsiębiorstw, które zalegają z płatnościami powyżej 30 dni. Następnie rejestr udostępnia te dane bankom, firmom leasingowym i innym instytucjom zainteresowanym oceną wiarygodności finansowej potencjalnego klienta lub kontrahenta.

Sprawdzenia można dokonać za pośrednictwem specjalnej platformy online lub wysyłając pisemne zapytanie do biura informacji gospodarczej prowadzącego KRD. Usługa ta jest odpłatna.

Ile kosztuje sprawdzenie w KRD?

Koszt jednorazowego sprawdzenia w Rejestrze Dłużników waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od firmy świadczącej taką usługę. Niektóre biura informacji gospodarczej oferują tańsze pakiety dla stałych klientów korzystających regularnie z bazy KRD.

Czytaj więcej: Przelewy wychodzące mBank - szybkie płatności Eliksir online

Kto może trafić do Krajowego Rejestru Dłużników?

Do KRD trafiają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które mają problemy ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań - mogą to być raty kredytu w banku, rachunki za telefon czy internet, ale również niepłacone mandaty, alimenty czy opłaty sądowe.

Warunkiem wpisania do rejestru jest minimum 30 dni zwłoki w płatnościach oraz brak reakcji dłużnika na wezwania do spłaty zadłużenia.

Zatem jeśli zaniedbasz na ponad miesiąc jakąkolwiek należność i nie zareagujesz na monity od wierzyciela, najprawdopodobniej trafisz do KRD. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i firm oraz instytucji.

Kto może sprawdzać KRD?

Dostęp do danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Dłużników mają:

 • banki,
 • operatorzy telekomunikacyjni,
 • firmy leasingowe i faktoringowe,
 • firmy windykacyjne i kancelarie prawne,
 • sklepy ratalne i firmy pożyczkowe

oraz inne instytucje udzielające kredytów, które dzięki KRD mogą sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego klienta.

Jakie są konsekwencje wpisu do KRD?

Co to jest KRD? Krajowy Rejestr Dłużników - Wyjaśnienie i informacje

Główną konsekwencją znalezienia się w KRD jest utrudniony dostęp do nowych produktów finansowych - kredytów, kart kredytowych, limitów w koncie. Banki i firmy pożyczkowe weryfikują klientów w Rejestrze Dłużników i jeśli widzą, że ktoś ma już problemy ze spłatą zobowiązań, najprawdopodobniej odmówią mu kolejnej pożyczki.

Możliwe konsekwencje wpisu do KRD
- odmowa udzielenia kredytu w banku
- niemożność zawarcia umowy z operatorem komórkowym
- utrudniony zakup telefonu lub laptopa na raty
- kłopoty przy staraniu się o kartę kredytową

Poza tym, obecność w KRD automatycznie obniża wiarygodność finansową w oczach potencjalnych kontrahentów i pracodawców. Może utrudnić np. wynajęcie mieszkania czy otrzymanie premii w pracy.

Jak długo jest się w KRD?

Jeżeli spłacimy zaległe zobowiązanie, nasze dane nie znikają od razu z KRD. Informacja o opóźnieniach w spłacie widnieje w Rejestrze jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy od momentu uregulowania należności. Dopiero potem zostaje usunięta z bazy danych.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Aby dowiedzieć się czy znajdujemy się w Rejestrze Dłużników, należy złożyć specjalny wniosek do biura informacji gospodarczej prowadzącego KRD. Można to zrobić drogą online lub osobiście w placówce firmy.

Po złożeniu wniosku i opłaceniu niewielkiej opłaty (zazwyczaj kilkanaście złotych) otrzymamy raport ze szczegółami na temat naszych ewentualnych zaległości widocznych w KRD.

Jak często aktualizowany jest KRD?

Dane w Krajowym Rejestrze Dłużników uaktualniane są na bieżąco. Oznacza to, że jeśli właśnie dokonaliśmy płatności za zaległe zobowiązanie, informacja o spłacie powinna pojawić się w KRD najpóźniej następnego dnia roboczego.

Jak i kiedy zniknąć z Krajowego Rejestru Dłużników?

Aby zniknąć z KRD należy najpierw spłacić wszelkie zaległości, które skutkowały wpisem do rejestru. Dopiero gdy uregulujemy należność wobec wierzyciela, możemy wystąpić o usunięcie naszych danych z bazy. Nastąpi to automatycznie po 12 miesiącach od spłaty zadłużenia pod warunkiem, że w międzyczasie nie powstały nowe długi.

Warto pamiętać, że samo spłacenie zaległości nie likwiduje od razu wpisu z KRD. Konieczny jest dodatkowy okres 12 miesięcy "karencji", żeby wykazać, iż nie mamy więcej problemów ze spłatą bieżących zobowiązań.

Podsumowanie

Krajowy Rejestr Dłużników, potocznie zwany KRD, to baza danych zawierająca informacje na temat osób i firm mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Trafienie do tego rejestru może mieć poważne konsekwencje, między innymi utrudnia zaciąganie nowych kredytów czy podpisywanie umów abonamentowych.

Wpis do KRD następuje automatycznie w momencie, gdy mamy co najmniej 30-dniowe opóźnienie w spłacie rat kredytu, rachunków za media, alimentów czy mandatów. Informacja o długu pozostaje w rejestrze przez 12 miesięcy od momentu spłaty zaległości.

Dane zgromadzone w Krajowym Rejestrze Dłużników są regularnie sprawdzane przez banki, operatorów komórkowych, firmy leasingowe i inne instytucje finansowe zainteresowane oceną wiarygodności potencjalnego klienta. Dlatego obecność w KRD znacząco utrudnia dostęp do nowych produktów kredytowych.

Podsumowując, Krajowy Rejestr Dłużników pełni funkcję "czarnej listy" osób i podmiotów, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Trafienie do KRD pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji i powinno mobilizować do jak najszybszej spłaty zaległości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie