News

Czy czekają nas podwyżki? Unia szykuje embargo na LPG z Rosji!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.11.20235 min.
Czy czekają nas podwyżki? Unia szykuje embargo na LPG z Rosji!

Unijne embargo na rosyjskie LPG, forsowane przez Polskę, może wejść w życie już w 2024 roku. Choć rząd obiecywał uniezależnienie od wschodniego gazu, okazuje się, że kraj nie jest przygotowany na sankcje. A te uderzą przede wszystkim w 3,4 mln kierowców jeżdżących na LPG, a także rolników i odbiorców komunalnych.

Kluczowe wnioski:
  • Polska pozostaje największym w UE importerem rosyjskiego LPG, stanowiącego połowę importu.
  • Po sankcjach należy spodziewać się wyższych cen i przejściowych niedoborów gazu.
  • Problemy dotkną głównie kierowców na LPG, ale też rolników i odbiorców domowych.
  • Aby uniknąć kryzysu potrzebne są pilne inwestycje infrastrukturalne ze strony państwa.
  • Embargo zostało przeforsowane przez Warszawę, choćPolska nie była gotowa na jego skutki.

Polska największym importerem rosyjskiego LPG

Polska pozostaje największym w Unii Europejskiej importerem rosyjskiego gazu LPG. Według danych Eurostatu i Forum Energii, w 2022 roku sprowadziliśmy z Rosji LPG o wartości 710 mln euro, podczas gdy cała reszta krajów UE łącznie zaimportowała ten surowiec za 417 mln euro. Tym samym udział rosyjskiego gazu w imporcie do Polski wynosił w ubiegłym roku 47,1%.

Jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego, w pierwszej połowie 2023 roku import LPG z Rosji przekraczał już 50% całości sprowadzanego do kraju gazu tego typu. Wskazuje to wyraźnie, że mimo deklarowanej dywersyfikacji źródeł i unijnego kursu na uniezależnienie się od surowców z Rosji, wciąż pozostajemy w bardzo dużym stopniu uzależnieni od wschodniego importu.

Udział importu przekracza krajową produkcję

Według analiz zużywaliśmy w 2022 roku prawie 2,5 tys. ton LPG, z czego zaledwie 1/5 stanowiła produkcja krajowa. Resztę musieliśmy sprowadzić z zagranicy, w połowie z Rosji. To oznacza, że po nałożeniu przez UE embarga, konieczne będzie znalezienie nowych źródeł dla około 700-100 ton LPG rocznie.

Embargo na rosyjskie paliwo uderzy w kierowców i rolników

Zdaniem ekspertów, nałożenie przez Unię Europejską sankcji na import rosyjskiego LPG będzie oznaczało nieuchronny wzrost cen tego paliwa. Po pierwsze, momentalnie wzrośnie popyt na gaz z alternatywnych źródeł. Po drugie, w górę pójdą koszty transportu i marże pośredników. W końcu dystrybutorzy będą musieli dostosować się do wyższych stawek za surowiec z Europy Zachodniej, znacznie droższy niż dotychczas sprowadzany ze Wschodu.

Najmocniej odczują to kierowcy. Jak wskazują dane GUS, w Polsce aż 3,4 mln samochodów jeździ na LPG. Co więcej, na 4 pojazdy w UE wykorzystujące ten rodzaj paliwa, 3 tankują w naszym kraju. Dlatego podwyżki cen autogazu najbardziej uderzą właśnie w polskich kierowców, a zwłaszcza w taksówkarzy, którzy masowo stosują napęd LPG.

Poza motoryzacją, problemy odczuje także sektor rolniczy, który w dużej mierze opiera się na gazie: fermy drobiu, suszarnie zbóż, pieczarkarnie itd. Firmy te będą miały pierwszeństwo w dostawach w razie kryzysu. Nie można też zapominać o 10% gospodarstw domowych ogrzewanych gazem płynnym, choć tu przestawienie się na alternatywne źródła ciepła jest łatwiejsze.

Na cztery samochody korzystające z LPG na terenie UE aż trzy z nich jeżdżą w Polsce. Za kierownicą wielu z nich są taksówkarze, którzy na pewno mocno odczują embargo na gaz płynny.
- Polska Izba Gazu Płynnego

Czytaj więcej: Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Wzrost cen LPG nieunikniony po sankcjach UE

Jak oceniają eksperci z Izby Gazu Płynnego i analitycy rynku paliw, po wprowadzeniu unijnego embarga na rosyjski LPG, nieuniknione będą podwyżki cen tego paliwa na polskich stacjach. Trudno o precyzyjne szacunki, jak duży będzie to wzrost, ale z pewnością odczują go kierowcy i inni odbiorcy gazu.

Co więcej, w pierwszym okresie po sankcjach mogą pojawić się okresowe niedobory LPG, utrudniające dostęp kons

Podsumowanie

Czy czekają nas podwyżki? Unia szykuje embargo na LPG z Rosji!

Drogi Czytelniku, polski rząd forsował w Brukseli embargo na rosyjskie LPG, choć - jak się okazuje - nie byliśmy gotowi na jego konsekwencje. Teraz 3,4 mln kierowców w Polsce może odczuć skutki sankcji w postaci wyższych cen gazu i przejściowych niedoborów na stacjach.

Nasz kraj pozostaje największym w Unii importerem taniego LPG ze Wschodu. Stanowi ono aż połowę importu! Tymczasem po wejściu sankcji w życie, będziemy musieli ten gaz zastąpić. A tu pojawiają się wąskie gardła logistyczne i brak odpowiedniej infrastruktury.

Mówiąc wprost - jako konsumenci odczujemy wzrost cen LPG, a być może także chwilowe niedobory na stacjach. Dotknie to nie tylko kierowców, ale i rolników czy odbiorców domowych korzystających z gazu do ogrzewania. Winą za ten stan rzeczy należy obarczyć rząd, który forsował sankcje, nie dbając o ich skutki.

Aby złagodzić problemy, potrzebne są pilne i kosztowne inwestycje logistyczne. Pytanie, czy znajdą się na nie środki i czy zdążą powstać przed 2024 rokiem, kiedy embargo ma wejść w życie. Czas pokaże, ale na pewno warto ten temat obserwować.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły