News

Czy ALAB poniesie konsekwencje finansowe po wycieku danych? Pozwy cywilne w grę

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk30.11.20235 min.
Czy ALAB poniesie konsekwencje finansowe po wycieku danych? Pozwy cywilne w grę

Kontrola Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ALAB Laboratoria oraz perspektywa pozwów cywilnych pacjentów, których dane wyciekły w wyniku ataku hakerskiego, stawiają pytanie o potencjalne konsekwencje finansowe dla firmy.

Kluczowe wnioski:
  • Kara finansowa od UODO może sięgnąć 20 mln euro lub 4 proc. rocznych obrotów.
  • Pozwy cywilne mogą złożyć osoby, które ucierpiały na skutek wycieku swoich danych.
  • Firma może mieć problem z wykazaniem, że dopełniła wszystkich obowiązków administratora danych.
  • Skala wycieku jest ogromna, bo próbki do ALAB wysyłały placówki z całej Polski.
  • Dane trafiły do cyberprzestępców, którzy grożą ich upublicznieniem.

Kontrola UODO w ALAB raczej nieunikniona

Jak donosi "Rzeczpospolita", kontrola Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ALAB Laboratoria wydaje się nieunikniona po niedawnym wycieku danych setek tysięcy pacjentów tej sieci medycznej. Z informacji dziennika wynika, że postępowanie kontrolne UODO prawdopodobnie zakończy się nałożeniem dotkliwej kary finansowej na spółkę.

Obecnie UODO oczekuje na szczegółowe wyjaśnienia od ALAB-u, który analizuje incydent przy współpracy z zewnętrzną firmą. Firma zobowiązała się uzupełnić te informacje do końca stycznia 2024 roku. Stanowić one będą uzupełnienie wstępnych tłumaczeń przedstawionych tuż po ataku hakerskim.

Czy ALAB dopełnił obowiązków administratora danych?

Jak zauważa w rozmowie z dziennikiem Jakub Groszkowski, wiceprezes UODO, kluczowe pytanie dotyczy nie tyle samego faktu włamania do systemów firmy, ale tego, czy ALAB jako administrator danych osobowych wywiązał się ze wszystkich nałożonych na niego obowiązków.

W szczególności administrator mógł nie być świadomy, że trwa masowy wyciek poufnych informacji o pacjentach. Tymczasem powinien identyfikować ryzyka, planować działania zapobiegawcze i testować odporność systemów IT.

Kara za zaniedbania może sięgnąć 20 mln euro

Z informacji dziennika wynika, że UODO może nałożyć na ALAB Laboratoria karę sięgającą 20 mln euro lub 4 proc. rocznego obrotu firmy. To maksymalny wymiar finansowy przewidziany za naruszenie przepisów RODO.

Ponadto na drogę sądową mogą zdecydować się również osoby, których dane wyciekły. Warunkiem jest wykazanie, że na skutek incydentu poniosły one wymierną szkodę majątkową lub niemajątkową.

Czytaj więcej: Tajemnice Doradcy Glapińskiego Zasypani Milionami: Szokujące Fakty Oczekują na Odkrycie

Wyciekły dane setek tysięcy pacjentów

Przypomnijmy, że do wycieku danych z ALAB Laboratoria, świadczącego usługi z zakresu diagnostyki medycznej, doszło 19 listopada 2022 roku. Stało się to w wyniku zmasowanego ataku hakerskiego z użyciem szkodliwego oprogramowania ransomware.

Dane obejmowały nie tylko wrażliwe informacje medyczne, ale też dokładne dane osobowe z PESEL-ami i adresami zamieszkania setek tysięcy pacjentów.

Ujawnia to ogromną skalę incydentu i ryzyko wykorzystania wykradzionych informacji do przestępczych celów, np. zaciągania kredytów i pożyczek na poszkodowane osoby.

Cyberprzestępcy grożą publikacją wszystkich danych

Atak został przeprowadzony przez grupę hakerską, która opublikowała w sieci próbkę skradzionych danych. Jednocześnie zażądała okupu za niewykorzystanie i nieupublicznianie pozostałej części.

Pokazuje to, że w ręce cyberprzestępców trafiła pełna baza danych pacjentów ALAB Laboratoria obejmująca najbardziej wrażliwe informacje.

Dane z placówek w całej Polsce

Czy ALAB poniesie konsekwencje finansowe po wycieku danych? Pozwy cywilne w grę

Jak podaje "Rzeczpospolita", źródłem wycieku były nie tylko 3 warszawskie placówki medyczne współpracujące z ALAB-em. Okazuje się, że próbki do badań laboratoryjnych wysyłały do tej sieci zakłady opieki zdrowotnej zlokalizowane w całym kraju.

Dziennik informuje też, że wśród klientów ALAB-u był m.in. Szpital MSWiA w Warszawie, obsługujący prominentnych polityków i urzędników. Świadczy to o szerokim zasięgu incydentu i możliwości ujawnienia newralgicznych danych osób publicznych.

Liczba poszkodowanych pacjentów ponad 30 tys. (początkowe szacunki)
Zasięg geograficzny wycieku placówki medyczne z całej Polski
Wśród poszkodowanych politycy, urzędnicy państwowi

Skala i zasięg incydentu są zatem bezprecedensowe. Dalszy rozwój wypadków pokaże, jakie konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe poniesie ALAB Laboratoria.

Podsumowanie

Drodzy Czytelnicy, przedstawiony artykuł porusza niezwykle istotny temat wycieku poufnych danych medycznych setek tysięcy pacjentów z sieci placówek medycznych ALAB Laboratoria. Jak wynika z ustaleń, skala tego zdarzenia jest bezprecedensowa, a jego konsekwencje mogą być ogromne zarówno dla samej firmy, jak i dla poszkodowanych.

Przede wszystkim ALAB może spodziewać się dotkliwych kar finansowych nakładanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ponadto istnieje realne ryzyko pozwów cywilnych ze strony pacjentów domagających się odszkodowań. Straty wizerunkowe są nie do oszacowania. Z drugiej strony setki tysięcy osób muszą mierzyć się z lękiem o wykorzystanie ich wrażliwych danych w przestępczych celach.

Cała sprawa pokazuje, jak istotne jest inwestowanie firm we właściwą ochronę danych osobowych oraz cyberbezpieczeństwo. Tylko w ten sposób można uniknąć podobnych incydentów w przyszłości i zachować zaufanie klientów. Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Wam lepiej zrozumieć tę sytuację oraz podjąć świadome decyzje odnośnie bezpieczeństwa Waszych danych.

Zapraszam do dalszej lektury i pozostawienia komentarza z Waszymi przemyśleniami na temat omawianego zagadnienia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.