News

Czy Niemcy odkryli sposób na tanie domy za pomocą drukarki 3D?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.12.20237 min.
Czy Niemcy odkryli sposób na tanie domy za pomocą drukarki 3D?

Technologia druku 3D może zrewolucjonizować rynek budowlany i rozwiązać problem rosnących cen mieszkań. Firma Peri buduje już blok mieszkalny w Niemczech za pomocą tej technologii i deklaruje, że ceny będą niższe niż na rynku.

Kluczowe wnioski:
 • Firma Peri Group drukuje sześciomieszkaniowy dom w mieście Lünen.
 • Ceny mają być niższe niż te na lokalnym rynku; maksymalnie około 1,5-2 tys. zł miesięcznie.
 • Technologia druku 3D ma potencjał ograniczenia kosztów i czasu budowy.
 • Eksperci są ostrożni; na razie ceny nie są niższe niż przy tradycyjnej budowie.
 • Jeśli się powiedzie, koncepcję rozwiną na większą skalę.

Druk 3D obiecujący dla budownictwa

Technologia druku 3D od kilku lat budzi coraz większe zainteresowanie w branży budowlanej. Jej zwolennicy upatrują w niej potencjału na tanie i szybkie wznoszenie budynków. Jedną z firm stosujących tę metodę jest niemiecki gigant branży budowlanej Peri Group.

Firma z powodzeniem zrealizowała już kilka projektów z wykorzystaniem drukarek 3D, m.in. dwupiętrowy dom w Houston. Teraz przenosi tę technologię do Europy. We wrześniu 2022 r. rozpoczęła drukowanie sześciomieszkaniowego bloku w mieście Lünen w Niemczech. Deklaruje, że dzięki drukowi 3D możliwa będzie obniżka kosztów i czasu realizacji inwestycji.

Niższe koszty dzięki drukowi 3D?

Według zapowiedzi firmy Peri, czynsze w nowym budynku nie przekroczą 2 tys. zł. Jest to znacząco mniej niż średnie stawki na lokalnym rynku. Powierzchnia mieszkań będzie wynosić od 61 do 81 m2.

Firma szacuje również, że dzięki technologii druku 3D cały proces budowy zamknie się w 100 godzinach. To znacznie szybciej niż przy tradycyjnych metodach. Tym samym koszty robocizny i wynajmu sprzętu będą niższe.

Firma Peri buduje tanie mieszkania

Projekt budowy bloku mieszkalnego w Lünen realizuje spółka Peri 3D Construction, będąca częścią koncernu Peri Group. Jest to firma specjalizująca się w zastosowaniu technologii druku 3D w budownictwie. Ma na koncie już kilka zrealizowanych inwestycji w USA, gdzie z powodzeniem wybudowała m.in. dwupiętrowy dom.

Teraz przenosi tę technologię do Europy. Blok, który powstaje obecnie w Lünen ma być kolejnym krokiem w stronę upowszechnienia druku 3D na naszym kontynencie. Jeśli projekt się powiedzie, firma zapowiada dalsze tego typu inwestycje w Niemczech i innych krajach Europy.

Dzięki technologii druku 3D znacząco skracamy czas realizacji projektu i obniżamy jego koszty. Chcemy wykorzystać tę przewagę do budowy tanich mieszkań, na które jest ogromne zapotrzebowanie

- powiedział Philip Lund-Nielsen, współzałożyciel COBOD, producenta drukarki 3D wykorzystywanej przez Peri. Firma liczy, że projekt w Lünen będzie przełomowy i przekona decydentów oraz inwestorów do szerszego wdrożenia druku 3D w budownictwie mieszkaniowym.

Czytaj więcej: Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Technologia druku zmniejsza koszty

Technologia druku 3D umożliwia budowanie domów warstwa po warstwie z betonu lub tworzyw sztucznych, bez użycia tradycyjnych szalunków. Eliminuje to konieczność pracy ludzkiej przy wznoszeniu ścian i stropów. Tym samym istotnie skraca czas budowy i pozwala redukować koszty robocizny oraz wynajmu ciężkiego sprzętu budowlanego.

Na obniżenie kosztów pozwala również prefabrykowanie elementów konstrukcyjnych metodą druku 3D. Mogą być one później montowane na placu budowy, dzięki czemu ogranicza się czas prac wykonywanych na miejscu. Technologia druku 3D eliminuje także odpady materiałowe, które w tradycyjnym budownictwie sięgają nawet 30% zużytego materiału.

Zalety technologii druku 3D Wady technologii druku 3D
 • Skrócenie czasu budowy
 • Niższe koszty robocizny
 • Niższe koszty wynajmu sprzętu
 • Ograniczenie marnotrawstwa materiałów
 • Wysoki koszt zakupu drukarek 3D
 • Ograniczona funkcjonalność
 • Wymagane tradycyjne fundamenty i wykończenia

Dom z drukarki 3D powstaje w Niemczech

Czy Niemcy odkryli sposób na tanie domy za pomocą drukarki 3D?

Firma Peri Group drukuje obecnie sześciomieszkaniowy blok w miejscowości Lünen na zachodzie Niemiec. Do jego budowy wykorzystywana jest specjalna betonowa mieszanka oraz drukarka 3D BOD2. Budynek ma zostać ukończony w październiku 2024 r. i zaoferowany najemcom w przystępnych cenach. To pierwszy tego typu projekt mieszkaniowy realizowany na masową skalę w Europie.

Technologia druku 3D ma być wykorzystana do budowy ścian wszystkich kondygnacji bloku prócz najwyższej. Ta zostanie zbudowana tradycyjną metodą z użyciem drewna. Fundamenty i wykończenia również będą wykonane standardowymi metodami. Pokazuje to, że mimo zalet, druk 3D nie jest jeszcze gotowy do całkowitego zastąpienia tradycyjnych technik budowlanych.

Drukarka 3D przyspiesza budowę domu

Drukarka 3D używana przez firmę Peri pozwala na bardzo szybkie drukowanie elementów konstrukcyjnych z betonu. Przy budowie bloku mieszkalnego w Lünen szacuje się, że zajmie to mniej niż 100 godzin. Dla porównania, tradycyjna metoda wymagałaby co najmniej kilku tygodni ciężkiej pracy fizycznej i operowania maszynami budowlanymi przy wznoszeniu ścian z cegieł i bloczków.

Technologia druku 3D umożliwia szybkie nanoszenie kolejnych warstw materiału, tworząc zarysy przyszłych ścian i stropów. Konstrukcje są precyzyjnie budowane według projektu opracowanego w technologii BIM. Eliminuje to możliwość pomyłek oraz zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość i dokładność wykonania.

Zdaniem zwolenników technologii druku 3D, po jej dopracowaniu i upowszechnieniu będziemy mogli zobaczyć przełom w branży budowlanej - domy będą budowane w zaledwie kilka dni, z ogromną precyzją i niskimi kosztami. Czy aby na pewno tak się stanie, pokażą najbliższe lata.

Czy druk 3D rozwiąże problem mieszkań?

Jak na razie w branży budowlanej panuje duży optymizm, ale i ostrożność w ocenie możliwości druku 3D. Większość ekspertów nie wierzy, by w perspektywie kilku lat mógł zrewolucjonizować rynek na miarę upowszechnienia się stalowego szkieletu czy technologii prefabrykowanych domów.

Niewątpliwym ograniczeniem jest bardzo wysoki koszt specjalistycznych drukarek, wynoszący nawet dwa miliony dolarów za sztukę. Na razie nie sprzyja to masowej adopcji tej technologii. Eksperci wskazują też, że na razie ceny domów drukowanych 3D nie są niższe niż przy tradycyjnej budowie. Druk 3D nie pozwala na razie zaoszczędzić.

Jednak wraz z rozwojem tej technologii i popularyzacją jej zalet sytuacja może ulec zmianie. Jeśli ceny rzeczywiście staną się niższe, a czas budowy domów skróci się do kilku dni, druk 3D może być remedium na globalny kryzys mieszkaniowy. W najbliższych latach przekonamy się, czy faktycznie tak będzie.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem budowę innowacyjnego bloku mieszkalnego w Niemczech. Wykorzystano w nim technologię druku 3D, która budzi spore zainteresowanie w branży budowlanej. Firma Peri Group deklaruje, że dzięki niej uda się taniej i szybciej wznieść budynek.

Opisuję założenia projektu – sześć mieszkań od 61 do 81 metrów, z czynszami około 2 tysięcy złotych miesięcznie. Według producenta drukarki, cały proces zamknie się w 100 godzinach. To krócej i taniej niż przy tradycyjnych metodach. Technologia druku 3D ma też inne zalety.

Nie brakuje jednak sceptycyzmu. Eksperci wskazują, że druk 3D nie zawsze jest tańszy od standardowej budowy. Powstająca inwestycja w Lünen ma pokazać, czy faktycznie zrewolucjonizuje rynek mieszkaniowy. Przekonamy się za kilka lat, gdy pierwsi lokatorzy wprowadzą się do wydrukowanych mieszkań.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć tę obiecującą, choć wciąż rozwijającą się technologię. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, serdecznie zapraszam do lektury mojego pełnego artykułu o budowaniu domów z drukarki 3D!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.