News

Członek RPP daje zaskakującą deklarację ws. stóp procentowych. Niespodziewane warunki decydujące

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska13.05.20243 min.
Członek RPP daje zaskakującą deklarację ws. stóp procentowych. Niespodziewane warunki decydujące

Czy liczysz na obniżkę stóp procentowych w tym roku? Członek RPP Ludwik Kotecki ostudza nadzieje - zdaniem eksperta, warunkiem koniecznym jest wyraźne spowolnienie wzrostu płac w gospodarce. Płace realnie rosną bowiem w tempie 10 proc., co znacząco utrudnia walkę z inflacją. Choć inflacja bazowa ma zgodnie z prognozą spaść poniżej 4 proc. w 2024 r., Rada na razie nie widzi przestrzeni do luzowania polityki pieniężnej.

Wzrost płac w centrum uwagi

Jednym z kluczowych czynników determinujących politykę pieniężną Narodowego Banku Polskiego w obecnym czasie są dynamiczne wzrosty płac. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zgodnie podkreślają, że sytuacja na rynku pracy jest główną przyczyną niepokoju i utrudnia walkę z inflacją.

Jak tłumaczy członek RPP Ludwik Kotecki, płace w Polsce rosną w bardzo szybkim tempie pomimo relatywnie niskiej inflacji. Realne wzrosty wynagrodzeń sięgają ok. 10 proc., co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim w gospodarce. Taka sytuacja grozi przełożeniem się na wyższą presję inflacyjną w kolejnych miesiącach.

Rada dostrzega problem i uważnie monitoruje rozwój wydarzeń na rynku pracy. Warunkiem obniżek stóp procentowych jest wyraźne spowolnienie dynamiki wzrostu płac, którego na razie nie widać. Zdaniem Koteckiego, dopóki ten czynnik ryzyka nie zostanie opanowany, nie ma przestrzeni do luzowania polityki pieniężnej.

Na podwyżkę stóp trzeba poczekać do końca roku, jeśli w ogóle

W obecnej sytuacji gospodarczej dalsze podwyżki stóp procentowych nie wchodzą w grę. Jednocześnie RPP uważa, że na razie nie ma podstaw do obniżania kosztu pieniądza. Zdaniem członka RPP Ludwika Koteckiego, jego scenariusz bazowy zakłada brak zmian w 2023 roku.

Niewielka szansa na skromną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych może się pojawić dopiero pod koniec roku. Będzie to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że dynamika wzrostu płac wyraźnie osłabnie, a inflacja będzie pod kontrolą.

Kotecki podkreśla, że lepiej obniżyć stopy "troszeczkę za późno niż za wcześnie". Zbyt wczesne luzowanie może odbić się negatywnie na skuteczności walki z inflacją i doprowadzić do konieczności ponownego zacieśniania polityki pieniężnej w przyszłości.

  • Rada Polityki Pieniężnej chce uniknąć scenariusza podwyżek stóp w kolejnym cyklu.
  • Utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej ma na celu trwałe obniżenie inflacji i ustabilizowanie wzrostu cen.

Czytaj więcej: Rząd zignoruje inicjatywę prezydenta w sprawie spornej ustawy

Ostatni krok: prognoza inflacji na koniec 2023 i 2024 roku

Zdjęcie Członek RPP daje zaskakującą deklarację ws. stóp procentowych. Niespodziewane warunki decydujące

Według prognoz członka RPP, inflacja CPI na koniec 2023 r. może wynieść 5-5,5 proc. Z kolei inflacja bazowa, pomijająca zmienne ceny żywności i energii, ukształtuje się w granicach 4 proc. Wzrostowi temu będzie sprzyjać m.in. odchodzenie od tarcz antyinflacyjnych.

Wpływ na poziom inflacji będą miały również inne czynniki, takie jak podniesienie stawki VAT na żywność czy wojny cenowe między sieciami handlowymi. Należy jednak pamiętać, że będą to zjawiska przejściowe, których skutki wygasną w ciągu kilku miesięcy.

Kluczowe będzie utrzymanie wzrostu płac w ryzach. W przeciwnym wypadku prognozy inflacyjne na 2024 rok mogą ulec rewizji. Kotecki zakłada jednak, że pod koniec przyszłego roku inflacja CPI powinna znajdować się poniżej 3-4 proc., a więc w granicach dopuszczalnego celu inflacyjnego NBP.

Pomimo zwiększonego ryzyka inflacyjnego w krótkim okresie, członek RPP pozostaje optymistą co do średnioterminowych perspektyw osiągnięcia stabilności cen w polskiej gospodarce. Wiele będzie jednak zależeć od dalszego przebiegu zmagań z rosnącymi kosztami pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły