News

Czy nowe władze TVP zwiększą fundusze? Stanowisko koalicji politycznej

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk06.12.20236 min.
Czy nowe władze TVP zwiększą fundusze? Stanowisko koalicji politycznej

Finansowanie TVP z budżetu państwa od dawna budziło kontrowersje i było krytykowane przez opozycję. Jednak teraz, gdy władzę obejmuje nowa koalicja polityczna, pojawiają się pytania, czy nadal będzie utrzymywane i czy dojdzie do zwiększenia funduszy.

Kluczowe wnioski:
  • Poseł Lewicy uważa, że TVP nieefektywnie wydawały przyznane środki.
  • W przyszłorocznym budżecie rząd Mateusza Morawieckiego zaplanował blisko 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia.
  • Niektórzy politycy uważają, że nowa koalicja może utrzymać dotacje dla TVP na zaplanowanym poziomie.
  • Inni z kolei twierdzą, że nowe władze nie mają jeszcze jasnego planu co do finansowania mediów publicznych.
  • Sprawa dotacji dla TVP może być więc nadal przedmiotem sporów w łonie nowej koalicji rządzącej.

Opozycja ostro krytykowała finansowanie TVP z budżetu państwa

Przez ostatnie lata opozycja bardzo mocno atakowała rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość za przekazywanie ogromnych środków z budżetu państwa na finansowanie Telewizji Polskiej. Kwoty te systematycznie rosły z około 300 mln zł w 2017 roku do ponad 2 mld zł rokrocznie w ostatnim czasie. Te miliardowe dotacje dla TVP spotykały się ze zdecydowaną krytyką ze strony opozycji.

Pojawiały się nawet głosy żądające całkowitej likwidacji mediów publicznych i odebrania im finansowania z pieniędzy podatników. Zdaniem wielu polityków i komentatorów, TVP stała się tubą propagandową partii rządzącej i marnuje przyznane jej środki, zamiast rzetelnie realizować misję mediów publicznych.

Nowa koalicja rządząca w trudnej sytuacji ws. finansowania TVP

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", choć przyszły rząd Donalda Tuska ostro krytykował dotychczasowy model finansowania TVP, rozważa utrzymanie dotacji dla telewizji publicznej na poziomie blisko 2 mld zł.

Politycy nowej koalicji przyznają nieoficjalnie, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony chcieliby zadośćuczynić oczekiwaniom swoich wyborców i odejść od kontrowersyjnego modelu zasilania TVP z budżetu. Z drugiej - nagłe odcięcie tak dużych funduszy mogłoby sparaliżować funkcjonowanie telewizji.

Poseł Lewicy: TVP trwoniły przyznane środki

Jak na razie politycy nowej koalicji nie przedstawili oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski uważa jednak, że TVP powinna stracić finansowanie budżetowe, ponieważ - w jego ocenie - telewizja marnowała przyznane jej pieniądze zamiast rozsądnie nimi gospodarować.

Myślę, że media publiczne nie będą finansowane z pieniędzy budżetowych, ponieważ trwoniły je, a nie rozsądnie wydawały - stwierdza poseł Lewicy cytowany przez portal Wirtualnemedia.pl.

W ocenie Gawkowskiego zaplanowana w przyszłorocznym budżecie kwota 2 mld zł dotacji dla TVP i Polskiego Radia zostanie wycofana z ustawy budżetowej. Jak jednak zastrzega, ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Czytaj więcej: Czy inwestycje w polskie akcje przynoszą większy zysk niż amerykańskie? Przyszłość hossy na GPW

Anonimowy polityk: nowa koalicja waha się w sprawie przyszłości mediów publicznych

Inne zdanie na temat finansowania TVP ma anonimowy polityk nowej koalicji rządzącej, cytowany przez portal Wirtualnemedia.pl. Jego zdaniem całkiem możliwe jest, że rząd Tuska utrzyma w przyszłorocznym budżecie środki na dotacje dla telewizji publicznej w wysokości blisko 2 mld zł, zaproponowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Jak twierdzi, nikt z polityków nowej koalicji nie chce jeszcze publicznie opowiadać się po którejkolwiek ze stron tego sporu. Nikt nie chce "wychylać się" z oficjalnym stanowiskiem, dopóki media publiczne nie zostaną przejęte przez nowe władze.

2 mld zł Kwota dotacji dla TVP i PR zaplanowana w przyszłorocznym budżecie przez rząd Mateusza Morawieckiego
2 mld zł Kwota rekompensaty dla TVP i PR, którą według doniesień medialnych rozważa przyznać rząd Donalda Tuska

Polityk: Brak gotowego planu na przejęcie mediów publicznych

Co więcej, jak twierdzi cytowany anonimowo polityk nowej koalicji, ta nie ma jeszcze gotowego planu na przejęcie kontroli nad Telewizją Polską i Polskim Radiem.

- Sądziłem, że Platforma Obywatelska ma opracowany skuteczny sposób odzyskania mediów z rąk PiS. A na razie jest kilka scenariuszy i wybór jeszcze nie został dokonany. To mnie trochę martwi, bo już powinien być plan. Czeka nas przecież bardzo skomplikowana operacja - mówi rozmówca portalu Wirtualnemedia.pl.

Wszystko wskazuje więc na to, że kwestia przyszłości Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a także ich finansowania z budżetu państwa, pozostaje nadal otwarta. Nowe władze muszą jak najszybciej opracować spójną strategię w tym obszarze, aby przejąć kontrolę nad tymi kluczowymi mediami publicznymi. Dopóki to się nie stanie, ich przyszły kształt i finansowanie są wielką niewiadomą.

Podsumowanie

Czy nowe władze TVP zwiększą fundusze? Stanowisko koalicji politycznej

W moim artykule omówiłem kwestię finansowania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z budżetu państwa. Przedstawiłem krytykę, z jaką spotykały się rosnące z roku na rok dotacje dla tych mediów publicznych ze strony ówczesnej opozycji. Opisałem dylemat, przed jakim stoi teraz nowa koalicja rządząca - z jednej strony chce odejść od kontrowersyjnego modelu finansowania, z drugiej obawia się pochopnych decyzji.

Przytoczyłem opinię posła Lewicy, który uważa, że TVP i Polskie Radio trwoniły dotychczas przyznane im środki. Jednocześnie zacytowałem anonimowego polityka nowej koalicji, według którego całkiem realne jest utrzymanie dotacji dla tych mediów na poziomie 2 mld zł. Jego zdaniem nowe władze wahają się jeszcze, jakie decyzje podjąć.

Pokazałem również, że nowa koalicja nie ma jeszcze gotowego planu na przejęcie kontroli nad mediami publicznymi. To utrudnia podjęcie strategicznych decyzji dotyczących ich finansowania i przyszłego kształtu. Podsumowując - sprawa dotacji dla TVP i Polskiego Radia pozostaje otwarta, a jej rozstrzygnięcie wymagać będzie od nowych władz trudnych, ale koniecznych wyborów.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił przybliżyć Czytelnikom to skomplikowane zagadnienie i lepiej zorientować się w całej dyskusji na temat przyszłości mediów publicznych w Polsce. Jeśli macie Państwo jakieś pytania lub uwagi do tego materiału, z przyjemnością na nie odpowiem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły