Nieruchomości

Co warto wiedzieć o najmie okazjonalnym przed podpisaniem umowy?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak02.12.20235 min.
Co warto wiedzieć o najmie okazjonalnym przed podpisaniem umowy?

Coraz więcej osób decyduje się na najem okazjonalny u notariusza jako sposób na dochodową inwestycję. Zanim jednak zdecydujesz się podpisać umowę, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami tej formy najmu.

Kluczowe wnioski:

 • Najem okazjonalny nie wymaga aktu notarialnego, ale specjalnych oświadczeń tak.
 • Umowę można zawrzeć na maksymalnie 10 lat i nie ma możliwości automatycznego przedłużenia.
 • Najemca musi być osobą fizyczną, a przedmiotem najmu lokal mieszkalny.
 • W razie eksmisji najemcy, właściciel musi zapewnić lokal zastępczy.
 • Warto rozważyć tę formę najmu, bo daje więcej możliwości niż najem zwyczajny.

Mam nadzieję, że to krótkie wprowadzenie wraz z najważniejszymi wnioskami pomoże Ci podjąć dobrą decyzję w sprawie najmu okazjonalnego. Podsumowałem najistotniejsze kwestie w przystępny sposób. Jeśli masz dodatkowe pytania, daj znać!

Czy najem okazjonalny to dobra inwestycja w 2023 roku?

Najem okazjonalny cieszy się coraz większą popularnością wśród osób szukających alternatywy dla tradycyjnego najmu. Co decyduje o atrakcyjności tej formy najmu w 2023 roku?

Przede wszystkim, najem okazjonalny daje właścicielowi mieszkania większą swobodę i elastyczność niż najem tradycyjny. Umowa zawierana jest na czas określony (maksymalnie 10 lat) i nie przedłuża się automatycznie. Dzięki temu łatwiej jest wypowiedzieć najem niż w przypadku najmu tradycyjnego.

Inną zaletą dla właściciela jest łatwiejsza eksmisja w przypadku konieczności opróżnienia lokalu. Wystarczy zapewnić lokatorowi lokal zastępczy i nie trzeba przechodzić przez skomplikowaną procedurę sądową jak przy najmie tradycyjnym.

Wady najmu okazjonalnego

Oczywiście, najem okazjonalny ma też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność zapewnienia lokalu zastępczego w przypadku eksmisji oraz ograniczony czas trwania umowy do 10 lat.

Ponadto, najem okazjonalny nie jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu nieruchomości. W ich przypadku jedyną opcją pozostaje najem instytucjonalny.

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy najmu okazjonalnego?

Aby prawidłowo zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, potrzebne są następujące dokumenty:

 • umowa najmu okazjonalnego zawierająca dane stron, przedmiot najmu, czas trwania, wysokość czynszu i inne istotne elementy,
 • oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i opróżnieniu lokalu,
 • oświadczenie właściciela o zapewnieniu lokalu zastępczego dla najemcy,
 • zgoda właściciela lokalu zastępczego.

Co istotne, oświadczenia muszą zostać złożone przed notariuszem, natomiast sama umowa najmu nie wymaga formy aktu notarialnego. Wystarczy zwykła forma pisemna z podpisami stron.

Rodzaj dokumentu Wymagana forma
Umowa najmu Forma pisemna
Oświadczenia Forma notarialna

Czytaj więcej: Program poleceń Santander – Oszczędzaj i zarabiaj z naszym programem poleceń

Ile trwa umowa najmu okazjonalnego i jak ją wypowiedzieć?

Jedną z podstawowych cech umowy o najem okazjonalny jest jej ściśle określony czas trwania. Zgodnie z przepisami, maksymalny okres na jaki może zostać zawarta umowa to 10 lat.

Co ważne, po upływie tego czasu umowa przestaje obowiązywać i nie dochodzi do jej automatycznego przedłużenia. Aby kontynuować najem, konieczne jest zawarcie nowej umowy.

Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy w trakcie jej trwania, to nie można tego zrobić bez podania ważnej przyczyny. Taka przyczyna może stanowić np. zaległości czynszowe ze strony najemcy, niszczenie lokalu lub zakłócanie porządku domowego.

Najkrótszy okres wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego to 3 miesiące.

Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego

Aby przedłużyć umowę na kolejne lata (maks. 10 lat) trzeba zawrzeć zupełnie nową umowę najmu okazjonalnego, ponieważ poprzednia wygasa automatycznie po określonym w niej czasie.

Nowa umowa musi ponownie zawierać oświadczenia stron złożone przed notariuszem. Nie można po prostu przedłużyć starej umowy.

Kto może wynająć mieszkanie w ramach najmu okazjonalnego?

Co warto wiedzieć o najmie okazjonalnym przed podpisaniem umowy?

Najem okazjonalny jest przeznaczony tylko dla konkretnej grupy osób. Z umowy tej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które:

 • nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu nieruchomości,
 • chcą wynająć lokal w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (a nie np. pod działalność gospodarczą).

Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, umowa najmu okazjonalnego nie może mieć zastosowania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że najemca niekoniecznie musi być obywatelem Polski. Cudzoziemcy również mogą wynająć mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny.

Jakie opodatkowanie obowiązuje przy najmie okazjonalnym?

Osoby decydujące się na najem okazjonalny powinny pamiętać o konieczności rozliczenia podatkowego z tego tytułu. Obowiązek podatkowy spoczywa po stronie wynajmującego.

Najem okazjonalny można rozliczać na dwa sposoby:

 • ryczałt od przychodów (stawka 8,5% do 100 tys. zł rocznie lub 12,5% od nadwyżki),
 • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (po odliczeniu kosztów).

Wybór zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i opłacalności poszczególnych wariantów. Więcej porad podatkowych znajdziesz w naszym poradniku Jak rozliczyć prywatny najem mieszkania.

Jak ustalić wysokość kaucji przy najmie okazjonalnym?

Kaucja przy najmie okazjonalnym nie jest obowiązkowa, ale warto ją ustalić w umowie. Stanowi zabezpieczenie na wypadek np. zaległości czynszowych lub zniszczenia mieszkania przez lokatora.

Ustalając wysokość kaucji, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość miesięcznego czynszu. Zgodnie z przepisami, kaucja przy najmie okazjonalnym może wynosić maksymalnie 6-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal.

Jeśli np. czynsz wynosi 2 000 zł miesięcznie, to kaucja może maksymalnie opiewać na kwotę 12 000 zł (6 x 2 000). Oczywiście można też ustalić niższą kwotę, np. 3-miesięczny czynsz, czyli 6 000 zł.

Jak przebiega eksmisja lokatora z najmu okazjonalnego?

Jedną z największych zalet najmu okazjonalnego jest stosunkowo prosta eksmisja lokatora w razie konieczności opróżnienia lokalu. Nie jest wymagany wyrok sądu jak przy najmie tradycyjnym.

Warunkiem przeprowadzenia eksmisji z najmu okazjonalnego jest jednak zapewnienie lokatorowi lokalu zastępczego. Dopiero po wskazaniu takiego lokalu i braku dobrowolnej wyprowadzki ze strony dotychczasowego najemcy, możliwe jest wszczęcie procedury eksmisyjnej.

Sam przebieg eksmisji wygląda w następujący sposób:

 1. Wypowiedzenie umowy najmu z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
 2. Wezwanie do opróżnienia lokalu,
 3. Wskazanie lokalu zastępczego dla najemcy
 4. Wszczęcie egzekucji eksmisyjnej przez komornika w razie odmowy wykwaterowania się

Czy najem okazjonalny zapewnia ochronę praw lokatora?

Osoby obawiające się o swoje prawa jako lokatora z pewnością zadają sobie pytanie, czy przy najmie okazjonalnym również obowiązują przepisy chroniące najemcę.

Odpowiedź brzmi: tak. Nawet przy najmie okazjonalnym lokator podlega ochronie zapisanej w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Oznacza to m.in. prawo do:

 • zachowania dotychczasowych warunków umowy przy jej przedłużeniu,
 • wypowiedzenia umowy bez konieczności podania przyczyny,
 • uzyskania zastępczego lokalu socjalnego w razie eksmisji z dotychczasowego mieszkania.

Nawet specyfika najmu okazjonalnego, czyli potencjalnie łatwiejsza eksmisja, nie oznacza całkowitego braku ochrony praw lokatora w tym zakresie.

Najczęstsze pytania

Oto przykładowy FAQ na temat najmu okazjonalnego:

Najem okazjonalny może być zawarty maksymalnie na 10 lat i jest dostępny tylko dla osób fizycznych, które wynajmują lokal na własne potrzeby mieszkaniowe. Najem instytucjonalny nie ma ograniczeń czasowych, ale jest przeznaczony wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

Aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, potrzebne jest sporządzenie samej umowy (w formie pisemnej) oraz trzech dodatkowych oświadczeń złożonych przed notariuszem: najemcy o poddaniu się egzekucji, wynajmującego o zapewnieniu lokalu zastępczego oraz zgoda właściciela lokalu zastępczego.

Tak, mimo pewnych odrębności tej formy najmu, najemca korzysta z ochrony prawnej na zasadach ogólnych określonych w Ustawie o ochronie praw lokatorów - m.in. w zakresie warunków przedłużenia umowy czy wypowiedzenia.

Przepisy pozwalają na pobranie przy najmie okazjonalnym kaucji w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności miesięcznego czynszu. Kwota kaucji zależy jednak od uzgodnień między stronami umowy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły