Finanse

Czy na Twoje nazwisko zaciągnięto kredyt? Poznaj sposób na sprawdzenie!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak14.12.20238 min.
Czy na Twoje nazwisko zaciągnięto kredyt? Poznaj sposób na sprawdzenie!

Finanse dla Ciebie: uważaj na oszustów! Coraz częściej zdarza się, że przestępcy biorą kredyty i pożyczki na skradzione dane osobowe. Jak rozpoznać, czy padłeś ich ofiarą i co zrobić w takiej sytuacji? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać sposoby na zweryfikowanie, czy ktoś nie zaciągnął zobowiązania finansowego na Twoje nazwisko.

Kluczowe wnioski:
 • Sprawdzaj regularnie w BIK i BIG, czy ktoś nie wziął kredytu lub pożyczki na Twoje dane.
 • Pilnuj dowodu osobistego i ogranicz udostępnianie danych osobowych, aby zapobiec wyłudzeniom.
 • W razie wyłudzenia, natychmiast zastrzeż dowód i zgłoś sprawę na policję oraz do banku/firmy pożyczkowej.
 • Możesz bronić się przed konsekwencjami, udowadniając w sądzie, że padłeś ofiarą oszustwa.
 • Za wyłudzenie kredytu lub pożyczki odpowiedzialność ponosi wyłącznie przestępca.

Czy wystarczy PESEL, by wziąć kredyt na czyjeś dane?

Nie, samo posiadanie numeru PESEL innej osoby nie wystarczy do wyłudzenia kredytu na jej nazwisko. Banki i firmy pożyczkowe wymagają dostarczenia dodatkowych prywatnych danych, aby wydać decyzję o przyznaniu kredytu lub pożyczki. PESEL stanowi tylko jedną z kilku niezbędnych informacji potrzebnych do zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

Oprócz numeru PESEL banki i firmy pożyczkowe wymagają również podania między innymi takich danych jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego, data wydania i ważności dowodu, miejsce urodzenia, imiona rodziców czy nazwisko panieńskie matki.

Dlatego oszust, chcący wyłudzić kredyt czy pożyczkę na cudze dane, nigdy nie poprzestanie wyłącznie na numerze PESEL. Musi wejść w posiadanie szczegółowych informacji dotyczących ofiary, aby jego oszustwo się powiodło.

Konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów

Co więcej, same dane osobowe to zazwyczaj także za mało. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, zwykle proszą dodatkowo o przedstawienie dokumentu tożsamości w celu potwierdzenia zgodności informacji podanych we wniosku.

Chcąc zaciągnąć zobowiązanie w placówce banku lub firmy pożyczkowej, oszust bezwzględnie musi wejść w posiadanie cudzego dowodu osobistego i okazać go pracownikowi przy składaniu wniosku o kredyt lub pożyczkę. Pozwoli mu to na weryfikację danych na podstawie zdjęcia w dokumencie.

Jakie dane potrzebne są do wyłudzenia kredytu lub pożyczki?

Jak wynika z powyższego, kluczowym elementem procesu wyłudzenia kredytu lub pożyczki na cudze dane są informacje pochodzące z dokumentu tożsamości, czyli najczęściej dowodu osobistego. Istnieją jednak sytuacje, gdzie oszuści obchodzą ten wymóg.

Wyłudzenie kredytu przez internet

Wiele banków i firm pożyczkowych umożliwia klientom zaciągnięcie zobowiązania finansowego bez konieczności wizyty w placówce. Wniosek o kredyt lub pożyczkę można złożyć przez internet. W takim przypadku weryfikacja tożsamości i zgodności danych odbywa się w inny sposób niż poprzez okazanie dowodu osobistego.

Banki i pożyczkodawcy internetowi najczęściej proszą o dokonanie następujących dodatkowych czynności w celu potwierdzenia tożsamości:

 • przesłanie skanu dowodu osobistego drogą mailową lub poprzez aplikację bankową,
 • wykonanie zdjęcia typu selfie z widocznym dokumentem tożsamości i przesłanie go na adres instytucji finansowej,
 • wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta bankowego wnioskodawcy (jego dane są wówczas porównywane z tymi we wniosku o kredyt lub pożyczkę).

Dlatego oszust, dysponując wyłącznie skradzionymi danymi osobowymi ofiary, może z powodzeniem złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę przez internet, o ile jest w stanie zdobyć dodatkowo skan jej dowodu osobistego lub wykonać przelew z jej konta bankowego.

Czytaj więcej: Jak zdobyć kredyt gotówkowy pracując za granicą? Zaskakujące opcje finansowe!

Gdzie i jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na Twoje nazwisko?

Kluczowym elementem walki z procederem wyłudzeń kredytów i pożyczek na skradzione dane jest regularna kontrola swojej aktywności kredytowej. Może to uchronić przed niemiłą niespodzianką w postaci niechcianego zadłużenia, z którego dowiadujemy się dopiero od komornika.

Najlepszym miejscem do sprawdzenia, czy ktoś nie zaciągnął kredytu na nasze nazwisko jest Biuro Informacji Kredytowej. To instytucja, do której banki zobowiązane są zgłaszać informacje na temat udzielanych kredytów. Raz na 6 miesięcy każdy obywatel może pobrać z BIK za darmo raport dotyczący jego aktywności kredytowej.

Z kolei informacji na temat ewentualnych pożyczek z firmy pozabankowych należy szukać w rejestrach dłużników - Biurach Informacji Gospodarczych takich jak KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor. Również w tych instytucjach przysługuje nam darmowy raz na pół roku raport dotyczący naszej osoby.

Dodatkowe metody weryfikacji

Oprócz regularnego sprawdzania raportów z wyżej wymienionych instytucji, warto też skorzystać z następujących metod w celu zweryfikowania, czy ktoś nie próbuje wyłudzić kredytu lub pożyczki na nasze dane:

 • zastrzec swój dowód osobisty – dzięki temu uniemożliwimy zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych na nasze nazwisko w uczciwych bankach i firmach pożyczkowych,
 • skorzystać z usługi Alerty BIK – otrzymamy wówczas informację o każdym złożonym zapytaniu o naszą zdolność kredytową, co może oznaczać próbę wyłudzenia pieniędzy,
 • skorzystać z usługi Bezpieczny PESEL – dzięki niej firmy pożyczkowe zrzeszone w Związku Firm Pożyczkowych nie udzielą pożyczki ani chwilówki na nasze dane.

Jak chronić swoje dane przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

Czy na Twoje nazwisko zaciągnięto kredyt? Poznaj sposób na sprawdzenie!

Najskuteczniejszą metodą ochrony swoich danych osobowych przed wpadnięciem w niepowołane ręce jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto one:

Nie ufaj, pilnuj, sprawdzaj.

Po pierwsze, zachowaj ostrożność i nie ufaj bezgranicznie każdemu. Nie udostępniaj lekkomyślnie swojego dowodu osobistego ani danych w nim zawartych. Nie przesyłaj nikomu skanów dokumentów ani nie zgadzaj się na wpisanie poufnych informacji w podejrzanych formularzach online.

Po drugie, pilnuj swojego dowodu osobistego jak źrenicy oka. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu. Natychmiast go zastrzeż, jeśli zauważysz jego zaginięcie lub podejrzewasz kradzież danych.

Po trzecie, regularnie sprawdzaj swoją historię kredytową, aby wykryć niepokojące sygnały świadczące o próbie wyłudzeniaTwoich danych. Im szybciej wykryjesz takie zagrożenie, tym łatwiej będzie Ci się przed nim obronić.

Stosując się do tych prostych zasad znacząco zmniejszysz ryzyko padnięcia ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe.

Co zrobić, gdy ktoś weźmie kredyt na Twoje dane?
 • Zastrzec dowód osobisty
 • Zgłosić sprawę na policję
 • Skontaktować się z bankiem lub firmą pożyczkową
 • Zebrać dowody świadczące o twojej niewinności
 • W ostateczności bronić się przed oskarżeniami w sądzie

Jak udowodnić, że padłeś ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki?

Niestety udowodnienie faktu padnięcia ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki na własne dane wcale nie jest proste. Sama informacja przekazana bankowi lub firmie pożyczkowej to zdecydowanie za mało. Pracownicy instytucji finansowych zawsze będę domagali się konkretnych dowodów na poparcie twoich słów.

Niezbędne kroki

W pierwszej kolejności bezwzględnie zgłoś sprawę wyłudzenia na policję i zażądaj wszczęcia postępowania w tej sprawie. Dopiero potwierdzenie zgłoszenia przestępstwa będzie stanowić dla banku lub firmy pożyczkowej sygnał, że faktycznie mogło dojść do oszustwa.

Kolejny krok to dostarczenie bankowi lub firmie pożyczkowej wszelkich posiadanych przez Ciebie informacji, które podważają autentyczność spornej umowy kredytowej lub pożyczki. Mogą to być na przykład:

 • dowody potwierdzające Twoje alibi w momencie zawierania umowy,
 • dokumentacja dowodząca, że kredyt trafił na nieznane Tobie konto bankowe,
 • analiza grafologiczna obalająca autentyczność podpisu na umowie,
 • wykazanie, że oszust podał w umowie inne dane kontaktowe, zatrudnienia lub adres zamieszkania niż Twoje prawdziwe.

Pamiętaj jednak, że choć przedstawienie takich dowodów z pewnością pomoże Twojej sprawie, ostatecznie to sąd zadecyduje o uznaniu umowy kredytowej lub pożyczki za nieważną. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika.

Kto odpowiada za wyłudzenie kredytu lub pożyczki na cudze dane?

Mimo że to bank lub firma pożyczkowa ponosi straty finansowe w przypadku udanego wyłudzenia pieniędzy na podstawie fałszywych dokumentów, to kary nie ponoszą one, a wyłącznie oszust.

Przestępstwo wyłudzenia kredytu lub pożyczki zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 8. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy sprawca podszył się pod inną osobę, jak również gdy do przestępstwa wykorzystał prawdziwe dane ofiary, ale bez jej wiedzy i zgody.

Co istotne, odpowiedzialność karna może spotkać także pracownika banku lub firmy pożyczkowej, który świadomie udzielił kredytu lub pożyczki oszustowi posługującemu się sfałszowanymi dokumentami. Za taki czyn również grozi kara pozbawienia wolności sięgająca 8 lat.

Sytuacje sporne

Należy jednak pamiętać, że w pewnych szczeg

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.