News

Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.11.20237 min.
Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

Czy po ośmiu latach rządów Prawo i Sprawiedliwość odda władzę? W niniejszym artykule przeanalizujemy szanse i zagrożenia dla partii Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Kluczowe wnioski:
 • Opozycja zjednoczyła się i ma realne szanse pokonać PiS.
 • Negatywny odbiór takich posunięć jak Polski Ład czy próby podporządkowania wymiaru sprawiedliwości.
 • Wpływ wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego na notowania partii rządzącej.
 • Przyszłość Zjednoczonej Prawicy i ewentualny rozłam w obozie władzy.
 • Porównanie poparcia dla PiS i opozycji w ostatnich sondażach.

Zmiana władzy po 8 latach rządów PiS

W 2023 roku mija 8 lat od objęcia władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. Długi staż u władzy może prowadzić do zmęczenia wyborców i chęci zmiany. Do tego dochodzi zjednoczenie opozycji, która buduje realną alternatywę dla partii rządzącej.

Sondaże wskazują, że dystans między PiS i zjednoczoną opozycją zmniejsza się. Jesienią 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Jeśli trendy sondażowe się utrzymają, możliwa jest zmiana układu sił w Sejmie i utrata władzy przez obóz Zjednoczonej Prawicy.

PiS już dwukrotnie obejmował władzę na 2 kadencje – w latach 2005-2007 oraz od 2015 roku. Czy po 8 latach ponownie straci władzę na rzecz opozycji? A może zdoła utrzymać poparcie i po raz pierwszy wygrać 3 wybory z rzędu?

Malejąca przewaga PiS w sondażach

Jeszcze 2 lata temu PiS cieszył się ponad 40-procentowym poparciem i utrzymywał wyraźną przewagę nad opozycją. Jednak błędy w realizacji polityki społeczno-gospodarczej (m.in. chaos z Polskim Ładem) oraz niewystarczające wsparcie dla obywateli w obliczu rosnących cen energii spowodowały spadek notowań partii rządzącej.

Z badań wynika, że na początku 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 30-35% wyborców. To wciąż najwięcej, ale zjednoczona opozycja zbliża się i różnica między oboma blokami politycznymi jest niewielka.

Zjednoczona opozycja kontra PiS

Największą nadzieją dla opozycji na pokonanie PiS są zjednoczone listy wyborcze. Gdyby nie porozumienie opozycyjnych ugrupowań, zdobycie władzy byłoby bardzo trudne ze względu na ordynację wyborczą premiującą zwycięzcę wyborów.

Koalicja PO, Nowej Lewicy, PSL oraz Polski 2050 Szymona Hołowni daje szanse na stworzenie alternatywnego bloku z poparciem porównywalnym lub nawet większym od Zjednoczonej Prawicy.

Z sondaży wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć obecnie na 30-35% poparcia, a zjednoczona opozycja na 28-33%.

Liderzy ugrupowań opozycyjnych deklarują chęć stworzenia wspólnego rządu po wyborach. Jednak na razie nie padły żadne deklaracje dotyczące konkretnych stanowisk po ewentualnym zwycięstwie. Być może zaważy to na wyniku wyborów i stabilności koalicji.

Ugrupowanie Poparcie
PiS 30-35%
KO + Lewica + PSL + Polska 2050 28-33%

Czytaj więcej: Życie na krawędzi dla milionów w klejnotach - opowieść o nieznanym bohaterze

Bilans pozytywów i negatywów PiS

Choć po 8 latach rządów poparcie dla PiS zmalało, partia wciąż cieszy się sporymi wpływami. To zasługa konsekwentnej realizacji obietnic wyborczych w obszarze polityki społecznej (programy 500+, trzynasta emerytura itp.) oraz dbałości o grupy defaworyzowane.

Z drugiej strony, wiele kontrowersji budziły zmiany w wymiarze sprawiedliwości, mediach publicznych czy edukacji. Ponadto nie udało się zrealizować niektórych ambitnych celów gospodarczych, co pokazał m.in. niedawny chaos podatkowy z Polskim Ładem.

Ostatecznie sami wyborcy zadecydują, która szala – pozytywów, czy negatywów rządów PiS – przeważy i jak to wpłynie na ich decyzje wyborcze jesienią 2023 roku.

Malejące szanse na trzecią kadencję

Patrząc na dotychczasową historię wyborów w III RP, PiS jako pierwsza partia miało szansę na utrzymanie władzy przez 3 kadencje z rzędu. Jednak sondaże i determinacja opozycji nie napawają optymizmem zwolenników obozu rządzącego.

Co prawda od wyborów dzieli PIS 10 miesięcy i wiele może się jeszcze zmienić. Jednak biorąc pod uwagę obecny układ sił, utrata władzy przez PiS po 8 latach jawi się jako coraz bardziej realny scenariusz.

Scenariusze wyborcze na 2023 rok

Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

Przy tak wyrównanym starciu trudno jednoznacznie wskazać faworyta zbliżających się wyborów. Ostateczny rezultat zależy od wielu czynników, które mogą zdecydować o przewadze jednej ze stron. Do najważniejszych należą:

 • Utrzymanie jedności w szeregach opozycji i powodzenie budowy wspólnego bloku politycznego
 • Skuteczność PiS w przekonywaniu rozczarowanych wyborców i zachęcaniu ich do kolejnego głosu na tę partię

PiS stoi przed trudnym zadaniem odzyskania zaufania części swoich wyborców. Z kolei dla opozycji kluczowe będzie zaproponowanie wiarygodnej alternatywy programowej i wykazanie, że jest w stanie skutecznie rządzić.

Jeśli nic nie ulegnie zmianie, na chwilę obecną bardziej prawdopodobna wydaje się wygrana opozycji, która mogłaby utworzyć koalicyjny rząd. Ale z pewnością nie można jeszcze niczego przesądzać.

Wpływ ostatnich wydarzeń na notowania partii

Rządy PiS przypadły na burzliwy okres pełen wyzwań związanych m.in. z pandemią COVID-19 czy wojną w Ukrainie. Kryzysy te wpływają na ocenę działań partii rządzącej przez wyborców.

Wojna w Ukrainie

Inwazja Rosji na Ukrainę była ogromnym szokiem i wyzwaniem dla Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął wiele trafnych decyzji, jak pomoc humanitarna i militarna dla zaatakowanego sąsiada.

Jednak kryzys uchodźczy i wysokie ceny energii uderzają także w materialny poziom życia wielu Polaków. To rodzi niezadowolenie, które może przełożyć się na gorszy rezultat PiS w nadchodzących wyborach.

Kryzys energetyczny i drożyzna

Rosnące rachunki za prąd i gaz, a także wyższe ceny w sklepach to bolączki większości polskich rodzin. Rząd zapowiada osłony takie jak zamrożenie cen energii czy dodatki węglowe. Jednak jak na razie działania te wydają się niewystarczające.

Jeśli sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie, może to zaważyć na opinii wielu wyborców o obecnych władzach. Opozycja z pewnością będzie próbowała wykorzystać niezadowolenie do zwiększenia poparcia dla swoich ugrupowań.

Przyszłość Zjednoczonej Prawicy

Istotne znaczenie może mieć także przyszłość koalicji, na której opiera się władza PiS. Chwiejny jest zwłaszcza sojusz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry, którego ugrupowanie coraz mocniej dystansuje się od głównego nurtu Prawa i Sprawiedliwości.

Rozpad Zjednoczonej Prawicy oznaczałby konieczność szukania nowego partnera (lub partnerów) koalicyjnych przez PiS. Wprowadziłoby to dodatkowy element niepewności i zamieszania w obozie władzy na kilka miesięcy przed wyborami.

Jednak na razie rozstanie wydaje się mało prawdopodobne. Być może Solidarna Polska i PiS dogadają się w kluczowych sprawach. Jednak coraz częstsze spory partnerskie osłabiają Zjednoczoną Prawicę i nie pomagają w mobilizacji ich zwolenników.

Podsumowanie

Po 8 latach rządów Prawo i Sprawiedliwość może oddać władzę, choć wciąż pozostaje najpopularniejszą partią. Jednak sondaże pokazują, że dystans dzielący PiS i zjednoczoną opozycję systematycznie się zmniejsza.

Być może po raz pierwszy w historii III RP jedna partia utrzyma władzę przez 3 kadencje z rzędu. Jednak na chwilę obecną bardziej realny wydaje się scenariusz, w którym po jesiennych wyborach 2023 roku rządy obejmie koalicja ugrupowań opozycyjnych.

Na ocenę dotychczasowych rządów PiS rzutują zarówno niewątpliwe sukcesy w sferze polityki społecznej, jak i kontrowersje związane ze zmianami instytucjonalnymi czy nieudanymi reformami takimi jak Polski Ład.

Ostateczny werdykt wobec partii Jarosława Kaczyńskiego wystawią wyborcy podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Ich decyzja zaważy o przyszłości polskiej sceny politycznej na kolejne 4 lata.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły