News

Coraz większa liczba Polaków zatrudnia się. Eksperci zauważają ciekawy trend.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.12.20236 min.
Coraz większa liczba Polaków zatrudnia się. Eksperci zauważają ciekawy trend.

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, co zauważają eksperci. Wynika to z kilku ciekawych trendów na rodzimym rynku pracy. Przede wszystkim rośnie aktywność zawodowa kobiet, które coraz chętniej godzą obowiązki domowe z pracą. Poza tym na rynek pracy wracają emeryci, których do działania zmusza rosnąca inflacja. Równocześnie młodzi, wykształceni pracownicy coraz częściej decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia w poszukiwaniu lepszych warunków i wyższego wynagrodzenia.

Wzrost aktywności zawodowej Polaków

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polaków. Jak wynika z danych GUS, wskaźnik ten zwiększył się z 57,3% w pierwszym kwartale 2021 roku do 58,4% w trzecim kwartale 2023 roku. To bardzo dobry sygnał dla naszej gospodarki, oznaczający rosnącą podaż pracy.

Za tę pozytywną zmianę odpowiada przede wszystkim większa aktywność zawodowa kobiet oraz mieszkańców wsi. Wracają też na rynek pracy emeryci, zmuszeni do tego rosnącą inflacją. Widać więc, że Polacy nie boją się pracy i gotowi są podejmować zatrudnienie w różnych okolicznościach.

Rosnąca aktywność zawodowa kobiet

Kluczową rolę we wzroście aktywności zawodowej Polaków odgrywają kobiety. W badanym okresie wskaźnik aktywności zawodowej pań zwiększył się z 49,4% do 51,5%. To efekt m.in. coraz większej liczby kobiet łączących pracę zawodową z obowiązkami domowymi i wychowawczymi.

Pracodawcy dostrzegają tę zmianę i oferują kobietom coraz lepsze warunki pracy, m.in. elastyczny czas pracy, pracę zdalną czy opiekę nad dziećmi. To z pewnością zachęci jeszcze więcej pań do wejścia na rynek pracy.

Kobiety coraz chętniej decydują się na pracę

Decyzja kobiet o podjęciu pracy zawodowej jest zjawiskiem niezwykle korzystnym dla polskiej gospodarki. Zwiększa się dzięki temu podaż pracy, a pracodawcy zyskują dostęp do większej liczby kompetentnych i zaangażowanych pracowników.

Młode kobiety rzadziej decydują się na potomstwo, co przenosi ich aktywność z pola rodzinnego na zawodowe

Na zmianę postaw kobiet wpływają różne czynniki. Coraz więcej młodych pań decyduje się odkładać macierzyństwo na później i skupiać na karierze zawodowej. Jednocześnie rozwój technologii i elastyczne formy pracy pozwalają godzić obowiązki domowe z zawodowymi. Wreszcie rośnie też świadomość kobiet, które chcą samodzielnie zadbać o swoją niezależność finansową.

Wyzwania dla pracodawców

Wzrost aktywności zawodowej kobiet to duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować miejsca pracy do potrzeb pań. Chodzi przede wszystkim o:

  • Elastyczny czas pracy
  • Pracę zdalną
  • Zapewnienie opieki nad dziećmi

Firmy, które dadzą kobietom odpowiednie warunki do godzenia życia zawodowego z prywatnym, zyskają w ich osobach wartościowych pracowników.

Czytaj więcej: Rewolucja w lombardach: pożyczki pod zastaw w nowej odsłonie

Pracujący emeryci zmuszeni przez inflację

Kolejną grupą zawodową, która zwiększa swoją aktywność na rynku pracy są emeryci. Wysoki poziom inflacji zmusza wielu z nich do szukania dodatkowych źródeł dochodu mimo pobierania świadczeń emerytalnych.

Dane GUS wskazują, że w trzecim kwartale 2023 roku wskaźnik aktywności zawodowej osób w wieku poprodukcyjnym wyniósł 8,2% i był o 1,1 pkt. proc. wyższy niż przed rokiem. Oznacza to, że co 12. emeryt pracuje, aby uzupełnić domowy budżet.

Wyszczególnienie III kwartał 2022 III kwartał 2023
Aktywność zawodowa osób w wieku poprodukcyjnym 7,1% 8,2%

Wbrew pozorom aktywność zawodowa emerytów to dobra wiadomość dla gospodarki. Ich doświadczenie i umiejętności mogą być bardzo cenne dla wielu pracodawców.

Młodzi profesjonaliści częściej zmieniają pracę

Coraz większa liczba Polaków zatrudnia się. Eksperci zauważają ciekawy trend.

Ciekawym trendem na rynku pracy jest zjawisko "job hoppingu", czyli częstej zmiany miejsca zatrudnienia przez młodych, dobrze wykształconych specjalistów. Poszukują oni pracy w trakcie trwania stosunku pracy i nie boją się zmieniać pracodawcy w celu szybszego awansu lub podwyżki.

Z badania przeprowadzonego przez BIEC wynika, że "job hopping" w III kwartale 2023 roku dotyczył głównie osób:

  • Do 34 roku życia
  • Z wyższym wykształceniem

Pracodawcy muszą więc konkurować o takich pracowników atrakcyjnymi benefitami, a także ścieżkami rozwoju i awansu wewnątrz firmy. W przeciwnym razie specjaliści ci będą odchodzić do konkurencji.

Szybka rotacja kadr wyzwaniem dla firm

Zjawisko "job hoppingu" stanowi jednak pewne wyzwanie dla pracodawców. Częste odejścia dobrych specjalistów oznaczają konieczność rekrutacji i szkolenia nowych osób. Dlatego firmy starają się zatrzymywać najlepszych pracowników, oferując im ciekawe projekty, możliwości rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Procesy na rynku pracy utrzymują równowagę

Eksperci zauważają, że mimo oznak spowolnienia gospodarczego wciąż utrzymuje się względna równowaga na polskim rynku pracy. Wpływ na to mają m.in. opisane wyżej trendy, czyli rosnąca aktywność zawodowa Polaków i większa mobilność pracowników.

Dzięki temu bezrobocie pozostaje na rekordowo niskim poziomie (według BAEL 2,6-2,9%), a liczba ofert pracy tylko nieznacznie się zmniejsza. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, jeśli nastąpi wyraźne ożywienie gospodarcze.

Możliwy niedobór rąk do pracy przy ożywieniu

Analitycy przewidują, że obecne trendy na rynku pracy wystarczają do utrzymania równowagi przy słabym wzroście gospodarczym. Jednak w przypadku poprawy koniunktury i ożywienia gospodarczego może pojawić się problem niedoboru rąk do pracy.

Aby go uniknąć, konieczne będzie utrzymanie wysokiej aktywności zawodowej Polaków oraz dodatkowe działania, np. aktywizacja osób biernych zawodowo, zachęcanie do powrotów z emigracji czy otwarcie rynku pracy dla imigrantów.

Najbliższe lata pokażą, czy Polska poradzi sobie z wyzwaniem rosnącego zapotrzebowania firm na pracowników. Od tego zależy w dużej mierze przyszły wzrost gospodarczy.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kilka ciekawych trendów, jakie obserwujemy obecnie na polskim rynku pracy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rosnącą aktywność zawodową Polaków, co jest bardzo dobrą wiadomością dla naszej gospodarki. Kluczową rolę odgrywają tutaj kobiety, które coraz chętniej godzą pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Nie bez znaczenia jest też większa aktywność zawodowa emerytów, zmuszonych do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu przez rosnącą inflację. Z kolei młodzi, dobrze wykształceni specjaliści coraz częściej decydują się na zmianę pracy, aby szybciej awansować i zarabiać więcej.

Mimo oznak spowolnienia gospodarczego, te pozytywne trendy pozwalają utrzymać równowagę na rynku pracy i rekordowo niskie bezrobocie. Niepokoić może natomiast prognozowany niedobór rąk do pracy w przypadku poprawy koniunktury i ożywienia gospodarki.

W artykule starałem się przedstawić najciekawsze obserwacje na temat obecnej sytuacji i przyszłości polskiego rynku pracy. Mam nadzieję, że udało mi się to zrobić w przystępny i angażujący sposób.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły