News

Co Wiceprezes NBP mówi o Glapińskim w rozmowie z Financial Times?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk04.12.20236 min.
Co Wiceprezes NBP mówi o Glapińskim w rozmowie z Financial Times?

W rozmowie z "Financial Times" wiceprezeska NBP Marta Kightley broni Adama Glapińskiego przed zarzutami o brak niezależności i działanie w interesie partii rządzącej.

Kluczowe wnioski:
  • Kightley ostrzega, że ewentualne zawieszenie Glapińskiego naruszyłoby prawo UE i stanowiło niebezpieczny precedens.
  • Decyzje NBP, takie jak obniżka stóp procentowych czy skup obligacji, były jej zdaniem zgodne z prawem i oparte na racjonalnych przesłankach.
  • NBP poinformował EBC o planach postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu i prosi o opinię w tej sprawie.
  • Kightley nie zna innego przypadku, by prezes banku centralnego był tak zastraszany przez polityków bez uzasadnionej przyczyny.
  • W opinii NBP ewentualne zawieszenie Glapińskiego byłoby bezprecedensową ingerencją polityków w niezależność banku.

NBP broni niezależności przed atakiem polityków

Narodowy Bank Polski prowadzi kampanię mającą na celu obronę niezależności instytucji oraz jej prezesa Adama Glapińskiego. Jest to odpowiedź na zapowiedzi polityków opozycji, którzy grożą postawieniem Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" wiceprezeska NBP Marta Kightley ostrzegła, że taki ruch będzie stanowił bezprecedensową ingerencję polityków w niezależność banku centralnego.

Zdaniem NBP, oskarżenia formułowane pod adresem Glapińskiego nie mają uzasadnienia w faktach. Kightley broniła decyzji NBP o obniżce stóp procentowych i zakupie obligacji skarbowych, twierdząc że były one zgodne z prawem i podejmowane w oparciu o racjonalne przesłanki ekonomiczne.

Groźby Trybunału Stanu i opinia EBC

Lider PO Donald Tusk zapowiedział wprawdzie, że po wygranych wyborach Glapiński zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu i zawieszony w pełnieniu obowiązków. Jednak NBP przekonuje, że byłoby to naruszenie prawa UE i traktatów regulujących funkcjonowanie Europejskiego Banku Centralnego.

NBP zwrócił się do EBC z prośbą o opinię na temat ewentualnego zawieszenia prezesa Glapińskiego przez Trybunał Stanu. Kightley ostrzegła, że w takim przypadku NBP odwoła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Decyzje NBP były zgodne z mandatem banku

Wiceprezeska Kightley broniła również decyzji NBP, które były przedmiotem krytyki ze strony polityków. Chodzi przede wszystkim o dwie kwestie - zakup obligacji skarbowych przez NBP oraz radykalną obniżkę stóp procentowych na krótko przed wyborami.

Jak twierdzi Kightley, zakup obligacji odbywał się na rynku wtórnym, nie naruszał więc niezależności NBP ani nie oznaczał monetyzacji długu. Natomiast obniżka stóp była jej zdaniem uzasadniona względami ekonomicznymi, a jednorazowy, znaczny ruch był lepszy niż stopniowe cięcie.

Myślę, że czasami taki zdecydowany ruch może być lepszy niż rozłożenie w czasie – powiedziała Kightley.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki rządzi: tajemnice i szczegóły za kulisami

Bezprecedensowa groźba polityków pod adresem prezesa

Kightley stwierdziła, że bankierzy centralni często są krytykowani publicznie i werbalnie atakowani. Jednak jej zdaniem przypadek Adama Glapińskiego jest wyjątkowy i bezprecedensowy, ponieważ politycy grożą prezesowi NBP zawieszeniem "bez uzasadnionego powodu", mimo że nie złamał on prawa.

Przypomnijmy, że w 2022 r. Glapiński rozpoczął drugą 6-letnią kadencję na stanowisku prezesa NBP. Jak podkreśla "Financial Times", zgodnie z zasadami EBC prezes banku centralnego może zostać odwołany jedynie w wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach (np. poważne uchybienia), a nie z powodów politycznych.

Zasady odwołania prezesa banku centralnego wg EBC
- Niespełnianie warunków niezbędnych do pełnienia obowiązków
- Poważne uchybienia w wykonywaniu obowiązków

Dlatego też NBP uznaje, że groźby pod adresem Glapińskiego stanowią polityczny atak na niezależność instytucji i są nie do zaakceptowania. Bank liczy, że znajdzie poparcie ze strony EBC i innych instytucji UE.

Konsekwencje dla całego systemu banków centralnych

Co Wiceprezes NBP mówi o Glapińskim w rozmowie z Financial Times?

Na koniec warto dodać, że NBP ostrzega, iż atak na niezależność instytucji może mieć szersze konsekwencje. Zdaniem Kightley, jeśli polscy politycy zdołają zawiesić prezesa NBP bez uzasadnionych podstaw, stworzy to niebezpieczny precedens osłabiający cały Europejski System Banków Centralnych.

Dlatego NBP apeluje o wsparcie do EBC, ostrzegając, że sprawa Glapińskiego dotyczy nie tylko Polski, ale całej unijnej architektury banków centralnych. Pozostaje mieć nadzieję, że argumenty NBP znajdą zrozumienie i ostudzą zapędy polityków dążących do podporządkowania sobie niezależnej instytucji.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kampanię prowadzoną przez Narodowy Bank Polski w celu obrony własnej niezależności oraz prezesa Adama Glapińskiego przed atakami ze strony polityków. Opisałem groźby postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, które padły ze strony Donalda Tuska. Przytoczyłem argumenty NBP, zgodnie z którymi byłoby to naruszenie prawa i bezprecedensowa ingerencja polityków.

Następnie omówiłem kwestie, które stały się powodem ataków na NBP i Glapińskiego - decyzje o obniżce stóp procentowych i zakupie obligacji. Przedstawiłem opinię wiceprezes Marty Kightley, która broniła tych decyzji jako racjonalnych i zgodnych z mandatem banku centralnego. Zacytowałem jej słowa, że "zdecydowany ruch może być lepszy niż rozłożenie w czasie".

Następnie zwróciłem uwagę, że przypadek Glapińskiego jest według NBP bezprecedensowy, ponieważ prezes banku centralnego został zastraszony przez polityków "bez uzasadnionego powodu". Przytoczyłem przepisy EBC mówiące o tym, że można go odwołać tylko w ściśle określonych przypadkach. Na koniec dodałem, że zdaniem NBP sprawa ma znaczenie dla całego systemu banków centralnych w UE.

Mam nadzieję, że w przystępny i obiektywny sposób przedstawiłem spór dotyczący NBP i jego prezesa. Myślę, że powinien on znaleźć rozstrzygnięcie z poszanowaniem zasad praworządności i apolityczności banku centralnego. Liczę, że mój artykuł pomoże Czytelnikom lepiej zrozumieć tę ważną kwestię.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły