News

Czego możemy spodziewać się w tej kadencji? RELACJA NA ŻYWO

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska12.12.20236 min.
Czego możemy spodziewać się w tej kadencji? RELACJA NA ŻYWO

W czasie expose premiera Tuska poznaliśmy najważniejsze założenia programowe nowego rządu, a także jego pełny skład osobowy.

Kluczowe wnioski:
 • Koalicja Obywatelska będzie odpowiadać za władzę i elementy programu światopoglądowego.
 • Trzecia Droga skupi się na gospodarce i polityce społecznej.
 • Przedstawiono założenia polityki zagranicznej, m.in. wsparcie dla Ukrainy.
 • Zapowiedziano walkę z drożyzną i pomoc dla przedsiębiorców.
 • Zadeklarowano przywrócenie praworządności i reformę mediów publicznych.

Skład nowego rządu Tuska

Podczas expose premier Tusk przedstawił pełny skład swojego rządu koalicyjnego, w którym znaleźli się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. Kluczowe teki ministerialne objęli m.in.:

 • Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Obrony Narodowej
 • Paulina Hennig-Kloska - Minister Klimatu i Środowiska
 • Marcin Kierwiński - Minister Spraw Wewnętrznych
 • Andrzej Domański - Minister Finansów

Premier podkreślał, że dobór ministrów oparty jest na kompetencjach i doświadczeniu. Nowy rząd ma skupić się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa Polski, walce z drożyzną i przywróceniu praworządności.

Szeroka reprezentacja ugrupowań koalicji

W swoim exposé Tusk zaznaczył, że koalicja 15 października będzie opierać się na szerokiej współpracy środowisk opozycyjnych wobec PiS. Stąd w Radzie Ministrów znaleźli się nie tylko politycy Koalicji Obywatelskiej ale także Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Ma to zagwarantować stabilność i trwałość nowego rządu.

Exposé premiera - najważniejsze tezy

W swoim programowym exposé Donald Tusk przedstawił główne założenia i priorytety, jakimi będzie kierować się jego gabinet. Do najważniejszych tez expose premiera należały:

 • dbałość o bezpieczeństwo Polski poprzez wzmacnianie pozycji w NATO i UE oraz wsparcie dla Ukrainy,
 • walka z drożyzną i ratowanie polskich firm przed bankructwem,
 • odbudowa praworządności i reforma mediów publicznych,
 • przywrócenie pomocy in vitro i liberalizacja prawa aborcyjnego.

Tusk mocno akcentował konieczność przywrócenia normalności po latach chaosu za rządów PiS. Jego celem ma być uzdrowienie państwa i poprawa jakości życia obywateli.

Odbudowa pozycji Polski na arenie międzynarodowej

Kluczowym elementem nowej polityki zagranicznej będzie odbudowa pozycji Polski w Unii Europejskiej. Premier zapowiedział, że bardzo szybko poleci do Brukseli, aby rozpocząć rozmowy w sprawie środków dla Polski. Tusk podkreślał też konieczność mówienia "jednym głosem" w sprawie wsparcia Ukrainy i wzywania państw Zachodu do dalszej pomocy.

Czytaj więcej: Czy Artur Soboń dołączy do zarządu NBP? Szokująca możliwość dla Wiceministra

Program działań koalicji 15 października

Premier Tusk przedstawił założenia programu reform zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę oraz Nową Lewicę. Należą do nich m.in.:

Wzrost pensji nauczycieli o 30% od 1 stycznia Podwójna waloryzacja świadczeń przy inflacji powyżej 5%
Kasowy PIT dla przedsiębiorców Urlop dla przedsiębiorców
Ograniczenie czasu kontroli firm Ponowne wprowadzenie in vitro

Premier podkreślił, że pierwsze projekty ustaw w tych sprawach są już gotowe i rząd planuje niezwłocznie rozpocząć prace nad ich wdrożeniem. Ma to poprawić sytuację pracowników budżetówki, przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli dotkniętych skutkami wysokiej inflacji.

Obietnice dotyczące polityki społecznej

Istotną częścią expose były obietnice polepszenia warunków życia Polaków. Tusk zapowiedział m.in. wzrost wynagrodzeń w budżetówce, waloryzację świadczeń emerytalnych i pomocy społecznej, powrót refundacji in vitro, dodatki dla seniorów i pomoc dla kredytobiorców z problemami finansowymi.

Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo kraju

Czego możemy spodziewać się w tej kadencji? RELACJA NA ŻYWO

Jednym z filarów expose była zapowiedź prowadzenia aktywnej polityki zagranicznej i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Premier Tusk stwierdził:

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, jak ważne są sojusze Polski. Bez NATO, bez UE i bez wsparcia USA nie jesteśmy bezpieczni.

Szczególny nacisk położył na odbudowę dobrych relacji z Unią Europejską w celu pozyskania środków dla Polski. Tusk zapowiedział też zabieganie w Brukseli o utrzymanie pomocy finansowej i militarnej dla walczącej Ukrainy.

Wzmocnienie polskiej armii

Kluczowym ministrem odpowiedzialnym za obronność kraju będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma wzmocnić polską armię i rozwijać rodzimy przemysł zbrojeniowy. Nowy MON zapowiedział też nacisk na modernizację techniczną wojska, m.in. zakup nowoczesnych czołgów i systemów obrony powietrznej.

Walka z kryzysem gospodarczym i drożyzną

Ważnym punktem expose Tuska była zapowiedź przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu i drożyźnie. Premier mówił:

Mamy gotowy plan działania na kolejne miesiące, również po to, by chronić małych polskich przedsiębiorców. Już w nowym budżecie zabezpieczyliśmy środki na niezbędne inicjatywy prawne, które mają im realnie pomóc.

Wśród propozycji znalazły się m.in. kasowy PIT dla firm, ograniczenie czasu kontroli przedsiębiorstw czy urlop podatkowy dla zagrożonych upadkiem przedsiębiorców. Premier obiecał też pomoc kredytobiorcom z problemami ze spłatą zobowiązań.

Pomoc dla zadłużonych firm

Istotnym elementem walki z kryzysem finansowym ma być również wsparcie dla małych i średnich firm, które popadły w problemy i zalegają ze spłatą zobowiązań. Nowy rząd obiecał programy pomocowe dla takich przedsiębiorstw polegające m.in. na umożliwieniu restrukturyzacji i odroczenia płatności podatków czy składek ZUS.

Odbudowa praworządności i przywrócenie mediów

W swoim wystąpieniu premier Tusk dużo miejsca poświęcił problemowi erozji praworządności i upolitycznienia mediów publicznych w ostatnich latach. Stwierdził, że po latach chaosu i demontażu instytucji musi rozpocząć trudne reformy naprawiające funkcjonowanie państwa. Kluczowe obszary to:

 • przywrócenie niezależności wymiaru sprawiedliwości,
 • odbudowa profesjonalnej służby cywilnej,
 • reforma mediów publicznych i przywrócenie standardów dziennikarskich.

Dużą rolę w tych obszarach mają odegrać powołani przez Tuska niezależni ministrowie - Adam Bodnar i Marcin Kierwiński. Premier stwierdził, że czeka ich trudne zadanie "oczyszczenia państwa z patologii".

Podsumowanie

Przeczytałem bardzo ciekawe i obszerne podsumowanie expose premiera Donalda Tuska. Artykuł poruszał kluczowe kwestie przedstawione podczas tego przemówienia i rzucił dodatkowe światło na wiele wątków.

Szczegółowo opisano m.in. skład nowego rządu, gdzie obok doświadczonych samorządowców znaleźli się także przedstawiciele Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. To ciekawy mariaż, który może zapewnić większą stabilność gabinetu.

Poruszono również kluczowe założenia polityczne i gospodarcze rządu. Cieszy mnie zapowiedź walki z drożyzną, wsparcia dla przedsiębiorców w postaci ulg podatkowych oraz przywrócenia refundacji in vitro.

Bardzo podoba mi się także idea odbudowy pozycji Polski w Unii Europejskiej. Wspólnota jest obecnie osłabiona wojną i kryzysem energetycznym, więc mądre działania polskiej dyplomacji wydają mi się jak najbardziej pożądane.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły