News

Czas budowy mieszkań rośnie. Cztery miesiące dłużej niż cztery lata temu

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska11.12.20237 min.
Czas budowy mieszkań rośnie. Cztery miesiące dłużej niż cztery lata temu

Czas budowy mieszkań w Polsce systematycznie rośnie - średnio oddawane budynki mieszkalne potrzebują budowy o 1,2 miesiąca dłużej niż rok temu i już o 4,4 miesiąca dłużej niż 4 lata temu, wynika z danych GUS.

Kluczowe wnioski:
 • Najbardziej wydłużył się czas budowy domów jednorodzinnych - obecnie to średnio prawie 52 miesiące.
 • Deweloperzy budują nieco szybciej niż inwestorzy indywidualni - ich budowy trwają średnio niecałe 25 miesięcy.
 • Wysokie ceny nieruchomości mogą mobilizować deweloperów do szybszego kończenia inwestycji.
 • Rządowy program dopłat do kredytów ma zachęcać do zwiększenia podaży mieszkań i może przyspieszać budowy.
 • Rosnące stopy procentowe i koszty finansowania utrudniają szybką finalizację projektów budowlanych.

Czas budowy domów jednorodzinnych przekroczył 50 miesięcy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średni czas budowy domu jednorodzinnego oddanego do użytkowania w Polsce wynosi obecnie aż 51,9 miesiąca, czyli ponad 4 lata. To zdecydowanie najdłuższy średni czas spośród wszystkich typów budynków mieszkalnych.

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, czas ten wydłużył się o 2,3 miesiąca. Jeszcze większa różnica jest widoczna w perspektywie 4 lat - wtedy realizacja domu jednorodzinnego trwała średnio 48,4 miesiąca, a więc o 3,5 miesiąca krócej.

Można więc mówić o wyraźnej tendencji zwyżkowej, jeśli chodzi o czas potrzebny na wybudowanie domu jednorodzinnego od momentu rozpoczęcia budowy do oddania go do użytkowania. Coraz dłużej trzeba czekać na finalizację takich inwestycji.

Rosnące koszty i problemy z finansowaniem

Na wydłużający się czas budowy domów jednorodzinnych wpływ ma przede wszystkim rosnąca inflacja oraz związany z tym wzrost kosztów materiałów i robocizny budowlanej. Utrudnia to realizację budżetów przewidzianych na budowę i wymusza poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania inwestycji, co opóźnia prace.

Kolejnym czynnikiem jest gwałtowny wzrost stóp procentowych, który podniósł raty kredytów hipotecznych i sprawił, że znaczna część budujących z dnia na dzień straciła zdolność kredytową. To także przekłada się na wydłużenie budów z powodu braku środków na ich kontynuację.

Wzrost średniego czasu budowy o 4,4 miesiąca

Patrząc na budownictwo mieszkaniowe w Polsce jako całość, również widać tendencję do wydłużania się średniego czasu budowy. Z ostatnich danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku ten czas był dłuższy o 1,2 miesiąca w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku.

Porównując do sytuacji sprzed 4 lat, różnica jest jeszcze większa i wynosi aż 4,4 miesiąca. Czas potrzebny na wybudowanie i oddanie do użytku nowego budynku mieszkalnego z 43,4 miesiąca zwiększył się do obecnych 43,8 miesiąca.

Największy problem mają inwestorzy indywidualni

Choć problem dotyczy całej branży budowlanej, to zdecydowanie najmocniej odczuwają go inwestorzy indywidualni budujący domy jednorodzinne. Nie dysponują oni tak dużym zapleczem finansowym i organizacyjnym, jak duże firmy deweloperskie.

Ponadto deweloperzy, widząc rosnące ceny mieszkań, mogą być bardziej zmotywowani do jak najszybszego finalizowania rozpoczętych inwestycji, aby zmonetyzować je na korzystnych warunkach.

Czytaj więcej: Pełczyńska-Nałęcz dołącza do składu rządu Tuska - Unikatowe Wieści Polityczne

Deweloperzy budują szybciej niż inwestorzy indywidualni

Mimo że średni czas budowy ogółem wydłuża się, to w przypadku inwestycji realizowanych przez firmy deweloperskie jest on zauważalnie krótszy niż budów domów jednorodzinnych prowadzonych indywidualnie.

Typ budynku Średni czas budowy
Domy jednorodzinne 51,9 miesiąca
Mieszkania deweloperskie 24,8 miesiąca

Jak wynika z danych GUS, średnio budowa mieszkania wielorodzinnego od dewelopera trwa obecnie 24,8 miesiąca, a więc nieco ponad 2 lata. To prawie dwa razy mniej niż w przypadku domów jednorodzinnych.

Przewaga organizacyjna i finansowa sprawia, że deweloperzy są w stanie realizować swoje inwestycje w sposób bardziej efektywny i szybszy.

Największy problem z przeciągającym się czasem budowy mają obecnie inwestorzy indywidualni.

Mieszkania od deweloperów powstają w 24 miesiące

Czas budowy mieszkań rośnie. Cztery miesiące dłużej niż cztery lata temu

Biorąc pod uwagę dynamikę zmian, w ciągu ostatnich 4 lat średni czas budowy mieszkań deweloperskich także nieco się wydłużył - z 23,4 miesiąca do obecnych 24,8 miesiąca, czyli o 1,4 miesiąca.

Jednak w ostatnim roku ten czas minimalnie się skrócił, co może wynikać właśnie z rosnących cen mieszkań i chęci deweloperów do jak najszybszego oddawania kolejnych inwestycji, aby zmonetyzować je na korzystnych warunkach rynkowych.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego

Pewne przyspieszenie w budowach mieszkań przez deweloperów może także wynikać z realizacji rządowego programu gwarantowanych kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego. Zwiększa on atrakcyjność zakupu nowych mieszkań, a tym samym podnosi popyt, co skłania firmy deweloperskie do zwiększenia podaży poprzez szybszą realizację kolejnych projektów.

Program dopłat rządowych przyspiesza budowy

Trzeba podkreślić, że w ostatnim czasie podjęto szereg działań ze strony rządu, które mają złagodzić negatywne skutki kryzysu na rynku mieszkaniowym. Jednym z nich jest właśnie wspomniany już program gwarantowanych kredytów bez wkładu własnego dla osób do 45. roku życia.

Kolejnym programem wspierającym budownictwo mieszkaniowe jest Fundusz Dopłat, z którego udzielane są niskooprocentowane kredyty na zakup mieszkań od deweloperów. To także ma zachęcać deweloperów do zwiększania podaży mieszkań i przyspieszania realizacji projektów.

Czy dopłaty wpłyną na skrócenie czasu budowy?

Trudno na razie ocenić, czy wspomniane programy będą skuteczne i faktycznie wpłyną na skrócenie średniego czasu budowy mieszkań, szczególnie przez deweloperów. W kolejnych kwartałach okaże się, czy dopłaty z Funduszu Dopłat przełożą się na większą aktywność firm deweloperskich.

Wysokie ceny motywują do szybszego kończenia

Jak już wspomniano, wysokie i ciągle rosnące ceny mieszkań mogą motywować deweloperów do jak najszybszego kończenia rozpoczętych inwestycji. Im szybciej bowiem oddadzą gotowe mieszkania, tym wyższą cenę będą mogli za nie uzyskać w aktualnych, korzystnych warunkach rynkowych.

 • Nawet kilkumiesięczne opóźnienie w oddaniu inwestycji może się wiązać z utratą potencjalnych zysków wynikających z rosnących cen.
 • Deweloperzy przyspieszają więc prace, ponosząc nawet dodatkowe koszty, aby jak najszybciej oddać mieszkania i spieniężyć inwestycje po wysokich cenach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na pewno nie jest to regułą i zapewne są też na rynku firmy, które z różnych powodów nie są w stanie utrzymać harmonogramów swoich inwestycji. Niemniej presja popytowa i windowanie cen mieszkań z pewnością mobilizuje część deweloperów do maksymalnego przyśpieszenia budów.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się problemowi wydłużającego się czasu budowy domów i mieszkań w Polsce. Na podstawie aktualnych danych GUS pokazałem, że zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i mieszkań od deweloperów, średni okres realizacji tych inwestycji systematycznie rośnie.

Zwróciłem szczególną uwagę na sytuację inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. To oni borykają się z największymi problemami, a czas budowy ich domów przekroczył już 50 miesięcy. Deweloperzy radzą sobie nieco lepiej, choć i oni odnotowują opóźnienia.

Starałem się wskazać główne przyczyny, dla których budowy trwają coraz dłużej. Są to m.in. rosnące koszty i problemy z finansowaniem inwestycji, a także niedobory materiałów i wykwalifikowanych ekip budowlanych.

Wspomniałem również o programach pomocowych z budżetu państwa, które mają złagodzić negatywne skutki kryzysu dla branży budowlanej. Czas pokaże, czy będą one skuteczne i pozwolą przyśpieszyć realizację inwestycji mieszkaniowych w Polsce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły