News

-Czy Kamiński i Wąsik lontem do przedterminowych wyborów?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk09.01.20245 min.
-Czy Kamiński i Wąsik lontem do przedterminowych wyborów?

Przedterminowe wybory byłyby nieoczekiwanym scenariuszem w obecnej sytuacji politycznej. Cała sprawa zaczęła się od wyroku sądu nakazującego posłom Kamińskiemu i Wąsikowi stawienie się w zakładzie karnym. Ich nieobecność na najbliższym posiedzeniu Sejmu, podczas którego ma być głosowana ustawa budżetowa, rodzi pytania o wpływ na ważność tego głosowania. Pojawiają się też wątpliwości, czy ewentualne skierowanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego mogłoby uruchomić procedurę skrócenia kadencji Sejmu przez prezydenta. Cała sytuacja jest niejasna i wymaga wyjaśnienia.

Czy nieobecność posłów wpłynie na ważność głosowania?

Zdaniem konstytucjonalistów nieobecność dwóch posłów - Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego - podczas głosowania nad ustawą budżetową nie będzie miała wpływu na jego ważność.

- Nieobecność dwóch posłów podczas głosowania nie ma wpływu na jego ważność - uważa prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem sytuacja wygląda tak, że posłowie zachowują mandat, ale z punktu widzenia prawomocnego wyroku nie powinni go wykonywać. W związku z tym, jeśli nie będą obecni na posiedzeniu Sejmu, to absolutnie nie ma znaczenia dla legalności głosowania.

Co z wykonywaniem mandatu przez posłów?

- Zainteresowani zachowują swój mandat, ale w każdej chwili mogą zostać zatrzymani i doprowadzeni do jednostki penitencjarnej - wyjaśnia prof. Piotrowski.

W czasie odbywania kary ograniczenia wolności poseł nie może wykonywać mandatu. W związku z tym Wąsik i Kamiński będą posłami niewykonującymi mandatu.

Kiedy prezydent może skrócić kadencję Sejmu?

Pojawiły się sugestie, że uchwalenie ustawy budżetowej bez udziału Wąsika i Kamińskiego mogłoby dać prezydentowi pretekst do skrócenia kadencji Sejmu, a więc rozpisania przedterminowych wyborów.

Jednak konstytucjonaliści nie zgadzają się z taką interpretacją. Ich zdaniem nie ma ku temu podstaw prawnych.

Nie ma podstaw do rozwiązania parlamentu ani w art. 225, ani żadnym innym przepisie konstytucji - podkreśla prof. Piotr Tuleja, sędzia TK w stanie spoczynku.

Warunkiem skrócenia kadencji Sejmu jest niedotrzymanie terminu przedłożenia prezydentowi ustawy budżetowej, czyli 29 stycznia. Tymczasem wszystko wskazuje, że tak się nie stanie.

Czytaj więcej: Wydajność, bezpieczeństwo i redukcja kosztów serwerowni: kluczowe wyzwania dla firm

Dlaczego budżet mógłby trafić do Trybunału Konstytucyjnego?

Istnieje ryzyko, że ustawa budżetowa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Może się tak stać na wniosek prezydenta lub z powodu ewentualnego obcięcia funduszy Kancelarii Prezydenta.

Mariusz Muszyński, sędzia TK, uważa, że takie działanie mogłoby zdestabilizować funkcjonowanie państwa i naruszyć równowagę władzy między prezydentem a rządem i Sejmem.

Co w przypadku uznania ustawy za niekonstytucyjną?

Jeśli TK uzna ustawę budżetową za niekonstytucyjną tylko w części, prezydent ma dwie możliwości:

  • Podpisanie ustawy z pominięciem zakwestionowanych przepisów
  • Zwrot ustawy Sejmowi w celu usunięcia niezgodności

Gdyby TK uznał całą ustawę za niekonstytucyjną, rząd musiałby przedstawić nowy projekt ustawy budżetowej.

Co się stanie, jeśli Trybunał nie rozpatrzy wniosku w terminie?

-Czy Kamiński i Wąsik lontem do przedterminowych wyborów?

Mariusz Muszyński zwraca uwagę, że konstytucja nakłada na Trybunał Konstytucyjny obowiązek rozpatrzenia wniosku prezydenta o zbadanie ustawy budżetowej w ciągu dwóch miesięcy.

Jest to jednak nakaz bez konsekwencji proceduralnych i bez sankcji za jego niedotrzymanie. Nie wiadomo więc, co się stanie, jeśli TK nie zdąży z zbadaniem ustawy budżetowej w tym terminie.

Termin na rozpatrzenie wniosku prezydenta przez TK 2 miesiące
Konsekwencje niedotrzymania terminu Brak

Jak obcięcie funduszy Kancelarii Prezydenta wpłynie na równowagę władz?

Mariusz Muszyński ostrzega, że obcinanie w ustawie budżetowej funduszy Kancelarii Prezydenta mogłoby sparaliżować działanie głowy państwa i naruszyć równowagę między władzami.

Zakłócenie równowagi poprzez faworyzowanie budżetowo Sejmu lub Rady Ministrów byłoby niezgodne z konstytucją. Dlatego prezydent musiałby w takiej sytuacji skierować ustawę do TK.

Podsumowanie

W artykule omówiono kilka wątków związanych z sytuacją wokół głosowania nad ustawą budżetową w Sejmie. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że zdaniem konstytucjonalistów nieobecność posłów Kamińskiego i Wąsika nie wpłynie na ważność tego głosowania. Co więcej, prezydent nie będzie miał podstaw do skrócenia kadencji Sejmu. Niepokój budzi natomiast ryzyko skierowania ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego, choćby z powodu ewentualnego obcięcia funduszy Kancelarii Prezydenta.

Przeczytaliśmy również o tym, jakie kroki nastąpią po ewentualnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności ustawy budżetowej z konstytucją. Prezydent będzie mógł podpisać ustawę z pominięciem niekonstytucyjnych zapisów lub zwrócić ją Sejmowi do poprawki. Jeśli jednak cała ustawa zostanie uznana za niekonstytucyjną, rząd będzie musiał przygotować nowy projekt.

Z artykułu dowiadujemy się także, że choć konstytucja nakłada na Trybunał Konstytucyjny dwumiesięczny termin na rozpatrzenie prezydenckiego wniosku ws. ustawy budżetowej, to nie przewidziano żadnych konsekwencji za przekroczenie tego terminu. Wreszcie omówiono potencjalne skutki obcinania w budżecie środków dla Kancelarii Prezydenta - mogłoby to doprowadzić do naruszenia równowagi władzy i skierowania ustawy do TK.

Podsumowując, artykuł w sposób wyczerpujący omawia różne scenariusze związane z losami ustawy budżetowej i ich konsekwencje ustrojowe. Pozwala czytelnikowi dobrze zorientować się w tej dość skomplikowanej materii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.